02 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Beton Santrali ve Kilit Parke Üretim Tesisi'nin temeli atıldı
Beton Santrali ve Kilit Parke Üretim Tesisi'nin temeli atıldı
Cumhur ittifakının içerisinde gönül vardır, ülke sevdası vardır
Cumhur ittifakının içerisinde gönül vardır, ülke sevdası vardır
Düğün Salonlarına Zabıta Denetimi
Düğün Salonlarına Zabıta Denetimi
Öztürk’ten Kırıkkale Büyük Anadoluspor’a Tebrik
Öztürk’ten Kırıkkale Büyük Anadoluspor’a Tebrik
  YAZARLARIMIZ
ZOR GEÇTİ ZOR
03 Haziran 2019 Pazartesi Bu yazı 17306 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çok yakın bir arkadaşımın pekte beklenmeyecek şekilde babası vefat etmişti. Bize düşen de ona destek olmak, yarasına olabildiğince merhem olmaktı. Yanından ayrılamaya özen göstererek destek olmaya çalıştık.

            Cenaze defnedildi. Aradan iki vakit daha geçti. Acıkmıştık. Doğru dürüst sudan başka bir şey girmedi kursağımıza. Ama yemek almak aklımıza bile gelmiyordu. Bir komşuları geldi. Teyze yaşını almış belli ki güngörmüş bir insan. Dedi ki “ evladım ağlayan yer ayrı acıkan yer ayrı, ağrıyan yerde ayrıdır. Hadi bakıyım doğru sofraya. Üzülmekle giden gelseydi Resulullah(sav) gelirdi. Sultan Süleyman gelirdi. Üzüntünüzü kenara atmasını bilmelisiniz”

            Evet, bayram geliyor.

            Mübarek Ramazan ayından çıktık ve şükürler olsun bayramı kutlama hakkına sahip olduk.

            Gerçi bazıları okeyin başından kalkmadı. Akşam iftardan sonra başlayıp sahura kadar süren bir yolculuğa çıktılar her gün fayans taşlarıyla. Yatsı ezanı okunduğuna bir tuvalet molası veriliyor aynı esaslarda devam.

            Bazıları hiç geri vitesi kullanmadı. Ramazan öncesi lokantalarda kapının önünde yenen kebap sonrası keyif çayı nasıl yudumlanıyorsa aynen yapmakta bir beis görmedi.

            Bazılarının Ramazan ömürlerine hiç tesir etmedi.

            Bazılarına ramazan zor geçti. Kolay değil sabaha kadar televizyon izleyip, ikindine kadar yatıp, akşam üstü gölgeden gölgeden fırına gidip pide kuyruğunda siyaset yapmak.

            Ama bazılarına Ramazan gerçekten !!! zor geçti. Belki onlar en çok bir bayramı hak ediyorlardı. Ama onlara bayramda zordu.

            Evet; Cudi dağında, Tendurerk dağında, gabarda, garada, metina zap avaşinde ve biraz daha ilerilerde kamuoyunun henüz bilmediği ve bilmesine de gerek olmadığı kandilde görev yapan kahramanlara ramazan zor geçti.

            Afrinde, avanosta, kilisin, hatayın, yayladağın, samandağın tepelerinde görev yapan Mehmetçiklere zor geçti ramazan.

            Gece demeden gündüz demeden evindeki evladının günlerce görmeden iftarlarını arabanın içinde bisküvi suyla açan, gözünü hedeften ayırdığında, kulağını bir anlık kapadığında hedefinin canlar yakmak için fırsat kolladığı kahraman güvenlik güçleri için zor geçti ramazan.

            İftar vaktini halkımız evine salimen ulaşsın diye saatlerce ileri atan kahramanlar için zor geçti ramazan.

            Hastasının iyileşmesini katık belleyen, sabahın erken saatinden gecenin karanlıklarında görevleri başında olanlar için zor geçti ramazan.

            Ve birilerine daha çok zor geçiyor ramazan. Onlara bayramda zor geçecek.

            Şehit ailelerimiz. Evlatlarını, eşlerini, babalarını ister bugün şehit vermiş olsun isterse eskiden olsun bu elim hadise ne olursa olsun onlara ramazan çok zor geçti.

            Hiç unutmadıkları şehitleri ile geçen ramazanlarını hatırladılar, iftarda çorbaları sahurda ekmekleri boğazlarında kaldı. Kara toprağa verdikleri geldi gözlerinin önüne. Onlara zor geldi ramazan. Oruçluyken şehit olan yeni kahramanlar eklendi bu acıya.

            Evlatlarının ellerinden tutup, eşlerini koluna takıp, annenin sevdiği tatlıyı almak, babasına gömlek alma için bayram alışverişine gidemediler onlar. İşte bunların geride bıraktıkları için zor geçecek bayram. Onların tek lüksleri mezarlıklarda buluşmak, pınar olan, çağlayan olan gözyaşlarını mermere akıtmak ve o mermerin altındaki ile karşılıklı ağlaşmak olacak.

            Allah’tan bayramınızın saadetli geçmesini temenni ederken, tüm kahramanlara minnet borcumuzu hatırlatıyor, içte hain dışta kahpe olan her türlü terörü bir kez daha lanetliyorum. Kanınızda boğulun. Daha bugün beş şehit oldu.

            Selam ve dua ile…

            

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Melike Ufuk  -  10-06-2019 - 08:31
Abiciğim yazınızı gözyaşları ile okudum. Hala bizler sizin zamanınızda olduğu gibi bayramı yalnız kutluyoruz. Hala babamız beni ve çocuklarını bırakıp bayramı dağlarda kutluyor. Hala bizim bayramımız babamız görevden dönünce başlıyor.
Kahramanlar  -  04-06-2019 - 14:24
Kahramanlar can verir, yurdu yasatmak icin. Varolun komutanim
Engerek  -  04-06-2019 - 14:20
Ölüm bizimle gelecek!
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net