26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Seçmeli Tarihimiz
24 Mayıs 2019 Cuma Bu yazı 25886 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

"Tarihini bilmeyen milletler başka milletlerin avı olurlar."Mustafa Kemal Atatürk

 

Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı’nda ortaöğretimde yani liselerde uygulanacak olan yeni eğitim sistemi açıklandı. 2020-2021 Eğitim Öğretim döneminde 9. Sınıflardan itibaren başlayacak yeni eğitim sisteminde Tarih dersi sosyal bilimler dersleri çatısı altında yer alan seçmeli derslerden bir tanesi olacak. Yalnızca 12. sınıfta Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi zorunlu olacakmış.

 

Oysa ki MEB’nın önceki yıllarda yayınladığı Tarih kitabında şu cümle dikkati çekmektedir. “Ulus devlete sahip çıkan, yurttaşlık bilincine sahip vatandaşlar yetiştirmekse amacımız, tarih'in seçmelisi olamaz!” şimdi bugünkü düzenlemeye ne demeliyiz.

 

9-10-11. sınıflarda  tarih dersini seçmeyen bir öğrenciye 12. sınıfta İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin (20. yy tarihi) anlatılması çok güçleşecektir. Orta Asya Türk Tarihi, Türk İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Genel Tarih konularını 9-10-11. sınıflarda öğrenemeyen bir öğrenci TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersini anlayabilir mi! Düşünmek lazım.

 

Yeni Eğitim-Öğretim yılı ile birlikte, Tarih derslerinin seçmeli olduğunu öğrenmek atama bekleyen ve kadrolu Tarih Öğretmenlerini hüzne boğmuştur. Bu anlayışla artık hemen hemen hiç Tarih öğretmeni atanamayacağı gibi kadrolu Tarih öğretmenleri ne iş yapacaklar bilemiyoruz.

 

Şimdiye kadar “sınavda işlerine yaramadığı” gerekçesi ile Tarih dersine ilgi göstermeyen sayısal öğrencilerimiz varken, şimdi hiçbir öğrencimiz Tarih dersine ilgi duymayacaktır.

 

Bir milletin tarihini öğrenmemesi, geçmişinden ve köklerinden kopması asıl geleceğimiz için felakete sebep olacaktır. Geçmişini bilmeyen gençlerin Mankurtlaştığını göreceğiz.

 

Bir milletin sürekliliğini sağlamanın en önemli yolu o millete dilini, dinini ve tarihini öğretmektir. Yeni programda dil ve din konusunda gerekli duyarlılık gösterilirken maalesef tarih konusunda aynı duyarlılık gösterilmemiştir.

 

Hiç unutmayalım ki Tarihi Payitaht ve Diriliş dizileri  ile öğretemeyiz.

 

Tarih geçmişten geleceğe tutulan ışık, geçmişten ders çıkarılış, bir ulusun kökenini bulması demektir. Tarih derslerinin seçmeli olması demek, 5000 yıllık Türk Tarihinden yoksun yetiştirilen çocuklar demektir. Çağlara damga vuran Türk milletinin başarılarını, kahramanlıklarla dolu bir geçmişi çocuklar öğrenemeyecektir ne yazık ki.


Tarih bir milletin kültürüdür. Bir milleti ayakta tutan birlik ve beraberliğin devamını sağlayan maddi ve manevi değerlerimizdir."Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” Diyen Mustafa Kemal gibi gençlerimize Tarih öğreterek  büyük işler yapmasını sağlayamaya çalışacağız.

 

 “Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur" sözlerine binaen ne Tarih yok olsun ne de geleceğimiz yok olsun. Tarih derslerinin zorunlu olması hatta ders saatlerinin arttırılması gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
isa  -  25-05-2019 - 18:36
Bazıları gibi Mustafa Kemal demeyin Mustafa Kemal ATATÜRK deyin.Birde bu Milli değerlerimizin kaldırılmasına milliyetçiyim diyenlerin katkıları var mı yok mu? Zamanında bir sözünüz var dı?Kadından Bozkurt olmaz diye.Anladınız mı şimdi.Demek ki Kadından Milliyetçinin hası oluyormuş.Bakın bu Sayın Meral AKŞENER hanımefendi sayesinde Millet Milli değerlerine sahip çıktı ve çıkacak.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net