15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
trafik sayfası 50
22 Mayıs 2019 Çarşamba Bu yazı 13173 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

ALIN SİZE BEKÂ!

İBB’ nin MAKAM ARACI İSRAFI! ‘’Bir Yöneticiye Kaç Araç Düşüyor?’’

İstanbul' da iptal edilen 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve bağlı kuruluşlarının 2018' e ait faaliyet raporları, Nisan ve Mayıs ayı meclis oturumlarında kabul edildi. * (20. 05. 2019 – Pazartesi / 08, 49)

https://odatv.com/images/2019_05/2019_05_20/ibbnin-makam-araci-israfi-20051958_m2.jpg?v=1558331898

          İstanbul' da iptal edilen 31 Mart yerel seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve bağlı kuruluşlarının 2018' e ait faaliyet raporları, Nisan ve Mayıs ayı meclis oturumlarında kabul edildi. Bu raporlar borç ve alacak bilançosunun yanı sıra İBB, İSKİ ve İETT' deki makam aracı tablosunu da ortaya çıkardı.

          Nisan ayında görüşülen faaliyet raporlarına göre İBB bünyesinde 643 yöneticiye karşılık 1717 makam aracı, 48 yöneticinin bulunduğu İETT' de 150 kiralık makam aracı bulunduğunu belirten İYİ Partili İBB Meclis Üyesi Suat SARI, İSKİ' nin faaliyet raporunda da benzer bir durumun var olduğunu söyledi. İSKİ’ de 124 yönetici, 874 makam aracı olduğunu belirten SARI; "Bunları kim, nerede kullanıyor?" diye sordu.

          Sözcü' den Özlem GÜVEMLİ' nin haberine göre; İYİ Partili SARI, İBB iştiraki olan İSKİ' nin raporlarında makam araçlarına ilişkin bilgileri paylaştı. 405 makam aracı ve toplam 874 adet kişilere tahsisli kiralık araç kullanıldığının altını çizdi.

          İYİ Partili SARI; “Toplam 124 yönetici bulunan İSKİ' deki 874 aracı kim ve kimler kullanıyor? Bu araçlardan kurum dışına tahsis edilenler var mıdır? Bu araçların taşıt tanıma sistemi neden kullanılmıyor? Bu araçlara ‘Resmi hizmete mahsustur' yazısı neden konulmuyor?” diye sordu.

          Binek araç statüsündeki araçlara yıllık 52 milyon lira ödendiğini kaydeden SARI; “İSKİ' nin öz malı olan araçlar ile birlikte 3. 7 milyon TL yakıt gideri açıklanmaya muhtaç bir giderdir. Yani araç başına yıllık 60 bin TL kira ödeniyor. Bu aracın yenisini alsanız 100 bin lira” dedi.

          SARI, İSKİ' nin her ilçeye personel taşıma hizmeti bulunurken, sürekli ofiste bulunması gereken müdürlüklere bile ev - iş arası gidiş gelişleri için araçlar tahsis edilmesinin kurumdaki israfın en çarpıcı örneği olduğunu söyledi. SARI; “İBB' de israf hızla sürüyor” dedi.

          ( *** NOT: Aylardır ‘’Ülkenin Bekâsı’’ diye türkü çağıranların foyası, İstanbul Belediyesi Bütçesiyle ilgili bilgilerin ortaya dökülmesiyle, gerçekte kimlerin ‘’Bekâ Meselesi’’ nin olduğunu gözler önüne seriyor! Fazla söze gerek yok! O. K. )

Kazalarda Arka Koltuk Daha Riskli!

Kentiçi Toplutaşıma Gazetesi’ nden;

Yeni bir araştırmaya göre; arka koltukta oturan yolcular, ön koltuklarda oturan yolculara kıyasla çok daha büyük risk altına yolculuk ediyorlar…

        IIHS (Otoban Güvenliği Sigorta Enstitüsü) tarafından hazırlanan raporda, yeni güvenlik önlemlerinin daha çok ön koltuklarda oturan yolcuları merkezine aldığı ve ön koltuklarda yolculuk etmeyi, arka koltuklarda yolculuk etmekten daha güvenli hale getirdi.

        Ön koltuklarda oturan yolcuların emniyet kemeri, baş – boyun destekleri, öne bakan hava yastıkları gibi özelliklerle korunuyor. Arka koltuklardaki güvenlik önlemleri ise genelde tek emniyet kemeri ile kısıtlı oluyor.

        IIHS raporuna göre ön kemerlerin kendileri bile arka koltuklarda kullanılan kemerlerden daha güvenli ve sağlam. Çaprazlama gelen ve yolcuların göğsüne göre uygulanan baskıyı azaltan şeritler, bazı arka koltuk kemerlerinde bulunmuyor.

        Arka koltuktaki yolcuların hayatını kaybettiği ya da yaralandığı 117 kaza vakası üzerinde çalışma yapan IIHS, bu vakaların ana sorumlusunun kemer takmamak olduğunu belirledi.

        37 ölümlü vakanın büyük kısmı, kemer kullanılmış olsaydı ölümle sonuçlanmayacaktı! Araştırmaya göre arka koltuk yolcularındaki hasar, en çok göğüs ve baş bölgesinde oluyor. Vakaların bir kısmında arka koltuktaki yolcular, ön koltuktaki yolculardan daha çok zarar görüyor.

        IIHS Başkanı David HARKEY; ‘’araç paylaşımının arttığı bu dönemde arka koltuk yolcularının güvenliği için adımlar atılması gerektiğini belirtti. HAYKEY’ e göre otomobil üreticileri de arka koltuk güvenliğine daha çok önem verilmeli ve daha gelişmiş, daha efektif tasarımlar üretilmeli’’ dedi.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net