27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 41
20 Mart 2019 Çarşamba Bu yazı 15145 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

EMNİYET KEMERİNİN ÖNEMİ!

Oktay KIRLANGIÇ* Fahri Trafik Müfettişi (KTYG İl Temsilcisi)

(KTYG olarak Watt sap gurubumuza dâhil Ankara üyesi Sayın GONCA NERİMAN TAŞAR Hanımefendi (17.03.2019 Pazar / 11:52), Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Ali AYDOĞDU Bey den alıntı bir hatırayı paylaştı.Son günlerimizin güncel olaylarıyla bağlantısından dolayı, yazıyı sayfamıza taşımayı ve beğeneceğinizi düşünerek okuyucularımızın bilgisine sunmayı uygun buldum.O. K. )

Önceki akşam Demet Akbağ' ın eşi Zafer Çika'nın geçirdiği trafik kazasının detaylarını (emniyet kemeri takmadığı için aracın ön camından fırlayıp ağır yaralandığını ve sonrasında hayatını kaybettiğini)öğrenince,aklım 33 sene öncesine uçuverdi.

1986 senesinde Gazi Tıp Fakültesinde Plastik Cerrahi uzmanlık eğitimime başlamıştım. Hâlâ öyle midir bilmiyorum ama bizleri,6 yıllık uzmanlık eğitimlerimizin ilk iki yılında birer aylık sürelerle acil serviste çalıştırıyorlardı.

İlk senenin acil servis rotasyonunda o kadar çok trafik kazası ile gelen yaralı görmüştüm ki, içimde "trafiğe çıkan herkes kaza geçirir"korkusu yeşermişti. O sene yaz tatiline giderken de araba kullanmak gerçek bir eziyet olmuştu.

Tabii trafik kazası yaralıları ile ilgim sadece acil servis rotasyonları ile sınırlı kalmadı, uzmanlık eğitimim ve sonrasındaki çalışma hayatımda. Çalıştığım hastanelere gelen trafik kazalarındaki bütün el ve yüz yaralanmaları, doku kayıpları hep benim branşımın ilgi alanındaydı.

Kazaya karışan araçta şoförün emniyet kemeri takılı değilse,suratınıgöğsünü-karnını direksiyona öyle bir çarpar ki sonuçları yıkıcıdır.

        Sağ ön koltuktaki yolcunun kemeri yoksa suratını torpido gözünün üstüne,aracın göğsüne öyle bir çarpar ki yüz kemikleri tuz buz olur ve bizi saatlerce uğraştırır hangi kemik parçasının nereden koptuğunu bulup yerine tespit edebilmek, yüzündeki cam parçalarını bulup çıkartabilmek için...

Arka koltukta oturan yolcuların emniyet kemerleri takılı değilse, hem kendileri büyük hasar görürler kaza anında, hem de ön koltuklarda oturanlara arkadan öyle bir kuvvet uygularlar ki çaptıklarında sonuçları felakettir inanın!

O yıllarda araçların arka koltuklarında emniyet kemeri standart donanım değildi. Emniyet kemeri kullanımı da mecburideğildi. Ama ben bu eğitim ve korkuyla sahibi olduğum Renault 12 SW aracımın arka koltuğuna da emniyet kemeri taktırmıştım. Araçtaki herkes kemerini takmadan hareket etmez olmuştum. Halâ da öyle davranırım.

Yok, mesafe kısaymış, yok bu saatte yolda kimse olmazmış, yok burası köy yoluymuş vs,vs, vs, bahaneleri geçersizdir. Aracın içindeyseniz araç hareket hâlinde olmasa bile emniyet kemeriniz mutlaka takılı olmalıdır. Kimin nereden gelip size çarpacağını bilemezsiniz... 

Bu yazdıklarımı abartılı bulanlar lütfen ara sıra (https://www.facebook.com/Not-one-on-the-road-Bad-Drivers-310788503083796)sayfasına girerek,nasıl kazalar olabildiğine baksınlar. Muhabbetle tavsiye ederim.

Sevdiklerinizi üzmemek, onların arkasında kalıp üzülmemek için lütfen araca oturur oturmaz emniyet kemerlerinizi takın ve araçtaki herkese de taktırın.Ben sundum, gerisi sizlere kalmış.

Zafer Çika' nın sevenlerine sabır, kendisine de gittiği yerde huzur diliyorum...

Mustafa Ali AYDOĞDU.                              

( * Trafik kazasından sağ ve emniyet kemeri bağlı kurtulduğunuzda bile, vücudunuzda geçici olarak kalan hasarları bu resimler bir nebzecik açıklar umarım! )

( * Kazalarla ilgili çok daha detaylı bilgi edinmek isteyen okuyucularımızın,sayın doktorumuzun yazısının son kısmındaki internet adresinin facebook sayfasındaki videoları incelemelerini bilhassa öneririm.)

( * Okuyucularımızdan başından geçen enteresan trafik kaza hikâyesi olanların, tarafıma kayıtlı olarak gönderecekleri yazılara sayfamızda yer verebileceğimin bilinmesini arz ederim. )

Şehrin Dört Bir Yanına 25 Bin Yeni Trafik Levhası...

