23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 43
03 Nisan 2019 Çarşamba Bu yazı 13606 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

YAZ LASTİKLERİNİ TAKABİLİRSİNİZ

Oktay KIRLANGIÇ * Fahrî Trafik Müfettişi.

       Bilindiği üzere otomobil lastiklerinin yılda iki defa değiştirilmesi, kanun ve can güvenliği için gereklidir. Bu konuyla ilgili olarak ta bir kışa girerken birde yaza girerken iki kere hatırlatma yapılmaktadır.   

       Otomobiller neredeyse yüz yıldır hayatımızın en önemli detaylarından biri. Hatta bazılarımız onlarla yatıp onlarla kalkıyor! Peki, hayatımızda bu kadar önemli yeri olan otomobillerimizin lastiklerine ne kadar önem veriyoruz? Bu sorunun cevabı fazlasıyla önem taşıyor. Çünkü lastikler araçlarımızın güvenliğinden sürüş kalitesine kadar birçok alanda etkili oluyor.

En değerli faktör güvenlik

       Lastik seçiminde en değerli faktörün güvenlik olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü aracımızın yer ile temas ettiği alan avuç içi kadar. Bu gerçek, kaliteli lastik seçimini ilk önceliğimiz yapıyor. Lastikler, araç kullanıcısını ve aracı, hem yola hem de hayata bağlıyor.  

       Otomobiliniz her şeyden önce sizin ve sevdiklerinizin canını taşıyor. Bu yüzden maksimum güvenlik anlayışıyla üretilen kaliteli lastiklerden şaşmamak gerekiyor.

Uzun ömürlü lastiklerle paranız cebinizde kalsın

       Lastik seçiminde güvenlikten sonra kullanıcıların en çok önemsediği faktör fiyat unsuru. Fakat bu noktada lastiğin fiyatından ziyade uzun ömürlü olması daha belirleyici. Ucuz lastik ilk etapta cazip gelebilir. Ama diş derinliği yasal sınıra (1. 6 mm) ulaşmadan güvenlik performanslarını yitiren bir lastiğin çok da karlı olduğu söylenemez.

       Bu yüzden yeniyken de aşındığında da güvenlik performanslarını koruyan lastiklerin seçilmesi önemli. İşte burada yüksek kalite standartları ile üretilen kaliteli lastik markaları ön plana çıkıyor. Bu lastikleri tercih eden sürücüler uzun vadede, her türlü hava koşulunda, uzun yollarda ve yıllarca lastiklerini güvenle kullanabilir.

Total performansı asla es geçmeyin

       Lastikler söz konusu olduğunda; fren performansı, yol tutuş performansı ve ıslak zemin performansı gibi birçok değişken bulunuyor. Bu yüzden lastik seçiminde tüm performansın önemi çok büyük. Seçtiğiniz lastik markası, birbirine zıt performansları aynı lastikte bir arada bulundurmayı önemsiyor mu?

       Lastik alırken bu sorunun cevabını mutlaka dikkate almalısınız. Çünkü bir lastik sadece tek bir performansa sahip olmamalıdır. Yolda hangi performansa ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

       Yüksek kalite standartlarıyla otomobil tutkunlarının beklentilerine yanıt veren Michelin, özellikle YENİ NESİL yaz lastiği Michelin Primacy 4 ve her türlü hava koşuluna uygun yaz lastiği Michelin Cross Climate + ile lastikler yeniyken olduğu kadar aşındığında da güvenlik performansı sağlıyor.

Michelin' in en önemli misyonu: Toplam Performans

       Michelin lastiklerini üretirken, bir performansın gelişiminin diğer başka bir performansa zarar vermemesi gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden Michelin lastikleri, hem ıslak hem de kuru zeminde güvenli. Ayrıca fren mesafesi ile yakıt tasarrufunu bir arada sunuyor. Michelin, tüm performans ların dengeli bir şekilde lastiklere dağılımını sağlıyor.

https://i.sozcu.com.tr/kesfet/michelin/lastikleriniz-sandiginizdan-cok-daha-onemli/img/content_img_box_6.jpg?ver0.0.4

Yeni nesil yaz lastiği Michelin Primacy 4

       Michelin Primacy 4' ün fark yaratan en önemli özelliği güvenlikte ve uzun ömürde bir numara olması. Yeniyken de, aşındığında da ıslak zeminde olağanüstü frenleme performansı sunan Michelin Primacy 4 sayesinde yollarda kendinizi her zamankinden daha güvende hissedecek siniz. Rakiplerinden ortalama 18 bin kilometre daha uzun ömürlü olan Michelin Primacy 4, uzun vadede ekonomik açıdan çok önemli bir avantaj sağlıyor.

