15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
TATİL TRAFİĞİ ve YAZ SEYAHATİ TAVSİYELERİ
31 Mayıs 2019 Cuma Bu yazı 12612 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Oktay KIRLANGIÇ * Fahrî Trafik Müfettişi * (TFTM ve KTYG İl Temsilcisi)

N O T: Derneğimiz T. P. E. (Türk Patent Enstitüsü) 2014 / 13994 - Hizmet nolu patentine sahip olup, açıklamalarımızın kaynak gösterilmeden alıntı ve yayımlanması yasaktır.

          KALİTELİ ARAÇ VE KALİTELİ YOL OLSADA, KALİTELİ ŞOFÖR OLMAK ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR. KALİTELİ ve GÜVENLİ ŞOFÖR OLARAK hem kendinizi ve ailenizi ve hem de diğer araçlarda bulunan insanların can güvenliğini lütfen tehlikeye atmayınız.

          Tatil ve bayramlar öncesinde KTYG (Karayolu Trafik Yol Güvenliği Derneği) olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, çeşitli beyanatlar ve açıklamalar yapılmaktadır.

          Bunları seyahat öncesi itibariyle başlayıp, devam eden sürece göre değişik başlıklar altında toplayıp, okuyucu ve sürücülerin bilgisine sunuyorum:

*

          Seyahatten günler öncesi aracın genel teknik -  periyodik bakım ve kontrollerini, konu hakkında bilgili ve tercihan da yetkili birimlere yaptırmalıdır. Yapılması gerekenlerle ilgili olarak, kesinlikle ve hiçbir surette idare eder gibi bir düşünceye girilmemesi önerilir!

          Olası maddi hasarlı kazalar için aracınızda mutlaka kaza tespit tutanağı, kasko poliçesi ve zorunlu mali sorumluluk sigorta belgelerini yanınızda bulundurunuz. Bir kaza halinde ölüm ve yaralanma yoksa polis veya jandarmayı mümkünse çağırmadan anlaşarak, birbirinizden ilgili belge fotokopilerini alarak yollarınıza devam edebilirsiniz.

          Gerek seyahat ve gerekse tatil süresine yönelik ihtiyaç malzemeleri (giyecek - yiyecek, varsa kullanılan ilaç vs.’ ler) önceden tedarik ederek, hareket günü telaşesine bırakılmamalı. Böylece olası unutulmuş olanlar hazırlanmış olur.

          * ) Bilhassa bayram tatillerinde, mümkünde birkaç gün önceden yola çıkılmalı, aynı şekilde de erken dönülmelidir. Bu şekilde hareket size daha avantajlı gelecektir.

* *

A - ) Özel araçla şehirlerarası yolculuk yapacaklar:

1.)  Çok zorunlu olmadıkça, gece yola çıkılmamalı. 

2.)  Uykusuz, yorgun ve aç karına yola çıkılmamalı. Mümkünse sabah dinç vaziyette yola çıkılmalı. Sabah kahvaltısını mutlaka tam yapmalı

3.) Yolculuk için rahat ve geniş bir elbise giyilmelidir. Bayan sürücülerin kısa topuklu ayakkabı giymesi uygun olur.

4.)  Yolculuk için yanınıza alkolsüz sıvı içecekler almalı. Ayran – yoğurt gibi uyku getirecek maddelerden de kaçınmalıdır.

5.) Aracın istiap haddinden fazla yolcu ve yük alınmamalıdır.

          6.) Ön ve arka koltuklarda mutlaka emniyet kemerlerini takmalı, ön koltuğa 12 yaşından küçük oturtulmamalı, küçük çocuk ‘’Çocuk koltuğu’’ nda, emniyet kemeri bağlı oturtulmalıdır.

          7.) Seyahat esnasında sürücünün cep telefonu ile konuşmaması, yolcuların araçta stresli – üzücü – kavgaya sebebiyet verecek konuşmalar yapmaması, sürücünün dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınılması, hoş sohbet edilerek yola devam edilmelidir.

