15 Ocak 2021 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Trafik Sayfası 52
12 Haziran 2019 Çarşamba Bu yazı 15106 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir Bayram da Böyle Geçti!

Son 10 yılda motorlu araç sayısındaki % 61' lik artışa rağmen, aynı dönemdeki bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazalarında, ortalama bir güne düsen can kaybı 20’ den, 10’ a indi.

Anadolu Ajansı ve DHA’ dan * (10. 06. 2019 - Pazartesi)

Trafikteki tedbirler işe yaradı, can kaybı azaldı

          İçişleri Bakanlığı Ramazan Bayramı' nda vatandaşların huzur ve güven içinde seyahat etmeleri için, karayollarındaki kara noktalarında can kayıplarını önlemek ve trafik akışını sağlamak amacıyla çeşitli önlem ve denetimler gerçekleştirdi. 

          Bakanlığın açıklamasında belirlediği; 31 Mayıs - 10 Haziran' daki 11 günlük sürede, trafiğin yoğunlaşacağı merkezler başta olmak üzere ülke genelindeki güzergâhlarda yaklaşık 185 bin trafik personeli ile 24 saat esasına göre önlemler aldı.

https://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/4164aa16-2a0e-4a00-98ad-deb5a750816b/2019%2FHAZIRANN%2FKAZAA_.jpg

          Ayrıca, çocukların aileleri üzerindeki yaptırım etkisi kullanılarak "Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim: Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük" ve "Dikkat Sizden Karne Bizden" kampanyaları ile farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

          1 - 9 Haziran' daki 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen 73 ölümlü trafik kazasında 86 can kaybı oldu.

          Son 10 yılda motorlu araç sayısındaki % 61' lik artış ve trafik yüküne rağmen, aynı dönem bayram tatillerinde bir güne düşen can kaybı 20 düzeyindeyken, bu bayramdaki sayı % 51, 5 azalarak 10 düzeyine indi. Geçen yıl ile mukayese edildiğinde ise % 48, 3 azalış oldu.

          Tespit edilen ve tedbir alınan 18 ildeki 20 kaza kara noktasında, sadece yayaya çarpma seklinde bir ölümlü trafik kazası oldu. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin olduğu ölümlü trafik kazası ise meydana gelmedi. Olan kazalarında çoğu yerleşim yerleri dışında.

          Bayram tatilindeki ölümlü trafik kazaları analiz edildiğinde, kazaların % 27, 4’ ü yerleşim yeri içinde (20), % 72, 6’ yerleştim yeri dışında (53), ölümlerin % 26, 7’ si yerleştim yeri içinde (23) ve % 73, 3’ ü ise yerleştim yeri dışında (63) oldu.

          Kazaların % 91, 8’ i açık (67), % 5, 5’ i yağmurlu (4), % 2, 7’ si bulutlu (2) havada, ölümlerin % 91, 9’ u acık (79), % 4, 7’ si yağmurlu (4) ve % 3, 5’ i bulutlu (3) havada yaşandı.

          Kazaların % 94, 5’ i kuru (69), % 5, 5’ i ıslak / nemli (4) yolda, ölümlerin % 95, 3’ ü kuru (82), % 4, 7’ si ıslak / nemli (4) yolda meydana geldi. Kazaların % 66' sı gündüz oldu

          Tatildeki kazaların % 65, 8’ i gündüz (48), % 30, 1’ i gece (22), % 4, 1’ i alaca karanlıkta (3), ölümlerin % 67, 4' ü gündüz (58), % 27, 9’ u gece (24) ve % 4, 7’ si alaca karanlıkta (4) oldu.

          Kazaların % 41, 1’ i yoldan çıkma (30), % 13, 7’ si devrilme / savrulma / takla (10), % 12, 3’ ü karşılıklı çarpışma (9), % 12, 3’ ü yayaya çarpma (9), % 9, 6’ sı yandan çarpma (7), % 8, 2’ si arkadan çarpma (6), % 1, 4’ ü engel / cisim ile çarpışma (1), % 1, 4’ ü duran araca çarpma (1) şeklinde kayıtlara geçti.

