15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
AŞTİ’ nin YAMYAMLARI! (118.)
28 Mayıs 2019 Salı Bu yazı 9417 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

          AŞTİ ve YAMYAM kelimelerini yan yana görünce okuyucularımızın; (burası da nere ki) diye düşünüyor olduklarını görür gibiyim.

          Sizleri daha fazla meraklandırmadan ben açıklayayım efendim. Burası yani ‘’AŞTİ’’,  Türkiye’ nin başkenti Ankara’ nın göbeğinde bulunan ‘’ Ankara Şehirlerarası Terminali ’’ dir!

Halk dilinde de telaffuzu kolay olsun diye kısaltılmış şekliyle ‘’ AŞTİ ’’ olarak söylenir.

          Yamyam kelimesine gelince, onu da sakın Afrika ile ilgili falan zannetmeyin! Onlar da bu topraklarda yetişmiş, insan olmayan ama nüfus kâğıtları olan, insan kılıklı tipik yaratıklardır!

          Bu tip yaratıklar; gerçekte insan olan fakat pek öyle sağı – solu bilmedikleri için çevreden yardım alanları avlayıp, avantadan – çalışmadan beslenen asalak kimselerdir!

          Bunlara yurdun her tarafında rastlamak mümkündür. Bilhassa da insan transferi olan terminal gibi yerlerde ziyadesiyle görmek mümkündür.

          Geriden şöyle bir bakarlar ve gözüne kestirdiklerinin, etrafa – sağa – sola şaşkın bakışları tespit eder etmez hemen yanına sokularak; ( hemşerim ‘’ bi yeri mi arıyorsun? ’’, yahut ‘’ bi yere mi gideceksin, hemen yardımcı olalım! ’’ ) gibisinden yaklaşımlarda, karşısındakine yardım teklif ederek avlarını ağlarına düşürürler.

          Karşısındaki garibim de o şaşkınlıkla hani ‘’ denize düşen yılana sarılırmış! ’’ misali, bu yamyamın tuzağına düşmüş oluyor!  

          21 Mayıs Çarşamba günü bizim dernek ( KTYG ) genel merkezinin bir randevulu toplantısı dönüşü AŞTİ’ ye geldim. Sürekli seyahat ettiğim firmadan bilet işlemimi yapıp perona indim. Hareket etmek üzere olan midibüse binerek Kırıkkale’ ye müteveccihen hareket ettik.

          Rutin bir yolculuktan sonra Kırıkkale girişinde Üniversite civarına geldiğimizde araç kaptanı arka koltuktaki yolcuya hitaben;  ( AĞRITUR arabası terminale girmez! Seni İhtisasın orada yol üstünde mi indireyim yoksa terminalde mi gireceksin? ) diye sordu.

          Yolcu bozuk bir Türkçeyle Çorum Sungurlu’ ya gidecek olduğunu söyleyince ben gayrı ihtiyari, ( burası Kırıkkale ve bu araçta Çorum’ a gitmez ki! Sen yanlış mı bindin bu araca ) diye söylemem üzerine, kaptan bana hitaben; ( beyefendi o yolcuyu AŞTİ’ de ayakçı getirdi. Bunu Kırıkkale’ de AĞRITUR arabası alacak, Sungurlu’ ya gidecek, şu da Kırıkkale ücretin diye bindirdi. O güzergâh araçları da İhtisasın orada indi – bindi yaptıklarından, adam boşuna perişan olmasın diye soruyorum ) dedi.

          Yolcu nerede inip neyle tekrar nereye gideceğini bilememenin şaşkınlığı içerisindeyken bu defa kaptan; ( senin Çorum biletin hani? ) diye sorduğunda da biletinin olmadığı çıktı ortaya! Kaptan bu defa iyice kuşkulanıp; ( peki toplam kaç lira verdin sen Sungurlu’ ya gitmek için orada? ) dediğinde işin foyası çıktı ortaya!

          Bu Afganistan’ lı mülteciyi ağına düşüren o kansız – şerefsiz yamyam simsar (ayakçı), adamcağızdan Sungurlu’ ya göndereceğim diye ( 150 – TL. ) alıyor. Bunun ( 13 – TL. ) sını Kırıkkale aracına ödeyip, kalan ( 137 – TL. ) yı da kısa günün kârı deyip cebe atıyor!

          Önceki sene yaz tatili dönüşü AŞTİ’ de şahsen yaşadığım bir olayı, ( 18 Eylül 2017 / 87. ) yazımda ‘’ Kamil KOÇ Seyahat Firması ’’ başlığıyla kaleme almış, durumu da firmanın müşteri hizmetlerine şikâyet etmiştim. Dünkü olayın her ne kadar ilgili firmayla ( KOÇ ) hiçbir alakası olmasa dahi, konu itibariyle AŞTİ’ de değişen bir şey olmadığını gözler önüne seriyor!

          Benzer olayların filmlere konu olacak boyutta olanları, yurdun değişik terminallerinde de yaşanmaya devam etmektedir! Üstelik bu sadece AŞTİ’ de değil, ESENLER’ de de söz konusu olan olaylar. Kırşehir arabasına bindirilen Çorum yolcusu, İzmir arabasına bindirilen Samsun yolcusu, İstanbul arabasına bindirilen Antalya yolcusu gibi niceleri!   

          Hayatın her döneminde ve her yerde, bunun gibi olumsuzlukların yaşanması mevzuu bahistir. Bu hayatın bir gerçeğidir. Fakat bu gerçek yaşanırken de birilerinin mağduriyeti karşılığında birilerinin vurgunculuğu ve soygunculuğuna göz yumulmamalıdır. Aslı olan budur.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net