26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Milli Tarih Şuuru
29 Temmuz 2019 Pazartesi Bu yazı 22596 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarih bilimi  insanların siyasi geçmişlerini¸ kültürlerini¸ medeniyetlerini ortaya çıkararak  geçmişimizi öğretir. Tarih¸ milletlerin hafızası devletlerin ise siyasi tecrübeleridir. Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya ve tarihten ders almayan bir devlette yıkılmaya mahkûmdur. Bu yönüyle tarih¸ milletleri bilinçlendiren¸ onlara yön veren ve ayakta kalmalarını sağlayan bir kavram olmuştur.

 

Milletler ecdatlarının yaptıklarına sahip çıkarlar. Bu sayede geçmişten ibret alır geleceğe yön verir. Biz buna Tarih şuuru diyoruz. Tarih bir milletin hafızası olduğuna göre hafızasını kaybeden milletlerde yıkılmaya mahkumdur. Tarih Şuuru dil¸ tarih¸ ülkü ve vatan birliğidir. Bu dört olgu “Millet” kavramını ortaya çıkarır.

 

Türk Milleti, Bilge Kağan’ın Orhun Abideleri’nde de belirttiği günden bu yana  millet ve devlet şuuru ile yaşamaktadırlar. “Türk, Oğuz beyleri, milleti işitin! Üstte gök basmasa, altta yağız yer delinmese Türk milleti, ilini ve töreni kim bozabilecekti?” ifadeleri ile millet şuurunun büyüklüğünü bir kez daha görmüş oluyoruz.

Günümüz Türkiye’sini en önemli hedeflerinden  biri de Milli Devlet Ülküsünü gerçekleştirmek olmalıdır. İç ve dış problemlerimize karşı koyabilmek , sorunlarımıza çözüm bulmanın en önemli yolu muhakkak Milli Devlet ülküsünü gerçekleştirmekten geçmektedir. Bu sebeple tarihimize, kültürümüze, dilimize ve kimliğimize sahip çıkmamız lazımdır.

 

Türk Milleti asırlarca dünyanın dört bir yanında hâkimiyet kurarak insanlara barış ve huzur götürmüş bir millet olarak, bugün sözde medeni, güçlü Batı tarafından  önce milli şuurumuzdan uzaklaştırılmak, arkasından manevi değerlerimizden kopararak büyük devletlerin avı haline getirmeye çalışmaktadırlar. Millet ve devlet şuuru olmayan bir Türk milleti yada İslam batının ana amaçlarından biridir.

 

Özellikle sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile milli manevi dünyadan uzaklaşan gençler artık kendilerine adeta “sosyal medya tarikatını” kurmuşlar , onların dünyasına girmek, onları bu zararlı sosyal medyadan uzaklaştırmak neredeyse imkansız hale gelmiştir.

 

Bu süreçte gençlerin zararlı alışkanlıklarından ve bağımlılıklarından kurtarmak için gayret göstermemiz gerekirken maalesef öbür yandan da siyasi güç sahipleri tarafından milli değerlerin örselendiğini görüyoruz.

 

Süreç içerisinde son yıllarda "Öğrenci Andının” kaldırılması, Resmi kurumlarda ki TC ibaresinin kaldırılması, hatta TC ibaresini geri getirmek isteyenlerin bölücülükle suçlaması, hele hele özellikle Tarih derslerinin seçmeli hale getirilmesi gençlerimizin milli ve manevi değerlerden uzaklaştırılmak istendiği düşüncesini aklımıza getiriyor.

 

Bugün Türkiye gerek içeride gerek dışarıda önemli ve ciddi meselelerle karşı karşıyadır. Bu süreçte milletimizin ortak değerleri siyasi çekişmeler yüzünden örselenmemeli, iç politikada gerilim siyaseti devam ettirilmemeli, Türk milletinin ortak paydaları temelinde hareket edilmeli ve sembol şahsiyetlerimiz tahkir edilmemelidir.

 

Milletimizin bırakılmak istendiği milli ve tarihi çözülmenin etkisinden kurtarmak için özellikle tarih bilgisinin doğru ve etkili verilmesi gerekmektedir. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net