19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR
01 Nisan 2019 Pazartesi Bu yazı 17008 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Aslında yazıya başlarken konu başlığının galiba “asıl şimdi başlıyor” değil de “şimdi tamam” olması gerekir diye düşündüm. Ancak gerçekten şimdi tamam değil asıl şimdi başlıyor.

            Ülkem bugün bir yerel seçim yapıyor.

            Evet; bu yazıyı yayına hazırlamak amaçlı erken yazdığımız için şuan herkes bölük bölük oy vermeye gidiyor. Seçime dair elbette henüz bir sonuç elimizde olmadığından neticeleri daha sonra öğreneceğiz.

            Ama bir gerçek var ki artık propaganda dönemi bitti ve adaylardan biri seçildi. Artık icraat zamanıdır.

            Önce muhtar; mahallemize köyümüze seçilen muhtarın artık sokak soka gezip öncelikle seçmenlerine her daim yanlarında olduklarını anlatarak eksikleri tespit edecek ve kıt imkanları ile yaptırma arayışına girecek. Zira muhtarın elinde yaptırım gücünü oluşturacak kudret yoktur. Sadece ikili ilişkiler ile köyünün mahallesinin ihtiyaçlarının peşine düşecek. Köy muhtarları biraz daha yetkili ve bunu köyünün güzelleşmesi için kullanmalıdır. Malına mal katıp merayı hazineyi zimmetine geçirme derdinde olursa geçmiş olsun o köye de o muhtara da.

            Bir diğer seçilecekler grubu Belediye Meclis üyeleri.

            Bu grupta seçileceklerin tespitinde çok ince eleyip sık dokunmadı. Her seferden bu seçimde biraz daha fazla isimleri geçti. İttifakların içerisinde gizli ittifak ortaklarının Belediye Meclisi üyesi sokma çabası bu grubun yani meclis üyelerinin daha çok adlarının anılmasına neden oldu.

            Evet; ince eleyip sık dokunmadı. Seçiciler meclis adaylarını seçerken hangi partiden olursa olsun asla parti ayırmadan yazıyorum çok ince düşünülmedi. Meclis üyesi adaylarının içerisinde bilgisi, birikimi, tecrübesi, eğitimi, eğilimi, proje ve katkı sağlama düşüncesini önceleyen güzel adaylar var elbet. Benimde zaten dediğim bu. Yani hepsinin böyle olması lazımdır. Ama aday adaylığından adaylığa seçiciler maalesef öyle yapmadılar. Falancanın yakını aman bu olsun, parası var aman bu olsun, araya filanca girdi aman bu olsun zihniyeti ile tespitler yaptılar.

            Her neyse olan oldu şimdi meclis üyelerinin Başkana öyle bir katkı sağlaması gerekiyor ki projelerin havada uçuşması lazım. Yeni taze meclis üyelerinin her biri ar-ge komisyonu üyesi gibi çalışması, bütçe komisyonu üyesi gibi hesabını yapması, encümen gibi icraya dökmesi hülasa başkana omuz vermesi gerekiyor. Bunu yaparken seçilen kimse onun partisinin üyeleri değil hepsinin buna destek olması lazım ki şehir hepimizin şehridir.

            Belediye başkanı seçilenlerin parti rozetini hemen bir kenara koyması gerekiyor. Asla particilik, bölgecilik yapmak gibi bir hataya düşmemesi gerekiyor. Kırıkkale’nin en çok kaybettiği nokta budur. Şuranın adamı buranın adamı anlayışını yıkacağını ilk günden söylemesi gerekiyor ve söylemle de kalmayıp kesinlikle göstermesi gerekiyor.

            Ekibini iyi seçmesi gerekiyor. Yardımcıları ve müdürleri halkı kucaklayan kişilerden olması gerekiyor. Başkan her şeye yetişemez ama bilgi birikimi kültürü tevazusu terbiyesi tecrübesi ile öyle bir ekip oluşturmalı ki asıl kendisi görmediğinde onun adına iş yapanların kendisini makamını ve işini yüceltmesi gerekiyor. Ekibi kendisi kadar önemlidir.

            İl Genel meclis üyeleri ise haftalık aylık toplantılarda bir araya gelmek yerine seçildikleri bölgelerde olmalıdır. En azından haftanın iki üç günü seçmeni ile bir arada olmalıdır. Onlarında projeleri ile Valiye destek olması ve halktan kopuk değil halka yakın çalışması gerekiyor. En fazla iki ay sonra seçmene sorulduğunda vali kadar başkan kadar tanınmalıdır. İşi ile bilinir olmaldır.

            Uzun lafın kısası. Seçilenlere hayırlı olsun. Hepsi taze bir başlangıç yapıyor. Hepsi inşallah başarılı olacaktır. Temennimiz budur ve “asıl şimdi başlıyor”

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  03-04-2019 - 14:01
Düşünceleriniz için sadece Allah razı olsun. Örnek demeyelim de tavsiyeler dikkate alınmalıdır. Zira seçim sonuçları gösteriyor ki kimse ve hiç bir parti yerinde çakılı değildir. yarın ardında hoş seda bırakmak önemlidir.
seçim bitti  -  02-04-2019 - 11:03
artık icraat ve bütünleşme zamanı olmalıdır.sizin belediye meclis üyeliği yaptığınız dönemdeki bütünleştirici ve parti içerisinde bile sorgulayıcı/tamamlayıcı tavrınızın il genel, belediye meclisi ve belediye başkanlığı makamı nezdinde örnek alınması gerektiğini düşünüyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net