19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ADAP
10 Haziran 2019 Pazartesi Bu yazı 25372 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazılarına bir gün çalışsa veya onlardan biri ile muhatap olsa yeterli olur. Bazıları ise ömrünü verse olmayınca olmaz.

            Yıllarca devletin milliği eğitiminde görev yapmış olan arkadaşım ile bir devlet dairesizindeki işimiz için ziyarette bulunduk. Öğrendi ki ikimizin de geçmişte müşterek arkadaşımız olan birinin orada müdür olmuş.

            Yanına gidelim hem konuşalım ve hem de sorunumuzu anlatalım dedik. (Elhamdülillah sadece bilgi almak amaçlı bir problem. Yani yapılacak edilecek her hangi bir iş yok.)

            Arkadaşımızın makamına girdiğimizde çok samimi şekilde karşılandık. Bir kahve molası kadar süre yanında kaldık.

            Çıktığımızda yanımdaki arkadaşımı eleştirme gereği duydum. “Adam devleti temsil ediyor, makamı mevkisi var ve resmi makamdasın. Neden ben müdürüm diye hitap ederken sen ismi hatta lakabı ile hitap edip öyle patavatsız hareket ettin”

            Arkadaşımın savunması “bizim eski dostumuz n’olmuş” oldu. Oysa mesai saati dışında nasıl konuşur veya davranırsan davran. O zaman o adam kendini temsil ediyor. Oysa makama oturduğunda artık o kendisini temsil ettiğinden çok daha fazla devleti temsil ediyor. Makamı temsil ediyor.

            İşte bu örnekteki gibi olayları pek çok yaşamışsınızdır.

            Geçen günlerden dev kent İstanbul’u yönetme iddiasında olan bir aday Ordu ilimize gitti.

            Havaalanında nahoş olaylar yaşandı.

            Her şeyden önce devletin bir kanunu bir yönetmeliği vardır. Bu yönetmeliğe bu kanuna kim olursa olsun uymakla mükelleftir. Cumhurbaşkanı veya kendi halinde ekip biçen kardeşimiz kim varsa o aynıdır. Aynı olmak zorundadır.

            Önemli kişiler diye adlandırılan kişilerin daha sakin ve kalabalığa girmeden geçtiği bir kapı vardır. O kapıdan geçme hakkına sahip kişiler bellidir. Ordu ilimizde bu kapıdan geçme yetkiniz yok denildiğinde bu aday ve yanındakiler adeta çıldırdı. Aşırı bir tepki gösterildi.

            Yanında milletvekili olunca geçermiş. Başkan olunca geçermiş. Yanında annesi varmış. Arkadaş her yerde bir kanun kural var. Uymanız gerekiyorsa uyacaksınız.

            Efendim geçmişte başkaları da geçiyormuş. Yetkisiz kişilerde geçiyormuş. Kardeşim sen geçme. Sen hani sosyal demokratsın. Sen böyle şeylere ehemmiyet vermezsin. Neden geçiyorsunuz. Neden oradan geçemediniz diye oradan sorumlu olan valiye hakaret ediyorsunuz. Bu mudur? Doğru olan.

            Bu yazıyı yazarken ekranlarda muhalefet partisinin heyecanlı bir vekili var. Onu konuşturuyorlar çanak sorularla. O hakarete hiç girmiyor. O olayı nasıl takla attırıp iktidarı ve gelmiş geçmiş en başarılı iç işleri bakanı olan soyluyu eleştiriyor.

            Neyse kim kendisini melek görür kim şeytan görür bilmem. Ama elbette melek melekliğini yapacak şeytan şeytanlığı yapacak. Burada konumuz devlet adabı.

İşte bu adabı bilmek lazımdır. İterseniz devletin adamı olun, isterseniz devletle işi olan sade bir vatandaş olun bu adabı bileceksiniz. Eğer devlete karşı adabı bilmezseniz er geç bu adabı devlet bildirir. Ben vekilim, ben başkanım, ben işçiyim, ben esnafım, ben sanatçıyım şuyum buyum. Kim olursan ol. Devletin bir ferdisin ve bu kurala uyacaksın.

Edep kelimesinin çoğuludur adap. Aklın, güzel ahlakın, görünen görünmeyen, yazılı sözlü kuralların bütünüdür aslında. Bu nedenle yazılı kurallara uymamız gerektiği kadar devlet olunca mevzu bahis adaba biraz daha dikkat edeceğiz.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Güç  -  11-06-2019 - 20:45
Güç ve koltuk her zaman boyledir. Bozdugu insan cok cok azdir. Ne yazikki bu boyle
Yusuf   -  10-06-2019 - 16:26
Devlet adamını devlet adamları bilir. Ciddiyet göstersinler devlete ve devlet adamlarına yoksa devlet gösterir devletligini.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net