26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 46
24 Nisan 2019 Çarşamba Bu yazı 11978 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

HAFRİYAT TERÖRÜ NASIL BİTER?

        Hafriyat kamyonlarının neden olduğu ölümlü kazalar dur durak bilmiyor. Karayollarını son 2 yılda adeta kan gölüne çeviren hafriyat kamyonlarının sürücülerine ‘‘Dur’’ demek için bazı Belediyelerin harekete geçtiği öğrenildi.

        Bir proje kapsamında ve tek havuzda toplanacak hafriyat kamyonu sürücülerine eğitimlerden sonra karne verilmesi planlanıyor. Hata yapanın karne notu düşürülecek, notu yetersiz olan meslekten men edilecek.

        Bu arada İstanbul’ da son 2 yılda 52 vatandaşın ölümüne neden olan hafriyat kamyonları, ülke genelinde de yüzlerce eve ateş düşürdü. Kazalarla birlikte denetimler sıklaşsa da ateş maalesef söndürülemedi.

        Geçtiğimiz yıl denetlenen 110 bin hafriyat kamyonundan 600’ ü trafikten men edilirken, kuralları ihlal eden sürücülere de yaklaşık 13 milyon lira ceza yazıldı. Fakat ne ceza ne de önlemler hafriyat terörünü önlemeye yetmiyor.

        Bu durumdan sadece vatandaşlar değil, sektörün içindeki bilinçli sürücü ve işverenler de rahatsızlar. Kazaların başlıca nedeninin sürücülerin eğitimsiz ve deneyimsiz olduğunu belirten bir yetkili; “Şehirlerimizde hızla artan kentsel dönüşüm ve inşaat projeleri nedeniyle, hafriyat kamyon sayısında da patlama yaşanıyor. Örneğin İstanbul da toplamda 15 bin civarında hafriyat kamyonu yollarda. Mevcut yollarında bu kamyon yükünü taşıyamıyor.

        Çalışmaların devamında da artan talebi karşılayacak eğitimli, bilinçli, deneyimli sürücü bulmak imkânsız hale geliyor. Öncesinde taksicilik - minibüsçülük veya servisçilik yapan insanlar, E sınıf ehliyet alarak min. 20 ton yük kapasiteli TIR’ ların direksiyonuna geçiyor! Hafriyat kamyon sürücülerinin çok ciddi eğitim ve denetimlerden geçmesi gerekiyor” şeklinde bilgilendirme yaptı.

        Sürücülerin tepkisinden dolayı ismi açıklanmayan yetkili; ‘’Kentte hafriyat taşımacılığı yapan 600 civarında şirket olup, inşaat şartlarına uygun olmayan tırlar kullanılmaktadır. Bunlar genelde 2 veya 3 aks (dingil) araçlardır. Oysaki 4 akslı (dingil) tırların kullanımı çok daha doğru olacaktır. Zira 4 akslı araçların yol tutuşu, taşıma kapasitesi ve sürat limiti açısından daha uygun seçenek olacaktır. Hız sınırı aşımları da zaten MOBESE’ lerden denetleniyor. Trafik cezaları ise başlangıçtan itibaren katlanarak devam ediyor.’’  

        ‘’Şehir dışına çıkmayan hafriyat araçlarının meskûn mahaldeki hızları 30 km, ana yollarda 50 - 60 km sınırını geçmemesi gerekir. Fakat hemen hiçbir hafriyat aracı bu kurala uymamakta ve bilhassa boş olarak dönüş yapanlar, yollarda adeta ralliye çıkmış gibi sürat yapmaktadırlar!’’

        ‘’Hafriyat sürücülerinin tamamı bir havuzda toplanıp, eğitimden geçecek bunlara karne verilmelidir. Hatalı sürüş veya kusurlu araç kullananların notu karneye işlenerek takip edilmeli. Devamında ise gerekirse meslekten men edilebilmelidir. Böylelikle tecrübeli iyi sürücülerin işlerine devam etmesi, eğitimsiz, deneyimsiz olanların eksiklerini giderene kadar trafiğe çıkmaması yönünde karar alınması gerekir.” 

        Yine aynı yetkili, bazı araç sürücülerinin lastik aşınmasını önlemek için aksları havaya kaldırdığını belirterek; “Yüksüz (boş) araçlarda aksların havaya kaldırılması, tehlikeye davetiye çıkarılmasıdır! Bu uygulama yağışlı havalarda felaket demektir. Römork kısmındaki 3 akstan 2’ sinin havaya kaldırılması, frenleme ve yol tutuşunda büyük risk oluşturmaktadır.

        Sürücülerinin ortalama maaşlarının dışında yük başına exra pirim ile sürücü çalıştırılması kesinlikle önlenmelidir. Çünkü bu sistem sürücüyü normalin üstünde daha fazla sefer yapmaya, bunu sağlaması için de sürat yapmaya zorlamakta, bunun sonucunda ise kaza meydana gelmektedir” değerlendirmesini yaptı.

        Sektörde genel manada bir başıboşluk gözlenmektedir. Bir miktar parası ve ‘’E’’ sınıfı ehliyeti olan, hafriyat taşımacılığına başlıyor. Bunun sonucunda ise yollarda ejderha gibi demir yığınları dolaşıyor. Yukarıda sözünü ettiğimiz hususlarla bir araya gelince de katliam gibi  kazalar meydana geliyor.

        Hafriyat kamyonlarının daha etkin bir şekilde denetlenmesi için bir diğer çözüm alternatifi de, (ATS) Araç Takip Sisteminin devreye girmesidir. Dolayısıyla sisteme dâhil olmayan araçlara döküm yeri gösterilmez. Hafriyatın güzergâhı, sürücünün ve aracın harekâtı gözetim altına alınmış olur. Böylece de sektördeki düzensizlik disipline edilmiş olur.  

        Geçmişte akaryakıt sektöründe de benzer olumsuzluklar mevcuttu. Zaman içerisinde uygulamaya konulan (                                               ) gibi yaptırımların sonucu disipline edilir olmuştur.

        İstatistiki verilere göre Türkiye’ de ağır yük taşıyacak araç sayısının 400 bin olması gerekirken bugün bu rakam 1 milyonu geçmiş durumdadır. Hâl böyle olunca da çözümün eğitim – demetim ve yasal düzenleme olmasını gerektirmektedir.   

        Bu konunun da sağlıklı bir şekilde sonuca ulaştırılması için yurt genelinde bir ön çalıştay hazırlanması, bunun devamında da geniş kapsamlı bir sempozyum yapılması ile olumlu bir sonuca gidilmesi söz konusu olacaktır.  

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  25 Ocak 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net