          Ölümlerin ise % 36’ sı yoldan çıkma (31), % 15, 1’ i devrilme / savrulma / takla (13), % 11, 6’ sı karşılıklı çarpışma (10), % 11, 6’ sı yayaya çarpma (10), % 11, 6’ sı yandan çarpma (10), % 11, 6’ sı arkadan çarpma (10), % 1, 2’ si engel / cisim ile çarpışma (1) ve % 1, 2’ si duran araca çarpma (1) neticesinde meydana geldi. 

Oktay KIRLANGIÇ * Fahrî Trafik Müfettişi (TFTM ve KTYG İl Temsilcisi)        Bayram tatilinin 4 günlük kaza bilançosu: 42 kişi öldü, 311 kişi yaralandı

          Bakanlığın açıklamış olduğu yukarıdaki istatistiki bilgilerden sonra, dokuz günlük bayram tatili (31 Mayıs - Cuma) günü mesai bitimden (10 Haziran - Pazartesi) mesai başlangıcına olan tatil sürecine yönelik değerlendirme bakıldığında, vatandaşların memleketlerine yahut ta tatil yörelerine gittikleri görülmektedir.

          Özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde tatilciler yollarda yoğunluğa neden olurken, alınan tüm önlemlere ve yapılan tüm uyarılara karşın çok sayıda kaza meydana geldi. Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen bu kazalarda genel toplamda 86 kişi öldü!

          Bu rakamlar olay yeri tespit tutanağında belirtilen değerler olup, olay anından sonrası safha yolda – hastanede ve taburcu olup evinde ölenler dâhil değildir! Bunların genel ortalaması ile gerçekleşen sayı ise, olay yerinin iki katına çıkmaktadır! ‘’İnsanın yedeği yoktur!’’

          Kazalarda yaralananların ortalama % 15’ inde ömür boyu kalıcı rahatsızlık oluşmakta ve bu durum ailelerde psikolojik sorunlara sebebiyet vermektedir.

          Aynı şekilde bir kazanın iş saati yani zaman kaybı açısından değerlendirilmesindeki iş gücü kaybını milyon saat olarak belirlersek, hiçte abartmamış oluruz!

          Meydana gelen kazalardaki maddi kayıpların toplamı, milli servet ziyanıdır. Bunun tam ve net olarak boyutunun hesaplanması ise söz konusu değildir!

          Kuruluşları itibariyle otuz seneye dayanmış olan ‘’Sürücü Kursları’’ nda yeterli eğitimin verilememiş olması ve bunun sonucu bilgisiz – tecrübesizliğin bedeli, her gün karayollarımızda oluşan onlarca kaza sonucunu hazırlamaktadır!

          Bundan daha öncesi olması gereken, Anaokullarından itibaren başlayıp, tüm eğitim süresince ‘’Trafik Bilgisi ve Adabı’’ nın keyfî değil, mecburî ders olarak okutulması gerekir! Bu konuda da STK olarak ilgili kuruluşlarla istişareli olunması ve Milli Eğitimin (adı tartışılır!) herşeyi tekelinde bulundurmasından vazgeçmesi gerekir!

          Yine bu konuyla bağlantılı olarak, bugün Tanzanya gibi bir Afrika ülkesinde bile ‘’Trafik Enstitüsü’’ ve Avrupa ülkelerinde ‘’Trafik Mühendisi’’ varken, bizde mazisi otuz seneye dayanan YÖK’ ün bu konulara eğilmemesinin değerlendirmesini yüce kamuoyunun takdirine bırakmak gerekir!

          Keza kırk senelik bilinen malûm teröre kurban verdiğimiz canların toplam sayısını, adına ‘’Trafik Kazası’’ dediğimiz ama gerçekteki ‘’TRAFİK TERÖRܒ’ ne her 3 – 4 yıllık toplamda vermekteyiz!