          8.) Hız kuralları ve takip mesafelerine kesinlikle uyulmalı, kabak lastiklerle yola çıkmamalı, aşırı sıcaklarda asfalt yolun kayganlaşacağını ve fren mesafesinin uzayacağını düşünmeli, mıcırlı yollarda daha dikkatli hareket edilmelidir.

          9.) Uzun yola gideceklerin kesinlikle tecrübeli şoför olması, mesafenin durumuna göre tercihan ve mümkünse çift şoför olarak yola çıkılmalı. Acemi sürücüyü tek yola göndermemeli!

        10.) Yaklaşık her 200 – 250 km. de, yani 2 – 3 saatte, ortalama 20 – 30 dakikalık mola verilmeli. Araçtan inerek el – yüz soğuk suyla yıkanmalı, biraz yürüyüş yapıp, uyku getirecek maddelerden kaçınıp, çay – kahve içilmeli. İhtiyaçları karşıladıktan sonra yola devam etmelidir.

        11.) Hız limitlerine uyarak seyredilmeli, takip mesafelerine uyulmalı, tek şeritli yollarda karşı yolun boş olduğunu görmeden sollamamalı. Köprü - tepe üstü - viraj - tünel içlerinde kesinlikle sollama yapılmamalı ve yarışmamalısınız!

        12.) Sol şeride sadece sollama yaparken geçiniz ve diğer araçların sollama yapması için açık tutunuz, sürekli kullanmayınız. Sollama yaptıktan sonra normal şeridinize dönünüz.

        13.) Bölünmüş yollarda hız sınırları otomobiller için azami 110 km / h olmasına rağmen, yerleşim yerlerinde bu azami 50 km / h  dir. Uzun süre yüksek hızda seyretmeyiniz! Bu şekil sizi ‘’yol hipnozu’’ na sokarak kaza yapmanıza sebep olabilir!

        14.) Sıcak ve uzun yaz günlerine tekabül eden trafiğin stresini nazarı itibara alarak, daha sakin – saygılı - dikkatli bir şekilde araç kullanarak, muhtemel bir olumsuzluk önlenmiş olacaktır.

        15.) Yol güzergâhında karşılaşılabilecek hava muhalefetinde bilhassa çisentili yağmur da, şiddetli yağışa oranla çok daha dikkatli davranılmalıdır. Kum fırtınasıyla karşılaşınca sakince ve paniklemeden seyre devam edilmelidir. Şiddetli ise o takdirde uygun bir yere, motor kısmını rüzgârın ters yönüne (arkasını) çevirip, dörtlüleri yakıp beklemelidir.

          16.) Varış noktalarına yaklaşırken dikkatinizi dağıtmayın – heyecanlanmayın – hız ve kural ihlali yapmayın. Çünkü kazaların çoğu hedefe 20 - 30 km kala olmaktadır. Aynı dikkatle varış noktasına tam ve salimen kavuşuncaya kadar yol kurallarına uyunuz.

* * *

          * * ) Gerek bayram ve gerekse yaz tatili yolculuğuna, Toplu Ulaşım araçlarıyla şehirler arası otobüslerle gideceklerin, mutlaka Ulaştırma Bakanlığının D1 ve / veya D2 belgeli firma larından, bu mümkün değilse B1 ve / veya B2 belgeli otobüslerle seyahatlerini yapmalılar.

B - ) Şehirlerarası yolcu taşıyan firmalar olarak:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

          1. ) Terminal çevresinde veya yakını yerlerde korsan firma ve otobüslerin yolcu almalarına kesinlikle izin verilmemelidir. Böyle yapan firma ve şahıslar polis veya jandarmaya bildirilmelidir.

Korsan firmalarla biletsiz - yer numarasız ve / veya mükerrer biletle, ara koridorda seyahat edilmemesi, can ve mal güvenliği açısından hayati öneme haiz uyulması gereken bir kuraldır. 

