16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
VAN'DAN ACI HABER
VAN'DAN ACI HABER
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
  YAZARLARIMIZ
GÜNEŞİ SIVAMAK
25 Mart 2019 Pazartesi Bu yazı 8587 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hani gerçeklerin karatmak isteyen insanların bu çabalarına ne yaparsanız yapın bu gerçekler kapatılmıyor demek için güneş balçıkla sıvanmaz diye bir atasözü vardır.

            Hayatımızın her alanında öyle çok gerçek karatma derdindeyiz ki bazen başarıyoruz elbette ama bazen bu karatmayı yapacağız diye kendimizi komik duruma düşürüyoruz.

            Evimizde eşler arası çocuklar arası bile oluyor bu karatma işi. Şimdi bunu deyince yani evimizde de oluyor dediğimizde hepimiz bende olmaz diye yani benim evimde yalan söylenmez, gerçekler olduğu gibi açığa dökülür, gizlimiz saklımız yoltur diyeceksiniz. İşte buda bir gerçek karatmadır. Olmadı mı hiç eşimize hiç gerçekleri değiştirerek anlattığımız.

            Çevremizde de oluyor. İşverene karşı olduğu gibi, işverende çalışanına karşı gerekleri olduğu gibi anlatmak yerine karartarak söyleme huyumuz oluyor. Arkadaşlar arası dostlar arası da oluyor maalesef.

            Ancak şimdi ben konuyu siyasi alandan ele alacağım.

            Aynı yeryüzünü paylaştığımız aynı havayı teneffüs ettiğimiz insanlar arasında devlet olmanın getirdiği bazı algılar ile düşmanlıklar oluyor. Savaşlar yapılıyor ki kendi ülkelerinin lehine bu algılar sonuçlansın. Devletler de gerçekleri olduğu gibi ortaya dökmek yerine algı operasyonu ve gerekleri karartarak bu savaşları başlatıyorlar.

            Aynı gezegende yaşadığımız insanlar arasında olurken ve birde aynı gemide yol aldığımız insanlar arasında da oluyor bu gerçeği karatmak.

            Kardeşim batarsak hep beraber batarız. Yedeğimizde bize sığınan yolcuları aldığımız gibi sığınacağımız başka bir gemi yok. Bizim tek gemimiz var. Ama bu gemiyi batırmak için her şeyi yapıyoruz.

            Ülkemiz haftaya bugün seçimini yapmış ve yerel yöneticileri belirlemiş olacak.  bu geminin tahtalarını oyma işi bitecek mi elbette hayır. Çünkü bu fare kılıklılar yine gemiyi oyma derdinde olacak.

            Aslında her seçim kendi arasında elbette çok mühimdir. Her seçim seçime girenler tarafından en önemli seçim ilan edilir. Ama bazı seçimler de vardır ki gerçekten yerelse yerel, genelse geneln geleceğini etkiler. Mesela bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekten önemliydi. Zira yeni bir sistemin onaylanmasıydı. Ya esi dizende devam edecek yada yeni bir sistem ile ülke yoluna devam edecekti.

            Şimdi ki seçimde önemli. Evet sadece bir yerel seçimdir. Ama bir nevi bu sistemin onaylanmasıdır. Ya bu sistem çöktü deyip muhalefet partileri parlamenter sisteme geçiş için zemin kollayacak ve bir sonraki seçimin ana teması eskiye dönüş olacak veya yeni sistem rüştünü ispatlayacak ve bir daha eski sistem konuşulmayacaktır.

            Gelecek hafta nihayete erecek olan bu seçimlerin en önemli hatırlananı gerçekleri karatmak olacaktır. Yerelde bunu pek yaşamadık ama genelde çok yaşandı. Ankara muhalefet adayı senet olayını karattı. İktidar terör örgütü ile bağını karattı. Herkes açıkladı ama kendi açısından açıkladı. Kaç kişi ne kadar inandı bilinmez. Haftaya belli olur. Şeffaf ve alçak ses tonu ile geçen bir seçim olmadı. İktidar bu kadar başarılı iken muhalefet onu gölgeledi. Ama aynı şekilde ekonomi imdat diye bağırırken iktidarda onu gölgeledi.

            Yani herkes güneşi başçıkla sıvamaya çalıştı. Ama sıvanmıyor kardeşim. Bu gerçeklerin sıvanmadığını haftaya bugün siyasilerde görecek.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net