          Çok değil daha birkaç sene önce Soma’ daki maden faciasında kaybettiğimiz canların toplamını, bugün biz ortalama her hafta kan gölüne dönen karayollarımızda feda etmekteyiz!

          Bu konularda tarafsız ve bağımsız bir STK olarak on yıldan fazladır hizmet vermeye çırpınan KTYG ‘’Karayolu Trafik – Yol Güvenliği Derneği’’ nin çabalarına müspet bir yaklaşım sağlanmamakta, çözüm öneri taleplerine cevap dahi verilmemektedir!

          KTYG’ nin bu konudaki yazısı 15 Mayıstaki 49. sayımızda da yayımlanmış olan, Cumhurbaşkanı (Aynı zamanda AKP Genel Başkanı) ve tüm siyasi partilerin genel başkanlarına gönderdiği görüşme önerisine, sadece Meral AKŞENER Hanımefendi randevu verip görüşmesi yapılmış olup, diğer hiçbirisinden cevap dahi alınmamıştır!                       

          Bürokrasideki bencil yapıdan kaynaklanan uygulamaya bağlı olarak STK’ yla bilgi paslaşmasının yapılmaması sonucu, işte bugün karşımıza katliam gibi kazalar olarak çıkıyor! Bu konulardaki müracaat ve talepler de boşta kalıyor! 

          Yıllardır yapılan ‘’Trafik Güvenliği Sempozyumları’’ nın tabir caizse havanda su dövmekten öteye gidemediği ve adeta birbirini ağırlama şovuna dönüşen açılış ve kapanışlar arası yapılan oturumlarda, bilhassa ilgili müessese yetkililerinin olmadığı gözlenmektedir!

          Böyle göstermelik programlarla bir yere varılamayacağı, bunca yıldır yaşanan gerçeklerle ispatlanmaktadır! Bu durumların düzelmesi yönünde fikir beyanlarına kulak tıkanmaktadır! Hâl böyle olunca da, karayollarımızdaki adına kaza denilen katliamların sonu gelmemektedir!

          Bu durumdan dolayı günlük ortalama bir düzüne, yollarda telef olan canların kanlarının vebali kimlerin omuzlarındadır sizce?...                                                       …          Korkunç! İşte 6 günlük tatilin acı tablosu...

( NOT: Bu 52. sayı ile haftalık kesintisiz bir yılı tamamlamış olmanın gururuyla, tüm okuyucularımıza teşviklerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım. Yaz tatili münasebetiyle önümüzdeki haftadan itibaren, sayfamıza ara vereceğimizi bildirir, cümlenize ‘’İYİ’’, kazasız, belasız ve hayırlı günler dilerim. O. K. )  

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Oktay KIRLANGIÇ  -  20-06-2019 - 15:51
Tuğlu... rumuzlu sayın okuyucumuz: Bahis mevzuu MKE Lojmanlarıyla ilgili geçmişte iki adet yazım vardı. Şu anda lojmanların ihalesinden sorumlu firma, henüz ihale şartları doğrultusundaki yaptırımlarını ikmal etmemiş ve binaların teslimatını yapmamıştır. Başlangıç itibariyle 564 daire MKE\' nin mülküdür. Bununla ilgili tasarruf hakkı da halen MKE\' ye aittir! Ancak hükumet buranın ihale hükümleri üzerinde bir değişiklik yapmak suretiyle, herhangi bir başka kuruma devri (misal; askeriye, emniyet, adliye gibi) veya serbest satışı gibi bir karar verir ise, o takdirde de kimseye söz düşmeyebilir! Tabii böyle bir karar ve uygulamanın yetkisi, doğrudan hükumetin tasarrufunda olduğu için, şimdiden böyle bir varsayımı düşünmek söz konusu değildir. Konuyla ilgili son ve kesin bilgi budur. İlginize ve güveninize teşekkürler.
tuğlu...  -  17-06-2019 - 15:37
Oktay bey mke lojmanlarını lojman statüsünden çıkartıp vatandaşa satacaklarmış diye duyum aldım. Bir bilginiz varmı? teşekkürler...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net