26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
Kırıkkale'mizde Bir İlk KİTAP FUARI
17 Nisan 2019 Çarşamba Bu yazı 18368 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    Yıllarca hep başka illerde yapılan etkinliklere gıptayla baktık. Oralarda yaşayanlarla özendik. Kimi zaman da kıskandık da hani.

    Çoğu zaman "neden bizim buralarda da böyle şeyler olmuyor" diye iç geçirirdik. Bizim de şehrimizde tiyatro gösterileri olsun, sanatçılar konserler versin, ressamlar sergiler açıp, resimlerini tanıtsın, kitap yazarları gelsin söyleşiler yapsın ve kitaplarını bizzat imzalasın istedik yıllarca.

 

     Zaten bir sanat müzemizin olmayışı, hiç açılmayan kitap fuarı, içimizdeki bir yara idi.

    Üniversite yıllarımızda İzmir, Eskişehir, Ankara gibi farklı illerden gelen arkadaşlar, şehirlerinde açılan devasa kitap fuarlarını anlattıkça, hem meraklanır, hem de "bir gün buralarda da neden olmasın" düşüncesi yer ederdi kafamızda.

 

    Kitap ve gazetelerin internete ve sanal dünyaya yenik düştüğü, okuma oranlarının iyice dibe vurduğu bu zamanda, eğitim ve sanat adına bir şeyler yapılmalı, gençliği sanal esaretten uzaklaştırmak gerekiyordu.

 

     İşte bu feryadımızı duyanlar oldu çok şükür. 

      Geçen yıl Kale Haber Gazetemizin imtiyaz sahibi Ercihan ÇAKMAK Bey ve Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Şevket ÖZSOY hocamızın büyük gayret ve emekleriyle 40 adet Kırıkkaleli yazarı şehrimize davet ederek, YAZARLAR VE OKURLAR BULUŞMASI organisazyonu ile bu seneki şehrimize ilk defa açılan KİTAP FUARI' nın temelleri atmışlardı.

 

    Geçen hafta boyunca, Kırıkkale'de tam bir kültür etkinlikleri vardı. İlk gün 12 bin, ikinci gün 13 bin ve üç gün toplamında da 30 bin kişinin fuarı ziyaret etmesi mutluluk vericiydi. Her yaştan ziyaretçi bulması, insanların ilgisinin okumaya yönlendirilmesi, kitapların incelenmesi, çocuk gösterileri, yazarların söyleşileri ve kitaplarını imzalamaları, umut ederek beklediğimiz görüntülerdi.

 

    Henüz daha okuma-yazma bilmeyen küçük kızıma "fuara gidelim mi" diye teklifte bulunduğumda, "baba, istediğim bir kitabı alabilir miyim" şeklindeki ricası, bu kültür etkinliğinin ne kadar olumlu olduğunun bir tanımıydı.

 

    Bunlar hep görmek istediğimiz, umut ettiğimiz güzel görüntülerdi.

 

    Fuarın son günü, kitap satışları yapanlarla anket tarzında ufak bir muhabbet gerçekleştirdik. Bir çoğu satışların beklentilerinin çok altında olduğunu, yeniden bir fuar olsa, stand açma hususunda tereddütlü olduğunu söylediler. Bu durum beni bir hayli üzdü açıkçası. Bütün sevincim bir anda nedenlerle karışık bir hâl almış tı ki, o esnada küçük bir çocukla babası arasındaki diyalog, aklımdaki bir takım soruların sanki bazılarını cevaplar gibiydi;

Çocuk, babasının elinde 3 kitap olmasına rağmen, bir kitap daha alması için ısrarcı oluyordu. Babası "kızım fazla param kalmadı, daha markete, pazar alışverişine gideceğiz" diyordu. Malum belli ki ekonomik kriz kitapları da vurmuştu. İnsanlar kitap alırken, cebinde kalan parayla marketten ne alabilirim hesabı yapmak zorundaydı. 

     Evet, kitap okuma oranının kabul edilebilir şekilde azalmış olması satışları etkiliyordu, ama bu sefer de ekonomik kriz de ayrı bir etken olmuştu sanki. Bir kitap, belki bir paket sigara fiyatında, fakat halkın bunu bile alamaması, kendisini sıkıntıya düşürüyor olması, hem üzücü hem de düşündürücü.

 

    Yine de her şeye rağmen 5-14Nisan arasında Kırıkkale'de bir ilki gerçekleşen kitap fuarının açılışı, kültür adına, şehrimizin gelecekteki etkinlikleri adına, umut ve mutluluk vaat ediciydi. Emeği geçen herkese, çok ama çok teşekkür ediyor ve ileriki zamanlarda da daha fazlasını umutla bekliyoruz.

 

"Bir ülkenin geleceği, kültürünü ileri seviyeye taşımakla başlar".

 

Esenlikler diliyorum...

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
Mesut ARLIER
Şevket ÖZSOY
Kamil ÖCAL
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Mayıs 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net