25 Şubat 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
2020'de Bin 793 Evlenme, 575 Boşanma
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Kırıkkale Belediyesinden İşçilerine Yüzde 20 Zam
Boz Topraklara Umut Olacağız
Boz Topraklara Umut Olacağız
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
İstanbul'da Yüzümüz Gülmüyor 3-0
  YAZARLARIMIZ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
08 Mart 2019 Cuma Bu yazı 10422 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

19. yüzyılda; kadın işçiler, sekiz saatlik işgünü, eşit işe eşit ücret ve örgütlenme hakkı için. 8 Mart 1857 tarihinde New York'taki dokuma işçisi kadınlar on iki saatlik iş gününü ve düşük ücretleri protesto için greve giderler, fabrikayı işgal edip polisle çatışırlar. 8 Mart 1908 yine ABD'de Manhattanlı iplik işçisi kadınların sekiz saatlik işgünü ve oy hakkı için yaptıkları  direnişleri  1910 yılında Kopenhag'da Clara Zetkin'in önderliğinde toplanan İkinci Enternasyonal Kadınlar Konferansı'nda Clara Zetkin'in önerisiyle 8 Mart, "Kadınların Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" olarak ilan edildi. O tarihten bu yana 8 Mart dünyanın her yerinde kadınlar tarafından birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. 1975 yılında 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Kadınlar Günü" ilan edildi. Kadınlar kendi hak ve özgürlüklerinin kazanımlarının yanı sıra dünyada ve ülkemizdeki toplumsal muhalefetle birlikte her türlü krize, savaşa ve  şiddete gözaltı, katliamları, yolsuzluğu ve talanı yoksulluğu, işsizliğe, hukuksuzluğa karşı ezilen, yok sayılan kesimlerle birlikte yaşam mücadelesi vermekten geri kalmadılar. 

   19. yüzyılda kadınlar sömürüye karşı direnirken eşit işe eşit ücret isterken birçok bedeller ödediler.   8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutlarken, Ülkemizde kadın cinayetlerinin arttığı, kadınların yaşam haklarının ve kazanılmış olan haklarının  ellerinden alındığı, baskı, şiddet ve tacizin, ölümlerin artarak yaşandığı ülkemizde kadın haklarının görmezden gelindiği, yeterince önlem alınmadığı görülmekte. Demokrasi ve insan haklarının geliştiği ülkelerde kadınların örgütlendiği, ayağa kalktığı, isyan ettiği bir çağda,   Sayın cumhurbaşkanı  “Kadın ve erkek eşitliğine inanmıyorum “ diyerek kadını ikinci sınıf insan yerine koymakta. ,diğer yanda “Cennet anaların ayağının altındadır “ denilerek oy avcılığı yapılmaktadır. Bu söylem çelişkilidir. bir tarafta kadın cinayetlerinin arttığı, kadını eve kapatan değil kadın haklarını koruyan anlayış gelişmelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde Kadınların iş ve çalışma yaşamına, başörtüsüne, çocuk sayısı, giyim, gezme ve gülmelerine kadar müdahaleci bir yaklaşım ve giderek yasakçı anlayışın yerleşmesi ile kadınların tüm kamusal alanda dışlanmaya çalışılması ile toplumsal yaşamda çıkartılmaya çalışılıyor. Kız çocukları yeterince eğitim hakkından yararlanmadıkları biliniyor. Kadınlar insanlık neslinin analarıdır. Onlara herkes gerekli saygı ve sevgiyi göstermeli, öncelikle de toplumu yönetenler göstermelidir.   8 Mart’ta kadınların barış, özgürlük, eşitlik, adalet, savaşsız, şiddetsiz, Barış içinde bir arada yaşamak için, sömürüsüz bir dünya   için “ 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü “ Birlikte mücadele ve dayanışma içerisinde kutlayacaklar. Vicdan sahibi hiçbir Anne savaş istemez. Çünkü Analık duyguları buna izin vermez.   Bu nedenle tüm anneler savaş karşıtıdır. Devlet kadına karşı şiddete son verilmesi için önlem almalı. Kadın bakım ve sığınma evleri, Kreş gibi yerler toplumun ihtiyacı kadar yapılmalıdır. En önemlisi de Çocukları için hiçbir Annenin vazgeçemeyeceği Demokrasi, Ekmek, Barış ve özgürlük talepleri vardır.

     Kadınların özgürlüğe ve eşitliğe kavuşmaları toplumun başı dik kişilikli, çağdaş, üreten, toplumun onurlu bir üyesi olduklarını tüm toplum kabul etmelidir.

Anadolu ereni Hünkâr  Hacı Bektaşi Velinin! Güzel ve anlamlı Öğütlerinden bazılarını hatırlamak yerinde olur. 

* Kadınlarınızı okutunuz, Onlar yarınların Analarıdır.

* Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde.  

* İlimde gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.

* Eline, Diline, Beline, Aşına, İşine, Eşine sahip ol.

  Diyerek kadın erkek eşitliğini, kadına verilecek değeri, saygıyı, insanlığa anlatmak için, izlenecek yolu göstermiştir.

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü anısına Güzel yarınlar için İnsanlık, Özgürlük ve Barış için Mücadele edenleri selamlıyorum. 

* Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Sevgiyle kalın.

      Hüseyin GÜNEY

*   Alevi kültür Dernekleri

     Kırıkkale şube Bşk’nı 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Şubat 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net