28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
AYRILIK ÖLÜMDÜR
17 Nisan 2019 Çarşamba Bu yazı 19858 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanların özelliği gibi görünse de aslında tüm canlılar için hangisini ele alırsanız alın zordur ayrılmak.

            Asla teşbihte hata olmaz ama en yabani hayvanı ele alsanız ormanından ayrılmak zor gelir. Sadece karnını doyurmak duygusu değildir onu ormanından ayırmanın zorluğu. Öyle veya böyle o hayvan karnını doyurur. Ama orman hayatından uzaklaştırdığınız zaman pek çoğu yaşayamaz. Yaşayanlar için ise orman dışındaki hayat onlar için esaretten öte her gün ölümdür.

            Evcil hayvan için de durum farklı değildir. Ortamından dışarı çıkardığınız zaman kendini koruyamamak değildir onu yıkan. Onu yıkan asıl sebep hizmet ettiği sahibinden ayrı kalmasıdır.

            Bırakın hayvan canlıları, bitki canlılar bile o pencereden diğer pencereye kaldırdığınız zaman solar gider. İnsanlar yerini beğenmedi der. Ama aslında o bitki o çiçek ortamından ayrıldığı zaman kahrolmuştur. O bitki canlılara en büyük örnek hurma ağaçlarıdır. Ana dallarından yani ana ağaçtan koparıp başka bölgeye dikilen hurma fidesi yetişmez kurur.

            Başta dedik ya;

            Teşbihte hata olmaz.

            İnsanlar içinde durum farklı değildir.

            Bazen alışkanlıklarından ayrı kalması insanın ölümü olur. Bazen bir mevkiden bir makamdan ayrı kalması onun için yıkım olur.

            Bazen değer verdiği insanlardan ve o değer verdiği insanların ortamından ayrıldığı zaman biter insanlar.

            Makam mevkii elinin tersi ile itebilen yok mudur? Elbette vardır. İşte o insanlar zaten kendini kanıtlamış insanlardır.

            Yaklaşık on beş gün önce bir yerel seçim geçirdik. Seçimin neticesinde tekrar kazanamayan veya tekrar aday olmayan veya olamayanlar makamlarını bırakmak zorunda kaldılar. İşte o insanların makam devir teslimlerinde ne denli bir ruh halinde olduğunu görmek mümkündür.

            Gerek muhtarlık gerekse başkanlık seçimlerinde makamlarını boşaltmak zorunda kalanların bazılarının hiç devir teslim törenine katılmadıkları görülürken bazılarının suratlarından yeni gelene bedduası okunur durumdaydı.

            Sadece makamlarını kaybedenler mi öyle? Hayır; o makam için seçimlerde mücadele eden insanların seçimlerde kaybettiklerinin ertesi günü ardında gezen insanlardan ayrılması da onlar için ayrı bir yıkım nedenidir. Şaşalı bir durumdan ardında bir adam kalmaz duruma düşmek yani o şaşadan ayrılmak o adayı yıkmış durumda olduğunu da gördük.

            İşte tamda burada seçimi kaybedip makamı terk eden kişinin makamdan ayrılırken suratını garipseyen yeni makam sahibinin sıra kendisine geldiğinde izzeti ikbal ile geri çekilmesini bilmesi erdemlilik olacaktır.

            Ama en başta dediğimiz yere gelirsek tüm canlıların olduğu gibi bunlarında ayrılması kolay değildir ve bizler onları da anlamalıyız. Kaldı ki çok kısa süreliğine bir yerde bulunan kişinin bile oradan ayrılması hem kendisine ve hem de diğerlerine ne denli zor oluyor.

            O halde şöyle toparlayalım. Allah makam mevki delisi etmesin. Makam gittiğinde baş eğmesini bilenlerden etsin. Elbette bu duanın ardından ayrılık yaşayanlara da yaradan sabır ve kolaylık versin.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net