16 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 48
08 Mayıs 2019 Çarşamba Bu yazı 11267 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İÇİŞLERİ BAKANINA AÇIK MEKTUP!

 

        Bu yazıyı aslında Kırıkkale’ de yapılan ve Türkiye’ nin en büyük ‘’Çocuk Trafik Eğitim Parkı’’ nın açılış töreninde sayın bakana elden takdim etmek amacıyla, ömrünün 50 yıldan fazlasının bu şehirde geçirmiş bir vatandaş olarak hazırlamıştım!

          Malumunuz olduğu üzere ülkemizde 2017 TUİK verilerine göre, yaklaşık 21. 500 adet taşıt bulunmaktadır. Bunların da % 54’ ü otomobil, % 24’ ü de ticari araçtan oluşmakta olup, bunların da kadın ve erkek sürücü toplamı 33. 000. 000 u bulunmaktadır.

            Yıllık trafik kazası sayısı 1. 207. 000 dir. Günlük ortalama 3.307 kaza olmaktadır! Bu olaylarda olay yeri kayıtlarına göre 7. 500 kişi hayatını kaybetmekte, devam eden zaman içerisinde ise bu sayının üç katına kadar çıktığı bilinmektedir.

            Türkiye de bir yılda yaklaşık 0 - 14 yaş arası 1. 000 çocuk ile 15 - 24 yaş arası 1. 500 çocuk / genç trafik kazasında hayatını kaybetmektedir. Yine bu kazalarda yılda 300. 000 kişi yaralanmakta, bununda ortalama % 10 - 15 i ömür boyu yatağa bağlı sakatlıkla, ailesine bağımlı kalmaktadır!

            Adına “Trafik Kazası” denilen ve kan gölüne dönen karayollarımızdaki ‘’Trafik Terörü’’ yüzünden, her 7 kişiden biri veya ailesi trafik mağdurudur! Ülkemizde yaşanan son kırk yılın malûm teröründeki zayiatı, karayollarında telef olan canlara oranlarsak, ortalama her 3 – 4 yılda bu kaybı vermekteyiz!

            Bundan dolayı ‘’Trafik Terörü’’ nün ülke ekonomisine yıllık maliyeti, 30 milyar liranın üzerinde olduğu bir ülkeyiz!

            AB üyesi ülkelerde milyon nüfus başına, ortalama trafik ölümü 49 kişidir! 80 milyonun üzerindeki ülkemizde, bunun ortalaması ise ne yazık ki 93 kişidir! Yani AB ortalamasının iki katına eşdeğer bir can zayiatımız vardır! Buna sebep olanların bunu nasıl düzelteceği ya da hesabını nasıl vereceği tartışma konusudur!  

            Kuruluşları itibariyle kırk seneye varan bir maziye sahip olan “Sürücü Kursları” eğitim sistemi, yeterince düzenlenememiş olup, bunun bedelini insanlarımız canlarıyla ödemektedir!

Kurs hitamındaki sınavların yapılışı, ilgili yerlerin kadrosundaki idarecilere adeta ek gelir kapısı haline getirilmiş, birilerine rant kapısı olmuş durumdadır!  

            Eğitim sistemimizde, tüm gelişmiş ülkelerin tersine, “Anaokulları” ndan itibaren tatbiki olarak ve zorunlu uygulanması gereken “TRAFİK” konusu yoktur! İlköğretim ve devamı olan okullarda, zaman zaman seçmeli şekliyle ‘’Trafik Dersi’’ müfredata konulup kaldırılmak suretiyle, adeta yaz - boz tahtasına çevrilmiştir!

            Bu derslerde de trafik eğitimi yeterince verilememiş olup, trafik dersini sadece ehliyeti olan öğretmenlere verdirilerek, bu öğretmenlerin ek dersini tamamlaması tarzında, onlara ek gelir olarak gerçekleşmiştir!

            Son on sene içerisinde tertip edilen “Karayolu Güvenliği Sempozyumları”, ( ki şahsen tamamına iştirak etmiş bir kişiyim! ), tabir caizse havanda su dövmekten öteye gidememiştir! Bu konularda da geçmişte yazılmış yazılarım mevcuttur!

