21 Ocak 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Esnaf ve Sanatkârı Sevindirecek Önerge
Son Başvuru 1 Şubat
Son Başvuru 1 Şubat
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Koronavirüs salgını yeni denetim birimini ortaya çıkardı
Mobilya Atölyesinde Yangın
Mobilya Atölyesinde Yangın
  YAZARLARIMIZ
Tarafik Sayfası 40
13 Mart 2019 Çarşamba Bu yazı 13234 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

YANLIŞ ANLAŞILAN YAYA GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ!

 

Geçiş hakkı: Yayaların ve araç kullananların diğer yaya ve araç kullananlara göre, yolu kullanmak sırasındaki öncelik hakkıdır.

 Geçiş üstünlüğü: Görev sırasında, belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarıdır.

 

Yayaların uyacakları kurallar:

Madde 68 – Yayaların uyacakları kurallar aşağıda belirtilmiştir.

a) Yayalar, aşağıda sayılan haller dışında, taşıt yolu bitişiğinde ve yakınında yaya yolu, banket veya alan varsa burada yürümek zorundadır.

1. Yönetmelikte belirtilen tedbirler alınmak şartı ile diğer yayalar için ciddi rahatsızlık verecek boyutta eşyaları iten veya taşıyan kişiler ile taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmemek, gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde de imkân oranında tek sıra halinde yürümek şartı ile bir yetkili veya görevli yönetiminde düzenli şekilde yürüyen yaya kafileleri taşıt yolu üzerinde yürüyebilirler.

2. Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmaması veya bulunmaması hallerinde yayalar, bisiklet trafiğine engel olmamak şartı ile bisiklet yolunda bisiklet yolu yoksa taşıt yolu üzerinde, imkân oranında taşıt yolu kenarına yakın olmak şartı ile yürüyebilirler.

3. Her iki tarafında, yaya yolu ve banket bulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında yaya kafileleri dışındaki yayalar, taşıt yolunun sol kenarını izlemek zorundadır.

b) Taşıt yolunun karşı tarafına geçmek isteyen yayaların taşıt yolunu, yaya ve okul geçidi ile kavşak giriş ve çıkışları dışında herhangi bir yerden geçmeleri yasaktır. Yayalar, bu yerlerden geçerken;

1. Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerde, geçitte yayalar için ışıklı işaret varsa bu işaretlere uymak.

2. Geçitte yayalar için ışıklı işaret yoksa ve geçit sadece taşıt trafiği ışıklı işareti veya yetkili kişi tarafından yönetiliyorsa geçecekleri doğrultu açıldıktan sonra taşıt yoluna girmek,

3. (Mülga: 18. 10. 2018 – 7148 / 23 md.) Zorundadırlar. Ancak, yüz metre kadar mesafede yaya geçidi veya kavşak bulunmayan yerlerde yayalar, taşıt trafiği için bir engel teşkil etmemek şartı ile ve yolu kontrol ederek kendi güvenliklerini sağladıktan sonra en kısa doğrultuda ve en kısa zamanda taşıt yolunu geçebilirler.

c) Yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde taşıt yolu üzerinde bulunan yayaların, trafiği engelleyecek veya tehlikeye düşürecek şekilde davranışlarda bulunmaları veya buraları saygısızca kullanmaları yasaktır. (Değişik: 21. 5. 1997 – 4262 / 4 md.) Bu madde hükümlerine uymayan yayalar 1 800 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

 

Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi Madde 74 –

(Başlığı ile Birlikte Değişik: 18. 10. 2018 – 7148 / 25 md.) Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 488 Türk lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar.

NOT: Önümüzdeki sayılarımızda bu önemli konuyla ilgili daha aydınlatıcı bilgiler okuyucularımıza sunulacaktır.  

EL FRENİ ÇEKİLMEYİNCE!

        Araçlarda ‘’EL FRENİ’’ nin kullanılma pozisyonlarının eğitimi, esas itibariyle sürücü kurslarında verilmektedir. Bu eğitimlerde hangi durumlarda ve ne şekilde hareket edilmesinin gerekliliği de, normal ölçüler içerisinde gösterilmektedir.

        Geçen haftaki ‘’Trafik Sayfası’’ nda bahsetmiş olduğumuz ‘’TIR PARK FRENİ BOŞALMASI’’ yazımızda, ağır vasıta olarak tanımladığımız büyük araçlarla ilgili problemi anlatmıştık.

        Hafta içinde Kırıkkale Üniversitesi kampüsüne çalışan şehir içi minibüsünün tek taraflı kazası, park esnasında bu defada küçük araçlardaki önlemin nasıl olması konusunu gündeme getirdi.

        Aracın park edileceği yerin konumuna göre, önce ön tekerlerin durumu tayin edilir. Sonra el freni çekilir. Arkasından da yine yerin konumuna göre araç vitese takılarak bırakılır.

        Bu işlemlerin aşamalarını anlatacak olursak, takip edeceğimiz yol şu şekilde olur:

a.) Park edilen yerin konumu düz bir satıh ise; Ön tekerlerin önü mümkün mertebe bir mâniaya (Kaldırım, taş, vs.) doğru çevrilir. El freni gerginliğinin tamamına yakını kullanılmak suretiyle çekilir. Sonra herhangi bir vitese (ileri veya geri) takılarak araç bırakılır.

b.) Park edilen yerde aracın önü aşağıya doğruysa; Ön tekerler yine düz satıh konumundaki gibi çevrilir. Mümkün olduğu takdirde ön mâniaya dayana da bilir. El freni gerginliğince çekilir. Ve araç geri vitesine takılmak suretiyle bırakılır.

c.) Park edilen yerde aracın önü yukarıya doğruysa; Bu defa ön tekerin arkası mâniaya gelecek şekilde çevrilir. Mümkünse yine mâniaya dayandırılır. El freni gerginliğince çekilir. Ve bu defa da 1. Vitese takılarak bırakılır.

       Park edilen yerin meyil durumu fazla dik ise şayet, konumuna göre arka tekerin önüne veya arkasına küçük bir takoz - taş tuğla vs gibi önleyici bir madde koymakta da yarar vardır.

        Kış aylarında ve bilhassa havaların ( - ) ekside seyrettiği durumlarda, uzun süreli park edilmesi hallerinde, el freninin kullanılmaması tavsiye edilir. Zira uzun süreli baskı halinde bulunan balataların kampana veya disklere yapışıp kalması ve el fren telinin de gerginlikten dolayı kopma ihtimali söz konusu olabilmektedir!

        Hareket edileceği zamanda aracın vitesi önce boşa alınıp sonra el freninin serbest bırakılması gerekir. Bunun içinde önce el freninin gerginliğinin tamamı kullanılmak suretiyle çekilir. Bu arada da fren mandalına basılmak suretiyle el freni boşaltılır.    

        El Freniyle ilgili bir diğer husus ta, dik rampadaki dur kalk hareketidir! Bu işlemde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, aracı geriye kaçırmadan ve stop ettirmeden hareket edebilmektir.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net