(14. Mart. 2019 – Perşembe / 11: 14 – HABER ANKARA)

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent trafiğini daha güvenli ve konforlu hale getirmek için başta kamera ve sinyalizasyon sistemi olmak üzere trafik levhaları montajıyla, yol, asfalt, refüj, kavşak ve kaldırım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.


        Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent trafiğini daha güvenli ve konforlu hale getirmek için başta kamera ve sinyalizasyon sistemi olmak üzere trafik levhaları montajıyla, yol, asfalt, refüj, kavşak ve kaldırım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

        Başkent' in dört bir noktasında sürücü ve yayaların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla asfaltı atılmış veya genişletme çalışmaları tamamlanmış ilçe mahalle bağlantı yollarında trafik işaret levhalarına yenileri ekleniyor. 

25 BİN TRAFİK LEVHASIYLA GÜVENLİ YOLLAR

        Trafik işaret levhaları ile Başkent' in merkez ilçeler ile diğer ilçelerin bağlantısını sağlayan tüm yolların yeterli güvenlik standartlarına ulaşması, yaya geçitlerinin uyarı levhaları ile donatılması, virajlı yolların daha güvenli hale getirilmesi, meskûn mahal giriş ve çıkışlarının belirtilmesi, ana yol - tali yol ayrımlarının yapılması, hız sınırı uyarıları gibi her türlü trafik uyarılarının yer alması hedefleniyor.

        Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi, Başkent' in birçok noktasına toplamda 25 bin yeni trafik levhası montajına başladı.

GECE GÖRÜŞÜ İÇİN ÖZEL LEVHALAR

        Başkent trafiğini güvenli ve standartlara uygun hale getirmeye özen gösteren Büyükşehir Belediyesi, trafik levhalarında da sürücü ve yayaların gece görüşünü kolaylaştırmak amacıyla özel levhalar kullanıyor.

        Hem gece hem de gündüz rahatlıkla görülebilecek ve üst düzey özelliklere sahip, aynı zamanda Karayolları Genel Müdürlüğü’ nün teknik şartnamesinde yer alan standartlara uygun reflektif malzemelerden yapılmış levhalar kullanılıyor.

        Işığın doğru bir şekilde geri yansıtılmasını sağlayan bu malzemeler özellikle gece görüşün düşük olduğu bölgelerde sürücüyü uyararak, kaza oranlarının minimum seviyelere düşürülmesini sağlıyor. 

ERİŞİLEBİLİRLİ VE DEĞİŞKEN MESAJLI BUTONLAR GELİYOR

        Görme engelli vatandaşların da sinyalizasyon sistemlerini güvenli bir şekilde kullanımını sağlamak için yoğun bir mesai harcayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 241 farklı kavşak ve yaya geçidinde bulunan "engelli yaya butonlarına" görme engelli bireylerin ulaşımını kolaylaş tıracak bir sistemi daha monte ediyor.

        Görme engelli vatandaşların engelli yaya butonunun yerini bulabilmesi için, sabit frekansta üretilen ses sinyalleri yayan cihazların, sinyalize kavşaklarda yaygın hale getirilmesi için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, bu kapsamda 800 noktada "erişilebilirli ve değişken mesajlı yaya sinyalizasyon butonu" montaj çalışmalarına başladı.

        Temin edilen erişilebilirli ve değişken mesajlı yaya sinyalizasyon butonları mevcut kullanımda olan ve ekonomik ömrünü doldurmuş cihazların yerine ve sesli uyarı cihazı bulunmayan sinyalizasyon sistemlerinin bulunduğu kavşaklara monte ediliyor.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  25-03-2019 - 23:53
Sayın Mehmet YEŞİLYURT Hocam; Yorumunuzda konuyu çok güzel (asrın vebası) tanımlamışsınız, teşekkür ederim. Bizler bu konunun gönüllü neferleri olarak gerek çevremizde gerekse okuyucularımızdan bir kişinin, adına trafik kazası denilen ama gerçekte bir terör olan olumsuzluktan, burnunun kanamasını önlemeye yönelik bir fayda sağlayabilirsek, kendimizi mutlu addederiz. Yaşanılan bu olumsuzluklar aslında bir kaza olmayıp gerçekte bir \'\'Trafik Terörü\'\' dür! Ve ne yazık ki konunun ilgili - yetkilileri bunun çözümüne yönelik bir aymazlık içerisindeler! Yapılan çalışmalar ve verilen mücadelelerin sonucuysa, tabir caizse bir arpa boyu yol demektir! Göstermelik icraatlarla, dostlar alış - verişte görsün hesabı uygulamalarla bu işlerin hallolmayacağını gündeme getirmekten yorulduk. Anaokulundan başlayan ve mecburi olan teorik bir eğitim sistemiyle, ancak gelecek neslin kurtarılabileceğinin belirtilmesine rağmen, maalesef seçmeli ders bile olamıyorsa bu işten bir sonuç beklemek biraz saflık olur kanaatindeyim. O nedenle haftalık periyodik olarak bu sayfayı hazırlayıp okuyuculara sunmaya çalışıyorum. Tabii o da okunabildiği oranda! Saygılarımla,
Mehmet YEÇŞİLYURT  -  24-03-2019 - 09:14
Çağımızın en büyük vebası olan trafik konusunda aylardır köşesindeki yazıları ile bizleri aydınlatan Oktay KIRLANGIÇ beyefendiye teşekkürlerimi arzediyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net