04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Müslüman Japonlar
03 Temmuz 2019 Çarşamba Bu yazı 19793 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Doğu Asya ülkesi olan Japonya, Büyük Okyanus’ta yer alıyor ve 6852 adadan oluşuyor. Doğan güneşin ülkesi olarak da anılan ülkenin nüfusu 127 milyona yakın ve dünyanın onuncu en kalabalık ülkesi. II. Dünya savaşında tek atom bombası yiyen ülke olarak yıkıma uğramış, tarım arazisi olmayan, yanardağlar  ve depremler ülkesidir. Öyle ki yılda 1500 deprem kaydedilmektedir.

Japonların % 61’i Şintoizme inanırken geri kalanları ateisttir. Şintoizm, Japon ulusal dinidir. Japonya'da Şintoizm uzun yüzyıllardan bu yana Budizm ile birlikte var. Şintoistlerin birçoğu aynı zamanda Budisttirler.

Şintoizm iptidai, politeist bir din olup diğer dinlere karşı hoşgörülü ve tabiata tapmaya önem verir. Cennetleri-cehennemleri yoktur. Japonlar peygamberi olmayan ve 1886 yılından 1945 yılına dek devlet dini olan bu dinden yararlanarak milliyetçiliklerini canlı tutmayı başarmışlardır.

 

Japonların inanç ve ahlak anlayışı; bu dünyada, diğer insanların gözündeki imajı esas alır. Yani korkuya değil, utanma duygusu temeline dayanır. Özveri, disiplin,düzen ve saygıları utanma duygularındandır.


Bütün dünyanın ilgisini çeken ve inanamadığı ahlak anlayışlarının oluşumunda yaşam şekillerinin, inançlarının, değer yargılarının da etkisi vardır. Onların ahlak anlayışları dinden değil, töre ve geleneklerinden gelmektedir.

 

Japon halkı mütevazı küçük evlerde oturur. Bu evlerde çok az eşya ve mobilya vardır. Sermayelerini beyinsizce meskene, gayr-i menkule, şatafata, lükse, pahalı ve israflı otomobillere yatırmazlar, üretirler, ticaret yaparlar.

 

Japon devlet okullarında temizlik görevlisi çalıştırılmıyor. Japon eğitim sistemine göre öğrencilerin okulu temizlemeleri onlara saygı ve sorumluluk eğitimi kazandırıyor. Öğrencilerin okulun temizliğinden sorumlu olmalarının hademe ve hizmetçilere yüksekten bakmalarını engellediği söyleniyor.

Nasıl bir ahlak anlayışları var inanılmaz bu küçük insanların, Birkaç örnek vermek gerekirse;

Türkiye'ye tatile gelen Japonlar, İzmir ve Kapadokya'da çöp topluyorlar.

Japonya’nın Kobe şehrinde öğle yemeği için 3 dakika erken çıkan memur kamera karşısında özür dilediği gibi yarım günlük maaşını iade etmiş, bu ve bunun gibi bir çok örnek verebiliriz Japonlar için hatta bu gibi haberleri sık sık medyada karşımıza çıkmıştır. Böyle bir ahlak anlayışı inanılır gibi değil, iş disiplini inanılır gibi değil.

Körfez Geçiş Köprüsü'nün kılavuz bağlantı halatlarından birinin kopması sonrası kendini sorumlu tutan Japon mühendis intihar etti.

Japonya’yı Japonya yapan bugün teknolojisi değil ahlakıdır. Japonlar “devletime zarar verdim”  diye intihar edenlerin ülkesidir.

Japonlar Müslüman değildir ama onlarda İslam ahlakı vardır. Bizim kaybettiğimiz İslam ahlakını sonuna kadar yaşamaktadırlar. İnşallah bir gün bizim dinimiz onların da , onların işi de bizim olur.

Mehmet Akif'in 100 yıl önce yazdığı şu dizelerde açıkça görmekteyiz.

Siz gidin saffet-i İslam'ı Japonlarda görün.

O küçük boylu, büyük milletin efradı bugün.

Müslümanlıktaki erkân-ı sıyanette ferid.

Müslüman denmek için eksiği ancak tevhid.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net