26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
KADIN DEMEK...!!!
08 Mart 2019 Cuma Bu yazı 13306 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kadın demek; anne demek

Kadın demek; eş demek 

Kadın demek; kardeş demek

Kadın demek; evlat demek, can demek.

 

   Toplumun temel kavramı olan aile kuramının bir nevi direği, olmazsa olmazıdır kadınlar.

 

    Onları bir eş, bir anne, bir evlat olarak düşünecek olursak,  hayatımızdaki yerleri, yüreğimizin en güzel köşesidir her zaman.

 

    Ama malesef ki, kadın denilince, özellikle de ülkemizde, ilk akla gelen, cinsellik ve şiddet...

 

    Geçmişten günümüze kadar kadınlar hep cinsel bir obje gibi görülmüş, birtakım bağnaz düşüncelere mazur bırakılmıştır. Yani tabiri caizse, "kadının yeri dört duvar arasıdır", diyerek geri plâna itilmiş, onların bilgisi, becerisi, zekâsı kaybolup gitmiş, fikirleri dışlanmıştır yıllar boyunca.

 

    Kadınların hor görülmesi, değersiz bir varlıkmış gibi nitelendirilmesi, bağnaz fikirlerin kurbanı olması çok eski çeğlara kadar dayanıyor aslında.

 

    Cahiliye döneminde, Arap Yarımadası'nda, müşrikler kız çocuklarını diri diri gömüyor, kadınları eğlence aracı olarak kullanıyor ve sonra da köle pazarlarında satıyorlardı. Kadınların hiç bir değeri yoktu. Çocuğu olacak anne-baba, kız olmasın diye dua ediyorlardı. Yüce dinimiz İSLAMİYET'in yeryüzüne indirilmesiyle, bu insanlık dışı gelenek sona ermiş, buna engel olunmuştur. Peygamberimiz Hz.Muhammed (sav), "KADINLAR ANNELERİMİZDİR ve CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR", sözüyle de onların ehemmiyetini vurgulamış, onların köle değil, şerefli birer insan olduklarını belirterek taçlandırmıştır.

 

    Kurtuluş Savaşı yıllarımızda da, Nene Hatunlar, Şerife Hanımlar, Makbule Kadınlar ve daha niceleri vatanın kurtulmasında büyük rol üstlenmişlerdir.

 

      Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, onların bu denli azim ve fedakârlıklarını görmüş, medenî kanunla seçme-seçilme ve eğitim alma hakkı tanıyarak, onların da bu ülkenin mihenk taşları olduğunu göstermiştir. Bu sayede de kadın doktorlar, öğretmenler, mühendisler yetişmiştir. Onları bir nevî esaretten çıkarıp, gelecek adına ilerici, çağdaş bir adım atmıştır.

 

    Her ne kadar kadınlar duygusal, ve zayıf gibi görünseler de, esasında gayet azimli ve kararlı bi yapıya sahiptirler. "Her başarılı erkeğin ardında güçlü bir kadın vardır" sözü de buradan ileri gelmektedir.

 

    İşte kadınların toplumda bu derece yeri ve önemi varken, hâlâ kadın istismarı öne geçebiliyorsa ve hâlâ onlara yapılan şiddet tartışılıyorsa, geldiğimiz noktayı siz düşünün...

 

         * * *

 

    Her geçen zamanda umutlarımızı kaybetmeyerek, kadınlar için belirlenmiş olan, "8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ"NÜ kutluyor, bu manidar günün, gelecek güzel günler adına, bir başlangıç olmasını temenni ediyorum


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Murat  -  08-03-2019 - 15:41
Yine harika olmuş gardaşım yazın birde islamın verdiği değeri islamı anlatmakla yükümlü insanlardan gerçek mana da duyabilmek....
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
Mesut ARLIER
Şevket ÖZSOY
Kamil ÖCAL
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Mayıs 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net