23 Ocak 2021 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
18 AYDA BİRLİKTE BAŞARDIK
İsyana Kulak Verin
İsyana Kulak Verin
 Bin 407 Çift Evet Dedi
Bin 407 Çift Evet Dedi
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
Kızılay 2020'de 8 Ailenin Evini 100 Bin TL Harcadı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 49
15 Mayıs 2019 Çarşamba Bu yazı 14623 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

AKP Genel Başkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN,

CHP Genel Başkanı Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU,

İYİ Parti Genel Başkanı Sn. Meral AKŞENER,

MHP Genel Başkanı Sn. Devlet BAHÇELİ,

SAADET Partisi Genel Başkanı Sn. Temel KARAMOLLAOĞLU’ na:

 

KARAYOLU TRAFİK ve YOL GÜVENLİĞİ DERNEĞİ  (KTYG)

Konu: Trafik ve Yol Güvenliği ve Kayıplarımız.

 

Türkiye de Trafik ve Yol Güvenliği alanında maalesef donanımlı STK (dernekler - Vakıflar) yok denecek kadar azdır. Türkiye’ nin yıllık insan kaybı ortalama 7. 500 kişi ve yaralı sayısı da 300 bin kişidir. Yaralıların ortalama % 10 u ömür boyu sakat kalmaktadır.

Siyasi partilerimiz bu alanda çok yetersiz ve TBMM de bu alanda tamamen sessiz kalmaktadır. Trafik çözümsüzlüğü EGM‘ nün üzerine yıkılmış, bir ihtisas olmaktan ziyade KADER ile devam etmektedir. Türkiye nüfusunun ortalama 7 kişiden bir kişisi trafik mağdurudur.

Derneğimiz 15 ilde aktif temsilcilikleri, 45 ilde üyesi ve bu alanda kurduğu ihtisas kütüphanesi ile toplumsal bilinçlenmenin öncülüğünü yapmakta ve çocuk ölümlerinin azaltılması içinde Ankara da Ulusal bir proje uygulamaktadır. Bu nedenle;

TALEPLERİMİZ:

1 - Trafik ve Yol Güvenliği alanında tüm çalışmalarınıza Derneğimizi davet etmenizi, yapılacak kanun ve yönetmelik çalışmalarında Derneğimizin görüşünün alınması,

2 - Partinizin STK çalışmalarında mutlaka bize de yer vererek, bu alanda basında ve TV ler de yapılacak konuşmalarda tarafımızdan destek almanızı ve kutlamalara da bu alanda davet etmenizi beklemekteyiz.

3 - Trafik ve Yol Güvenliği evrensel bir olay olup, hepimizin can güvenliğinin 24 saat korunması ve yaşanabilecek riskin en aza indirilmesidir. Bu nedenle tüm çalışmalarımız tarafsız ve bağımsızdır. Yani siyasi veya ticari değildir.

4  - TBMM ve yerel yönetimlerde Trafik ve Yol Güvenliği ile ilgili tüm hukuki ve fiziki yapılanmanın eksiksiz yapılmasına, partiniz olarak daha çok önem vermenizi diler saygılar sunarım. 13. 05. 2019.

İhsan MEMİŞ * KTYG Genel Başkanı * Yeminli Adli Trafik Bilirkişisi (0 532, 280 81 82).

Adres: Sanayi Cad. No: 10. Kat: 5. Ulus – Ankara * Web site: www.trafik.org.tr

NOT: Siyasi Partiler alfabetik isim sırasına göre yazılmıştır.

ULAŞIM EMNİYETİ İNCELEME MERKEZİ BAŞKANLIĞI KURULACAK

Dr. Suat SARI * KTYG Gen. Bşk. Yrd. (İstanbul İl Temsilcisi)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığı bünyesinde "Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı"kurulması kararlaştırıldı.

Söz konusu merkez ulaştırma türlerinde meydana gelen ve ulaştırma emniyet düzenlemeleri ile emniyet yönetimi bakımından belirgin bir etkiye sahip kaza veya olayları araştırmak, incelemek ve ulaşım emniyetinin iyileştirilmesine yönelik rapor hazırlamakla görevli olacak.

Ayrıca merkez tarafından incelenen ve karara bağlanan raporlar Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kuruluna sunacak.

Merkezin diğer görev ve yetkileri şunlar olacak:

"İncelemesi yapılan kaza veya olaylara ilişkin raporları gerektiğinde taraflara, ilgili ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara göndermek. Kaza veya olay bölgesinde gerekli incelemelerin tekemmül etmesine kadar, delilleri muhafaza etmekle yükümlü mülki idare amirliği ile koordinasyon halinde olmak. Gizlilik derecesi bulunan delillerle ilgili usul ve esasları belirlemek. Uluslararası gelişmeleri takip etmek, ilgili uluslararası kuruluşlara üye olmak, katkı veya katılma paylarını ödemek, üyesi olunan uluslararası kuruluşlarca yayımlanan kural ve standartların uygulanmasını temin etmek."

KAZA VEYA OLAYLARI DEĞERLENDİRME HEYETİ MERKEZ ALTINA ALACAK

Başkanlık bünyesinde oluşturulacak "Değerlendirme Heyeti"kara, hava ve deniz ulaşımındaki önemli kaza veya olayları mercek altına alacak.

İncelemesi yapılan kaza veya olaylara ilişkin raporlar Değerlendirme Heyeti tarafından karara bağlanacak. Merkez Başkanı aynı zamanda Değerlendirme Heyeti'nin de başkanı olacak.

Başkan dâhil en fazla 7 kişiden oluşacak Değerlendirme Heyeti üyeleri bakan oluru ile üç yıllığına görevlendirilecek. Görev süresi dolan üyelerin görev süresi Bakan oluru ile uzatılabilecek.

Değerlendirme Heyeti üyelerinin hangi hizmet birimi, kuruluş, kurum, üniversite, sivil toplum örgütü temsilcileri veya alanında uzman ve yetkin kişilerden oluşacağı, sahip olmaları gereken özellikler ile Başkanlığın ve Değerlendirme Heyeti'nin çalışma usul ve esasları Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelik ile düzenlenecek.

RAPORLARDA HUKUKİ YA DA CEZAİ SORUMLULUK TESPİTİ YER ALMAYACAK

Araştırma ve incelemenin tek amacı benzer kaza veya olayların önlenmesine yönelik olacak ve raporların içeriğinde idari, hukuki ya da cezai sorumluluk tespiti yer almayacak.

İncelemeyi yapan görevli uzmanların kaza veya olay yerine erişimi ile delillerin temini kısıtlanamayacak. İhtiyaç duyulması halinde, özel uzmanlık veya teknik bilgiyi gerektiren kaza araştırma ve incelemelerinde bilirkişi görevlendirilebilecek. Bilirkişi görevlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenecek.

                                                                                                                                                                         

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Pınar Taşcı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net