03 Ağustos 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
  YAZARLARIMIZ
İSTİHBARAT FURYASI
12 Temmuz 2019 Cuma Bu yazı 22188 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İSTİHBARAT FURYASI

            Yaradan Rabbimiz insanlığı yarattığı andan itibaren biraz çoğalmaya başlayınca başlamış istihbarat çalışmaları. Yani dünyanın en eski mesleklerinden birdir istihbaratçılık.

            Habil Kabil’in yaptıklarını takip ederken Kabil’de Habil’in ne yaptığını merek etmiş ve ona göre vaziyet almaya çalışmış.

            İnsanlık geliştikçe önce komşunun bahçesinde ne var ile başlamış istihbarat çalışmaları ve ardından komşunun üretimini nasıl artırdığının gailesi çökmüş diğer komşuya.

            Köyler arası rekabet, kasabaların nasıl geliştiğinin derdi ile şehirleşen ve kabile ve ülkeleşen herkes diğerinin attığı her adımı takip edip strateji geliştirme çabası göstermiştir.

            Aslında her alana girdi istihbarat. Bugün bırakın yıllık tatilinizi, günübirlik tatil bile olanlarken nereye gidilir, ne yenir, neresi gezilir, nerede konaklanır araştırmasını yapıp, gerekirse orası ile ilgili olumlu olumsuz tüm yorumları ve düşünceleri derleyip öyle çıkıyoruz yola.

            İnsanlık öyle bir yere vardı ki artık istihbarat çalışması olmadan ne bir ülkeye girilebilir ne de savaş kazanılabilir. Devletler bunun farkına vardığı için tanka topa tüfeğe ne kadar para yatırıyorsa bir o kadar da istihbarat çalışmaları için bütçe harcıyorlar.

            Bugün kuvvetli diye adlandırdığımız ve gerek bölgelerinde ve gerekse dünyanın farklı alanlarında söz sahibi olan ülkelerin istihbaratlarının güçleri sayesinde böyle anıldığı gerçektir.

            Benim güzide ülkem de bu güçlü olmanın gereğini yapmak için tabi olarak pek çok ülkede bu çalışmaları yapmaktadır. Ülkesini güçsüz gören yabanseverlerin aksine ben bizim bu konuda çok ileri seviyede olduğumuzu biliyorum. Elhamdulillah her yerdeyiz ve etkiniz. Yeterli mi denecek olursa hayır yeterli değil daha çok her noktaya nüfuz edecek durumda olmalıyız.

            Peki bizim ülkemizde durum nedir? Yani bizim içimizde var mı dış dünyanın istihbaratçıları derseniz hem de nasıl derim.

            O kadar çok farklı ülkeden istihbarat elemanı vardır ki ülkemde adeta neredeyse selam verdiğimiz dünyanın öbür ucundaki ülkeler bile elemanlarının yolunu bizimle kesiştirmiştir.  Kaldı ki yakın devletlerin ve dünyayı yönetme iddiasında olan devletlerin istihbaratçıları ağ gibi sarmış durumdadır.

            İstihbarat bizim anladığımız anlamda köşe başında simit satan, beyaz toroslarda koltuğa gömülüp gözetleyen veya pardösünün yakasını kaldırıp, gözlük takan insanların işi değildir.

            İstihbarat artık derinde yapılıyor. Devletin içine giren bir istihbarat elemanı ne kadar kritik yer varsa kendi düşüncesinde olan insanlarla orayı örüyor. Önceden haber elemanları olurdu. Bu elemanlar istihbaratçılara haber getirir ve üç beş kuruşunu alır yenisine bakardı. Şimdi öyle değil. Farklı alanlarda istihbaratçılar çok rahat hedef ülkenin insanlarını çok rahat kullanabiliyor.

            Hedef ülkenin siyasetine, bürokrasisine, esnafına hatta askerine bile sızıyor ve istediklerini çok daha rahat yaptırabiliyor. Ülkemiz geliştikçe bu ülkelerin yetiştirdiği veya bir yolla ele geçirdiği insanların bir proje olarak devletin her kademesine getirilmeye çalışıldığını gördük, görüyoruz ve göreceğiz.  

            O halde bize düşen nedir. Bize düşen bize dayatılmaya çalışılan fikir, düşünce, kişi veya olayları daha sorgulayıcı olmamızdır. Çok okuyarak ülkemizde gerçekleştirmeye çalışılan proje olaylar ve kişilerin tahlilini iyi yapmalıyız. Efendim biz nasıl yapalım istihbaratçı mıyız derensiz bende derim ki dünya elinizin altında, bugün en basit yemek tarifinden, bilmem nerede ki artistin giydiği çamaşıra kadar her şeyi internetten öğreniyorsunuz da neden okumaya, ailenizi geliştirmeye, onları yetiştirerek devletinizin bekasına hizmet etmiyorsunuz.

            Konu derin yine değinelim inşallah ileride.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Çetin İBRAHİMOĞLU  -  12-07-2019 - 17:26
Konu güzel yazı güzel analiz güzel ve her kelimesi gerçekçi. İşte Askeriyede yetişmiş ve kendini geliştirmiş bir insan. Bu istihbarat işlerinin tamda içinde yetişmiş ve ömür törpülemiş bir abimizin düşünceleri. Helal olsun ağabey sana. Tecrübelerini aktar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Kamil Öcal
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ağustos 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net