27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Hoşgeldin YÂ ŞEHR-İ RAMAZAN
08 Mayıs 2019 Çarşamba Bu yazı 18364 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Allah'ım! Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.

 

      Bu duayı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v.)'in yaptığı rivayet olunur.

 

    Yine bir mübarek Ramazan-ı şerif'e kavuştuk çok şükür.

 

     Yine minarelerin şerefelerinden yanan yeşil ışıklar, iftar yaklaşırken evlere koşuşturan insanlar, fakir fukara halka dağıtılan erzaklar, fitreler, zekâtlar, topluca okunan Kuran-ı Kerimler, hatimler, ezan okunduğu an her evden gelen çatal-kaşık sesleri, iftar sonrası terafih için hızlı hızlı camiye koşanlar ve yanlarında çocuklar, teravih sonrası sahur için yoğrulan hamurlar....

 

     Hepsi yıllar boyunca hiç değişmeyen huzurla bütünleşmiş tatlı bir telâş. Her ne kadar çocukluk dönemlerimizdeki gibi güzel, hep yaşanası kadar olmasa da, yine de huzur veren güzellikleri barındırıyor bir köşesinde.

 

      Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı bu mübarek ayın, her bir günü, saati, dakikası ve saniyesi mükafaatlarla dolu. Tutulan oruçların sevabı, yapılan ibadetlerin misliyle fazla olması, bire bin yazılan Kadir Gecesi, hepsi Yüce Allah'ın, bizlere "KIYMETİNİ BİLİP HAKKIYLA DEĞERLENDİRİN" diye lutfedip sunduğu bir ay.

 

     Peygamberimiz (sav), "ümmetim, Ramazan-ı Şerif'in feyzini ve yüksek  şerefini bilmiş olsalardı, bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi"  diye bildirmişlerdir.

 

     Hatırlayın geçen sene aramızda hayatta olupta, bu sene olmayan kimler vardı yanımızda!? Kimimizin annesi, babası, eşi, kardeşi veyahut komşusu, arkadaşı...

Son tuttuğu orucunu açarken; "Allah'ım bu sene RAMAZAN Ayı'nda oruç tutmayı nasip ettiğin gibi, seneye de nasip et" diye dua ederken, seneye ebediyete intikal edeceğini nerden bilebilird!. Kaç yakınımız vardır böyle?!. Kim bilir belki de bu seneki ramazan orucumuz, bizimde tuttuğumuz son orucumuz. Allahû Teâlâ'nın, belki de bizi cennetine göndermek için, sevap kazansın diye sunduğu SON BİR MÜKÂFAT. Yada "kulum, ağır günah kefaretinden kurtulsun da, cehennem nârında hârlanmasın" diye tanıdığı SON İMKÂN. 

Her bir ramazan-ı şerifi son bir şans, son bir umut olarak görüp, hakkıyla ihya etmek her daim yararımıza olacaktır. 

      

      Yüce Allah, Bakara Sûresi 186.ayetinde buyuruyorlar ki; 

"(Ey Rasûlüm) kullarım sana benden sordularsa, muhakkak ki ben çok yakınımdır; bana dua edince, dua edenin duasını kabul ederim. O halde onlar da benim dâvetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola ulaşmış olsunlar."

 

     Şunu da unutmamak gerekir ki, Allahû Teâlâ'nın, ne bizim yemek yememize, ne de bizim su içmemize ihtiyacı var. Nasıl ki insan, sevdiği için fedakârlık yapıyor ve kötü huylarından vazgeçiyorsa, Yüce Allah da, kendisi için neler yapabileceğimizi görmek istiyor. 

     Sadece yemek yemeyerek, su içmeyerek değil, kul hakkı ve haram yemeyerek, yalan söylemeyerek, zinaya yaklaşmayarak, harama bakmayarak, oruç tutup aç kalıyorum sigara içemiyorum diye insanların kalplerini kırmayarak, fakiri gözeterek, çalıştırdığı işçinin hakkını vererek, hakkıyla oruç tutun diyor Yüce Mevlâ. 

 

     Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi 184). Diyor Allah Celle Celâli.

 

    Oruç tutmak sadece bedenen değil, ruhende sağlıklı olmaktır.

 

     Bizler hâlâ yıllar boyunca sakızın orucu bozmasıyla, oruçlu iken denize girmekle, iki nefes sigaranın oruca ettiği etkiyle ilgilenirde, asıl MÂNEN BOZACAĞI ETKİYİ gözardı edersek, YÜCE RAHMÂN'ın, belki de bize sunduğu, ömrümüzün bu SON ŞANSINI kendi elimizle kaybedeceğiz.

 

     Allahû Teâlâ bu mübarek ramazan-ı şerifin kadrini bilen ve hakkıyla ihya edenlerden eylesin.

 

İbadetlerinizin kabul olması dualarımla....

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net