          2. ) Belgeli ve güvenilir firmaların da, şoförlerini mutlaka yeterince uykusunu almış ve dinlenmiş, yorgun olmayanları sefere çıkarmalıdır. Mesafesi 500 km. ye kadar olan seferlerde, mutlaka iki şoför, daha fazla olan mesafelerde ise kesinlikle 3 şoför bulundurulmalıdır.

          3. ) Mümkünse ileri yaşta şoför yerine, daha gençler sefere yazılı, yaşları 60’ ı geçenlerin, kalp – şeker ve tansiyon gibi hastalığının kontrolü, mutlaka sağlık muayenesinden geçirilip, elverişli ise sefere çıkarılmalıdır. Mal sahibi baba – oğul olarak otobüs kullananların, mutlaka 3. bir yedek şoförü de yanlarına almalıdır.

          4. ) Otobüsün içi sefere çıkmadan önce temizlenip – havalandırılıp - dezenfekte edilerek, konforlu hale getirilmelidir. Bir seferden diğerine gönderilirken, bakımları tam olarak yapılmalıdır.

Koltuklarındaki tüm yolcuların emniyet kemerlerini takmaları, takmayanların da ikaz edilerek takmaları sağlanmalıdır. Zira kemerin takılması kanun gereği zorunludur!

          5.) Yolcularını güvenli olarak taşımaları, yollarda yarış yapmamaları, müşterilerine uçak yolcusu gibi saygı gösterip hizmet etmeliler. Direksiyonda cep telefonu kullanmamaları, sigara içmemeleri ve kibar davranmaları gerekir.

          6. ) Bilhassa ön koltuklardaki yolcular, şoförün tek olduğunu tespit ederlerse, 155’ i arayıp şoför takviyesi istemelidir. Ayrıca esneyen ve / veya sık - sık otobüsü sebepsiz yere durdurarak dinlenen, yüzünü yıkayan, aracımız da arıza var diyen otobüslerin durumlarını da polise bildirin. Tüm bu işlemler sırasında da kesinlikle şoför ve diğer personelle tartışılmayın!

          7. ) Radar olmayan bölgelerde hız yapılmaktadır. Hız limitlerine uyulmalı ve diğer rakip firmalar ile yollarda yarış yapmamalıdır. Kanuni güvenlik olarak çıkış yerlerinden varış noktasına kadar olan tüm mesafede hız kurallarına uyulmalıdır.

          8. ) Kurallara uymayıp yolcu güvenliğini hiçe sayarak, daha çok ticari düşünen Otobüs firmaları, bu kazalardan ve ölümlerden, tamamen aslî kusurlu ve sorumludur. Ulaştırma Bakan lığı da kanun gereği bu firmaların isimlerini açıklamak zorundadır. Zira kaza yapan firma isimleri nin kapatılması da yine kanun gereği suçtur!

          9. ) Daha çok para kazanma hırsı ile standart yakıtının dışında, ucuz diye yakıt olarak kesinlikle ‘’10 numaralı yağ’’ kullanılmamalıdır. Yakıt ikmali esnasında yolcuların bu konuya bilhassa dikkat etmeleri ve muhtemel bir olumsuzluğu derhal 155’ e ihbar etmelidirler.

          10. ) Uzun mesafeli yolculuklardan, yaşlı ve çocuklar rahatsızlanmakta, ilk yardım ise yapılamamaktadır. Hizmet kalitesi açısından, aynı zamanda personelden birisinin İLK YARDIMI yapabilecek düzeyde otobüste bulunması uygun olur.

          11. ) Firmalar bilhassa bayram süresince her otobüse bir sivil görevli koyarak personeli denetlettirmelidir. Uymayanlar daha sonra hizmet içi eğitime alınarak eğitilmelidir. Davranışında değişiklik olmayanlarında işlerine son verilerek, öncelikle yolcu güvenliği ve memnuniyeti esas alınmalıdır.

          12. ) Çalışan şoförlerinin bünyesinde kayıtlı personel olduğunu, çıkış ve varış terminalle rinde Trafik Zabıtasına belgeleriyle denetletip tasdik ettirmelidirler.

