19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
NEDEN AKDENİZ
20 Haziran 2019 Perşembe Bu yazı 22776 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanoğlu var olduğundan beri çeşitli nedenlerle birbirine karşı üstünlük kurmak ve özellikle bazı ihtiyaçlarını karşılamak için hem şahsi savaş içinde olmuş ve hem de liderler seviyesinde tabalarını savaşlara sokmuştur.

            Bu ihtiyaçların en başında su gelmiş. Su bulmak veya suyun bulunduğu mevkileri ele geçirmek için tarihin ilk dönemlerinden beri adeta insanlık birbirini yemiştir.

            Bir diğer konusu bu savaşların ekmek olmuş. Aslında suya bağlı olarak yürütülen bu savaşta insanlık karının doyurmak için ve gelecek kaygısı nedeniyle sürekli savaşır olmuşlardır.

            Elbette başkaca nedenlerde olmuş. Mesela toprağını genişletmek ve nesillerine geniş coğrafi alan bırakmak içinde savaşmışlar.

            Ve bir gün gelmiş bu savaşların nedeni enerji olmuş.

            Petrol keşfedilmiş.

            Petrolün keşfi ile özellikle petrol rezervlerinin olduğu bölgelere kendini güçlü gören her devlet göz koymuş. Bu göz koyuş bazen topla tüfekle savaş olmuş ama bazen de içten söz konusu hedefe sızarak olmuş.

            Petrol noktalarındaki hedefle öyle bir sızmışlar ki o hedefin tepe noktansa yerleşmişler. Hedef ülkeler ne olduğunu bile anlamadan kendi yönetimlerini düşman kuvvelerine teslim etmişler.

            Özellikle Ortadoğu’da bu yönetim teslimiyeti akıl almaz seviyededir. Birinden çok çektik bilmem hangi ülkenin adamı derken yeni gelen yönetim onu aratmıştır. Onlar daha çok bilmem hangi ülkenin adamı çıkmıştır. Irak’ından Arap emirliklerine, Mısır’ından Arabistan’ına kadar pek çok ülke Suriye’nin yaşadığını farklı kategorilerde yaşadılar.

            Aslında sadece Ortadoğu değil bu hedef. Petrol olan her ülke yönetim deformasyonuna uğruyor. Belki de yakın tarihte yaşanan Venezuela’da Amerika Birleşik Devletlerinin yapmış olduğu başarısız darbe girişimidir.  Sadece petrol rezervlerine hakim olmak için bir ülkenin muhalefetini kışkırtıp adeta iç savaşın eşiğinden döndürdüler. Aslında tam manasıyla henüz dönmüşte değillerdir. Hala artçı sarsıntılar devam etmektedir.

            Petrolünde bir nebze yerini doğalgaza bırakması ile savaş alanı farklı mecralara kaymaya başladı. İran ve Kafkasya doğalgazlarının Avrupa’ya nakli konusunda her anlaşma yapıldığında kendini güçlü gören ülkeler tarafından yeni bir senaryo oynanıyor.

            Son günlerde Akdeniz’de aranan doğalgaz ve petrol olayları da yakından ülkemizi etkiliyor.

Aslında başta İsrail yüzlerce sondaj çalışması yapmış olsa da kayda değer bir ticari başarı elde edilememiş. 1950'lerde kıyı bölgelerde başlayan çalışmalar 1970 ve 90'larda daha derin sulara yönelmiş. 1990'ların sonu ve 2000'lerin başında bulunan doğal gaz rezervleri çıkarılmaya başlansa da bu İsrail'in kendi ihtiyacını bile karşılamaya yeterli olmamış. Bölgede 2009 yılında yapılan sondaj ile Bin 700 metre derinlikte bulunan rezervde 280 milyar metreküp doğal gaz olduğu tahmin edilmiş. 130 kilometre açıkta ve bin 500 derinlikte bulunan doğal gaz rezervinin büyüklüğünün 622 milyar metreküp olduğu tahmin edilmiş. Bu sahadaki çıkarılabilir gaz miktarı tek başına İsrail'in 40 yıllık ihtiyacını karşılamaya yeterli olacak büyüklükte.

İşte bu tarihten yani 2009 yılından itibaren kendini süper güç gören ülkelerin gözünü Akdeniz’e dikmesine neden olmuştur. Özellikle Kıbrıs açıklarında yapılan aramalara pek çok ilgisiz ülke katılmıştır. Bu ilgisizler bizim aramamıza karşı çıkıyor. Nedeni bizim kendi kendimize yetmememiz olduğu kadar bölgedeki yataklar ile kendi ihtiyaçlarını da karşılayacak olmalarıdır.

Bu konuda yazmaya devam edeceğim ama ezcümle uyanık olmalıyız. Herkes göz kırpıyor. Biz Yok İstanbul seçimi yok açık oturumun sunucusunun tavrı ile uğraşırken asıl hedefi kaçırmayalım.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
fazlı  -  24-06-2019 - 08:46
A. Vural rumuzlu kardeşim dediklerine katılmamak elde değil. İnşallah her zalim bir gün sonunu görecektir. Petrol için savaş çıkarıp ülkelere çökmeye çalışanları görüyoruz ama bir o kadar da ülkesini peşkeş çekenlerin durumu da unutulmamalıdır bedduayı semaya gönderirken.
a.vural  -  20-06-2019 - 19:36
fazlı bey bu akdeniz doğal gaz olayı yanı enerji çok önemli amerıkanın varlık sebebi ,amerika 1970 yılından beri petrolude dolara bağladı dünya enerjisini elinde tutuyor akdenizdeki enerjide ya amerika yok olacak yada orayıda kendine bağlayıp güçlülüğünü pekiştirecek biz ne yaparız onu zaman gösterecek gönul ne ister inşallah amerıka sovyetlerbirliği gibi çöker
SELIM DEN  -  20-06-2019 - 15:27
Okumak lazım okumak. Tarihi bu günü okumak. Terörist ülkelerin faaliyetlerini okumak.
Yusuf Temur  -  20-06-2019 - 15:23
Büyük oyunu görmek için Başkan Fazlı Güventürk\'unde belirtiği gibi kısır çekişmeler yerine birlik olmak gerekir. Aksi durumda kendini büyük adledenler bizimle oynamaya kalkar. Uyanık olalim.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net