28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
HAC NE OLACAK
31 Temmuz 2019 Çarşamba Bu yazı 27819 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İslam’ın şartlarından biri olan ve parası olan para ayırabilecek durumda olan kadın erkek herkese farz olan hac zamanı geldi.

            Ülkemizden olduğu kadar tüm dünya Müslümanlarının aktığı Kabe ve Mescidi nebevi adeta doldu ve taşıyor.

            Elbette tüm dünyada kutsal görevlerini yerine getirme gailesinde olan insanlar bölük bölük buraya akacak. Doğal olarak ta gerek Mekke ve gerekse Medine’nin bu yükü taşıması beklenemez. Bir kota uygulanmak zorundadır.

            Ancak ne yapıp edip bu kotayı artırmak gereklidir.

            Aynı anda Medine ve Mekke’ye akın eden bu kadar insanın yemesi içmesi ve doğal ihtiyaçları anlamında ciddi bir organizasyon gereklidir. Bu organizasyonu tek başına belki Suudi yetkililerin kardırması zordur.

            Kesinlikle hac ve umre zamanlarında bu organizasyonu yapmak için Müslüman ülkelerden oluşan bir heyet bu işi yürütmelidir. Özerk şekilde bu hac ve umre için kutsal topraklara gelen insanların rahatça ibadet etmeleri için alınacak önlemlerde her Müslüman ülkenin kafa yorup bu işte koordinatör olarak görev yapması gereklidir.

            Böylece hem herkes taşın altına elini koyar ve hem de bir heyetin her bir ferdinin düşüncesi ışığında bu iş yürütülür.

            Hac ve umre görevi için Suudi Arabistan ziyaretinde bulunan hemen herkesin ortak fikri gerekli özen ve temizliğin tam yapılmadığıdır. Suudi açısından düşündüğünüz zaman kolay değil bu faaliyeti yürütmek. Ayrı bir hac bakanlığı olsa da kolay değildir. Mutlak suretle çok geniş bir organizasyon ile bu faaliyetin gerçekleştirilmesi gerekir.

            Umre konusunda şimdilik pek bir sorun olmasa bile ve iki yıl içinde gideceklerden ayrı bir ücret talep edilse bile tekrar ediyorum şimdilik bir sıkıntı olmadan gidilebilmektedir.

            Ancak hac için bu kota meselesi artı ciddi bir sorun haline geldi.

            Ülkemizden bu yıl iki milyon iki yüz on üç bin sekiz yüz otuz beş kişi hacca müracaat etmiş ve kuraya girmiş durumdadır. Bunlardan ancak seksen bin kişi normal şartlarda hacca götürüldü ve geri kalan aynen bekliyor.

            Özel hac denen ve yurtdışı vizesi içinde bazı firmalar götürebildiklerini söylemekte ve götürmekte. Bu sayı bu iş için istenen paranın yüksek olması nedeniyle çok değildir. Hadi işçi vizesi falan deyin ve bu rakamı çok yukarı yuvarlayın ve giden rakam doksan bin olsun. Geri kalan insanlar ne olacak?

            Elbette bu işe kafa yoran biri olarak biliyorum. Hacca müracaat edipte çıkmazsa Rabbimin indinde inşallah sorumluluk kalkıyor ama orasını görüp haccı yapmanın manevi hazzını duymakta gerekiyor.

            Bir diğer konu ise bu ne rakam böyle? Parası olan değil çok çok parası olan gidecek artık. Gerçekten çok para gereklidir.

            Hac zamanında otel pahalı yemek pahalı servis pahalı ama bu kadar ne böyle?

            Devletimizin bu konuya mutlaka el atması ve nerden nasıl olur bilmem ama bu yük hafifletilmelidir. Nihayetinde diyanetin verdiği rakamdan şirketler indirim yaparak hacca götürebiliyor.

            Başka konu ise şirketlerin insanları perişan ettiğidir. Bu yıl iyi oldu. Diyanet para konusu zapt rap altına aldı. Şirketlerin hareket kabiliyeti kısıtlandı. Ama mali yük konusu hakkında ayrıca kafa yorulmadır.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Nasip  -  05-08-2019 - 23:36
Hac ve umre gercekten nasip meselesi. Fiyatlar ve kota konusunda dediklerinize katiliyorum. Bir duzenleme yapilmali. Acilen...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net