Her türlü hava koşulunda kullanılabilen yaz lastiği Michelin Cross Climate +

       Michelin' in fark yaratan yeni nesil lastiklerinden biri de Michelin Cross Climate +. Güvenlik ve hareket özgürlüğünde ilk km' den son km' ye kadar faydalanabileceğiniz yüksek seviyede uzun ömürlülük sağlayan bu lastik, her türlü hava koşulunda huzur dolu bir yolculuk olanağı sunuyor. Michelin Cross Climate +, kavrama azamileştirici bileşimiyle sıcaklık ne olursa olsun zemine girinti yapabilmek için esneklik sağlıyor. Ayrıca sert ve eğimli kenar blok tasarımı, kuru zemin fren performansını artırıyor.

 Araç Park Sorunu

Tahsin SENDİNÇ * Trafik Öğretmeni.  

Araç sahiplerinin karşılaştığı sorunların başında araçlarını güvenle park edecekleri alanların bulunmamasıdır.

Bunun sebepleri;

1 - ) İnsanımızın bencil olup iki aracın park edebileceği alana tek aracın park edilmesi.

2 - ) Motorlu araç sayısındaki artışa paralel park alanı yapılmamış olmasıdır. İmar mevzuatında kısa süre öncesine kadar iki daire için bir otopark yapılması zorunluydu. Şimdi bu durum her daire için bir otopark yapılması zorunlu oldu. Ancak şimdilerde bazı dairelerde birden fazla araç olması ve sürücülerin park ederken kendi araçlarına daha geniş yer bırakması ve belirlenen şekle aykırı park etmesi nedeniyle, komşusunun aracını park edeceği alanı işgal etmesidir. 

3 - ) 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 62. maddesine göre yasak olmasına rağmen kamyonlar, otobüsler, iş makinaları ve traktörlerin şehir merkezlerine park etmekte ve sınırlı olan park alanlarını işgal etmektedir. Bu araçlar köy, kasaba veya mezra gibi yerler dışında şehir merkezinde park etmeleri yasaktır. Kanunun bu maddesi şimdiye kadar uygulanmamıştır.

4 - ) Ülkemizde trafikte kayıtlı olmasına rağmen muayenesini yaptırmayan, zorunlu trafik sigortası olmayan, muhtemelen vergisini de ödemeyen milyonlarca araç bulunmaktadır. Bu araçların büyük bir çoğunluğu ne yazık ki şehirlerimizde bulunmaktadır. Bu tür araçlar borçlarından dolayı hurda işlemi de gerçekleşmediği için park alanlarında çürümeye ve milli servetin heba olmasına terk edilmiş durumdadır.

5 - ) Yolun sağında boş alan olmasına rağmen yolun sağına yanaşmadan park eden trafiğin tıkanmasına sebep olmaktadır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde sorumsuz bir sürücünün hatalı park etmesi o bölgede trafiğin tıkanmasına, insanların gideceği yere daha geç gitmesine sebep olmaktadır. Sorumsuz sürücüye bu durum sorulduğunda ‘’uzun süre kalmayacağım onun için manevra yapıp yolun sağına yanaşmaya gerek görmedim’’ demektedir. İki aracın rahatlıkla yan yana geçebileceği genişlikte olan yol daralmakta ancak bir araç güvenle geçebileceği hale gelmektedir.

Çözüm olarak;

1-    Devlet araç sayısındaki artışa paralel olacak şekilde otopark yapılmasını sağlamalı;

2-    Kanunun 62. maddesi uygulanmaya başlayarak, özellikle kamyon ve otobüslerin şehir içine park etmesi engellenmeli;

3-    Nizami park etme imkânı varken hatalı park eden sürücülere verilecek ceza kademeli olarak artırılmalı;

4-    Vergisini vermeyen, muayenesini yaptırmayan ve trafik sigortası olmayan araçların trafikten çıkıp hurdaya verilmesi sağlanmalıdır.

5-    Caddelerde ve sokaklarda binaların önünün otopark olarak kullanılıp kullanılmayacağı, kullanılacak ise kimlerin park yapabileceği yasa ile belirlenmeli ve zaman zaman haber bültenlerinde de konu olan park yeri kavgaları önlenmelidir.

6-       AVM otoparklarında kuralsız park edenlere kimlerin cezai yaptırımda bulunabileceği  

konusuna ise yasa ile açıklık getirilmelidir.                                                                                                                 

Not: Fotoğraftaki araç; park alanını işgal etmesin ve bahçeye domuz girmesine engel olabilir

        düşüncesiyle, bahçe kenarına çit olarak konulmuştur!

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net