          Bu sempozyumlarda sivil toplum kuruluşlarından KTYG “Karayolu Trafik Yol Güvenliği’’ nin teklif ve önerilerinin gerektiği şekilde değerlendirilmediği gözlenmiştir. Bu da göstermektedir ki, mevcut bürokrasinin söz sahipleri, konunun paydaşları olan STK “Sivil Toplum Kuruluşları’’ nın bilgi paylaşımını kabullenmemekte ve reddetmektedirler!

          STK’ nın bürokrasinin bu konulardaki eksiklik ve aksaklıklarıyla ilgili uygulamalara yönelik önerilerinin nazarı itibara alınmadığını, maalesef hemen her yerde ve konuda görmekteyiz! Keza hız limitlerinin artırılmaması yönündeki öneri bu konulardan birisidir! Yine birtakım mevzuatlardaki ‘’asgari şart’’ hükmü (mesela kış lastiği), insan hayatına verilen değerle ters düşmektedir. Bu da görüşümü teyit etmektedir!

          Son olarak daha dün Ankara’ da trafik kontrol noktasında görevini ifa ederken, bir Trafik Polisimiz şehit düşmüştür! ( 2019 da bir haftada beş polisimiz trafik kazalarında şehit olmuştur! ) Toplumda trafik konusunda en bilinçli kişilerden olması icap eden bu görevlilerin, bu ve benzeri kazalara kurban gitmelerinin kabul edilebilirliği söz konusu olamaz!

          Bu ve benzeri olayların sonundaki törenler, ne bu kangren olan yaraya merhem olmakta ve ne de başsağlığı dilemeler çözüm olmaktadır! Bu konuda bir yerlerde bir eksiklik – aksaklık – düzeltilmesi gereken durumlar vardır! Ama her ne hikmetse bir makul ve mantıklı çözüm gelmemekte yahut ta getirilmemektedir!     

            Şahsen yarım asrı geçen Kırıkkale’ deki yaşamıma yönelik, yılan hikâyesi olmuş bir OTOPARK SORUNU söz konusudur. Ayrıca, yapılmış olan ve halen de yapımı devam eden ALT – ÜST GEÇİTLERİN DURUMU TAM BİR UCUBEDİR! Otogar civarına inşa edilen geçit konusunda zamanın Ulaştırma Bakanına da yine bir ‘’Açık Mektup’’ yazdım ama bugün sonuç ortadadır! Bunların hangi plan – proje ve araştırmaya yönelik yapıldığı tartışma konusudur!

            Bugün açılışını yapacağınız Kırıkkale Bahşılı’ da bulunan “Çocuk Trafik Eğitim Parkı’’ ile ilgili olarak, daha önceleri İl Valiliği, İl Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Trafik Müdürlüğü gibi ilgili birimlere yapmış olduğum müracaat ve önerilere, yeterli karşılık alınamamıştır.

          Hatta STK’ ları bu konuda saf dışı bırakılmıştır. Bu projenin hayat geçirilmesi, gerçekleştirilmesi ve hazırlanması ile ilgili müracaatımızda sonuçsuz kalmış olup bu güne gelinmiştir!

            Ama bugün şehrimize kazandırılmış olan bu müstesna tesisin, başlangıcından bitimine kadar hizmeti ve emeği geçenlerin hepsini de takdirle anıyorum. İnşallah, ‘’Çocuk Trafik Eğitim Parkı’’ mız hazırlanırken gerekli özen, planlama, ar - ge çalışmaları gözetilmiştir ve çocuklarımıza doğru eğitimi verebiliriz.

            Geleceğimizin umudu olan çocuklarımızın buralardan alacakları eğitimler sayesinde bilinçlenmeleri, buna bağlı olarak ta yaşamlarına yön vermeleri sağlanmış olacaktır. Bu ve benzeri tesislerin çoğalmasının sağlanması dileklerimizle, saygılar sunarım. 07. 05. 2019 / 13. 00

Oktay KIRLANGIÇ 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net