* * * * *

C - ) Karayolları Genel Müdürlüğünce dikkat edilecek hususlar:

1 - ) Mıcırlı, bakım ve onarımda olan yolları trafiğe açmamaları,

2 - ) Bakım ve onarımda olan yolların, gece ve gündüz yol kullanıcıları için ileriden görülebilecek, hız düşürülebilecek güvenli mesafede işaret, sinyal veya reflektörlerle donatmaları.  

3 - ) Eksiklerin tüm bölgelerde Karayolları Bölge Müdürlüklerince denetimlerinin yapılarak, bu eksikliklerin bayram trafiği yoğunluğundan önce gidermeleri.

4 - ) Güzergâhlardaki ‘’Kara Nokta’’ olarak tanımlanan yerlerin, yolun acemisi olanlarca belirlen mesi amacıyla özellikle yönlendirme levhalarıyla belirtilmesi.

5 - ) Bazı bölgelerde istisnai de olsa ‘’Kum Fırtınası’’ olabilirliği yönünde uyarıcı işaretleme yapılarak, sürücülerin dikkatinin çekilmesinin sağlanması.

* * *

D - ) Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma olarak:

  1. - ) Denetim elemanlarını fazlalaştırarak, normal zamana oranla ortalama üç katına çıkan bayram trafiği yoğunluğunun, daha az kaza ile sonuçlanmasını sağlamak.

     2. - ) Yoğunluğu fazla olan şehirlerarası tüm yollarda, havadan helikopter ve / veya donelerle karayollarının denetlenmesini veya yönlendirilmesini sağlamak.

     3. - ) Şehir terminallerinden çıkış yapan otobüslerin, varış noktasına göre şoförlerinin iki veya üç olmasının, şoförlerin otobüste olup olmadıklarının, resimli ve kimlik kontrolü de yapılarak karşılaştırmalı. Mazeret üretenlerin ise otobüslerinin bağlanarak, yerine yeni otobüs istenmelidir.

     4. - ) EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) ve Jandarma’ nın yol kontrollerinde, otobüslerin çıkış ve varış noktasına göre, mutlaka çift veya üç şoförünün bulunduğunun, yalnız kimliğini değil kendisini de görmeleri ve varış noktasındaki terminal polisinin de, çift veya üç şoförünü de teyit eden bir kontrolün yapması gerekir.

     5. - ) Yolların karadan daha sık aralıklarla denetlediği gibi, şehirlerarası ana yollarda Drone ve Helikopter ile havadan denetimde yaparak, daha çok etkili olunması ve bir kaza anında da acil müdahale etme imkânının sağlanması gerekmektedir.

     6. - ) Yollarda otobüslerin kontrollerinde gece veya gündüz demeden, sadece aracın değil, yolcuların emniyet kemeri takmalarının da kontrolü yapılmalıdır. Takmayanlar için sert önlemler yerine, onları uyarıp ikaz ederek tüm yolcuların, emniyet kemeri takmaları konusunda alışkanlık kazanmalarının sağlanması gerekir. 

          Otobüs firmalarımızın ‘’ÖNCE HİZMET’’ bilinciyle hareket etmeleri, otobüs yolcularının da kendi güvenlikleri için duyarlı olmaları ve kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları halinde, yollarımız ‘’KAN GÖLܒ’ olmaktan çıkacak, dini bayramlarda can kayıplarımız ve gözyaşlarımız daha azalacak, bayram merasimleri cenaze merasimine dönmeyecek, sevinçlerimiz ise daha da çok artacaktır. 

* * *) Trafik ve Yol Güvenliği alanında uyarılarımızı mutlaka dikkate almanızı, tüm hususi araç sürücülerinin yollarda birbirlerine saygılı - sabırlı olmalarını bir kez daha hatırlatırız. Çünkü bu bilgiler sürücü ve yolcular için çok önemli ve güvenliği ilgilendirmektedir. Bu vesileyle de tüm okuyucularımızın huzur içerisinde, sağlık ve afiyetle, kazasız – belasız bir bayram geçirmelerini, her şeyin gönüllerince olmasını Cenabı Allahtan dilerim.   

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net