17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
MÜNAFIK
28 Mayıs 2019 Salı Bu yazı 23702 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ne dersimiz ne iman ve nede ben sizlere ders verecek hele hele dini ders verecek yetkinlikte biriyim.

            Ancak; görüyorum ki bir konuyu bu günlerde işlemek ve yaklaşan kadir gecesine de hazırlık amaçlı dile getirmek gerekiyor. Kaldı ki bu konu ne Ramazan ayının bir konusu nede kadir gecesinin. Ne dünün meselesiydi ne bugünün. Emin olun yarında olacak bu tür insanlar.

            Konu münafık insanlar. Bizdenmiş gibi görünen ancak bizden olmayan, ardımızı döndüğümüzde kuyumuzu kazmak için kazması küreği ile yaşayanlar.

            Konumuz şu beyaz pirinçler. Hani derler ya tabağın içindeki siyah pirinçten korkma. O zaten kendini belli eder. Asıl tehlike tabağın içindeki beyaz pirinçler diye. İşte konu bunlar.

Birine mal, söz veya sır emanet edilse, o kimse de bu söz veya sırrı başkalarına söylese yahut emanet edilen mala zarar verse, çalsa, yani hıyanet etse, bunlar münafıklık olur. 

            Münafık, en genel tabirle Müslüman’ı aldatandır. Kur’an-ı Kerim’de Münafikun Suresi’nde “O münafıkları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar sanki duvara dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar, düşman olurlar. Onlardan sakın. Allah onların canlarını alsın. Nasıl bu hale geliyorlar?” (Münafikun, 4) buyrulmaktadır.

            Peygamberimiz (s.a.v) “Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman yerine getirmez, ona emanet edildiği zaman hıyanet eder” (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai) buyurmaktadır. Bu Hadis’in Müslim’deki rivayetinde “Oruç tutup, namaz kılar ve Müslüman olduğunu iddia etse bile” ilavesi kayıtlıdır. Verdiği sözde durmamak da münafıklık alametidir. Sözünde durmayana münafık denmez. Fakat münafıklık alametinden birini işlemiş olur. 

            Şimdi bu ayet ve hadisler çerçevesinde düşünelim.

            Ekranlar zaten münafık dolu. Pek çok insan bizi yanıltmak, yalan söylemek, kendilerine verilen ekran emanetlerini çıkarları uğruna kullanmak ve elbette doğruyu söz verdikleri gibi aktarmamak karakterinde insanlarla dolu.

            Ekranlar dolu da etrafımız da yok mu? Canımız isteyince yâda münafıklığını anladığımız ekran yüzlerini kumandaya dokunarak durdurup, kapatıp yok ediyoruz. Ya etrafımızdakileri nasıl kapatacağız.

            Söz verirler. Derler ki ben dürüstüm. Ne demişsem odur. Hele bu söz verişlerini bir görseniz kendinizden şüphe duyarsınız. Dersiniz ki “bu insanın verdiği söze bak benim bu sözleri yapamaz düşünceme bak. Vah bana.” Ama görürünüz ki o insanın verdiği sözler sahilde kuma yazı yazmak gibi. Bir dalga ile bittiiiii.

            Bu insanlara malınızı emanet edersiniz. Belki namusunuzu. Belki sözünüzü emanet edersiniz. Ama arkanızı dönmeden başkasına gerek kalmadan zaten o ihanetini eder. Yapacaksa yapar, diyecekse der, zimmetine geçirecekse başkasını beklemeden geçirir.

            Hele bir yalan söyleyişleri vardır. Kendileri de inandığı için sen zaten inancın zirvesini yaşarsın onun sözlerinde.

            Konu uzun konu derin. Ama sizden istirhamım önce kapatın gözlerinizi ve size yakın olan beş kişiyi düşünün. Her gün birlikte olduğunuz iş arkadaşınız, patronunuz, işçiniz, dostunuzu düşünün. Nasıl münafıklık işlemiş damarlarımıza kadar değil mi?

            Lütfen şimdi bu mübarek günlerin hatırı için kendimizi test edelim. Biz bu alametlerin kaçını taşıyoruz. Evet, her zaman değil ama çoğu zaman emanete ihanet edip, yalan söyleyip, söz verdiğimiz zaman nasıl yan çiziyoruz. Efendim etrafımdaki insanlar, olaylar buna itiyor. Aferin. İşte zaten böyle başlıyor münafıklık. Kıyamet kopsa dimdik durup gözünü budaktan sakınmadan “onuncu köyse kaderim çeker giderim” diyebiliyor muyuz?

            Ben mi?

            …

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mustafa Yıldız   -  28-05-2019 - 23:27
Kardeşim döktürmüşsün yine maşallah maşallah yolun açık olsun BİZLERİ de duada unutma
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net