23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 47
01 Mayıs 2019 Çarşamba Bu yazı 12178 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

DURAN ARAÇTAN SAKININIZ!

Aşır ALTINÖZ * Trafik Güvenliği Uzmanı ( KTYG İzmit Temsilcisi).

Bu haftaki sayfamıza; Karayolu Trafik Güvenliği Derneği (KTYG) nin İzmit Temsilcisi, Trafik Güvenliği Uzmanı ve aynı zamanda ‘’KARAYOLU TRAFİK ve SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ’’ Kitabının yazarı olan Sayın Aşır ALTINÖZ Bey’ in bir yazısını misafir ediyoruz.

Aşır Bey ve arkadaşı Ufuk KÜÇÜKALİ Bey’ in yurtiçi ve yurtdışından yılların birikimi ve tecrübelerinin eseri olarak piyasaya henüz yeni çıkmış olan bu kitabın konularından bir bölümünü, bugün köşemize taşımış olmanın gururuyla, bilgiyi siz okuyucularımıza sunuyorum.

Durmuş ya da yavaş seyir eden aracı geçerken dikkatli ol! Onlar genellikle tehlikeyi gizlerler.

Önce kendine sor, niye durdu? Niye yavaş gidiyor? Bu sabır ve saygı diğerlerini koruma kuralıdır.

Durmuş arabanın etrafında meşgul insanlar olabilir. Belki lastik değiştiriyorlar veya arabanın altındalar ve ayakları yolda olabilir. Bazen insanlar oldukları yerin farkında olmadan, yoldan geçen araçlar tarafından ezilmektedirler.

Eğer duran araç görürsen onlara ekstra mesafe ver. Mümkünse şerit değiştir. Bu mümkün değilse biraz daha sollu geç. Bu şekilde çarpmayı önlersiniz.

Yine aynı şekilde yolda duran aracın arkasına gelmişsen (yanına değil) dikkatli ol. Otomatik olarak sollama yapma, yavaşla ve dur! Niye durduğunu anla!

Belki önünden bir çocuk veya hayvan geçiyor. Bu yaya geçidinde önemli yaya için durmuş aracı sollamak yasal değildir! Çünkü o araç sizin görmediğiniz bir tehlike için durmuştur. Sollamayın, ta ki güvenli olana kadar. Yavaş hızda seyir eden araca yaklaşınca dikkatli ol. Değişik hızdaki araçlar birbirine yakınsa tehlike arz eder.

Eğer bir aracın arkasından uçup gidersen ve anlaşmazlık olursa, tehlike kaçınılmaz olur. Bu durumda hata kaçınılmaz olur. Reaksiyona hazırlıklı ol. Yavaşla ve görüş temiz ve güvenli ise sollama yap.

Eğer yavaş hareket eden bir konvoya yaklaşırsan dikkatli ol. Bu konvoyu başlı başına geçmeye çalışmak en büyük hata olur. Bu konvoyda uzun süre olanların sabrı tükenmiş olabilir. Onlar önce geçmeyi düşünebilirler.

Bunu hesaba koyarak hareket et. Tekrar yavaşla ve güvenli geçiş sağlanırsa bir geçmeyi dene. Ve bunu yaparken kornaya dokun ve selektör yap. Sizin güvenliğiniz bu şekilde artar. Öndekiler ne yapmak istediğinizi anlar.

Aynı durumda şu şekilde geçerlidir. Yavaş hareket eden araç sizin şeride girerse, buna hazırlıklı ol ve çarpmayı önle!

* * * Yukarıda sadece bir konuyla ilgili açıklayıcı bilgiler sunan yazarlarımızın kitabının muhteviyatı, çok daha geniş kapsamlı bir şekilde okuyucularımızın değerlendirmesine sunulmuş bulunuyor.   

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net