30 Kasım 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kadıoğlu, Deliceli Hemşehrilerini Unutmadı
Kadıoğlu, Deliceli Hemşehrilerini Unutmadı
Koruma Memurları Görevde
Koruma Memurları Görevde
Uzman Diyetisyen Açıldı
Uzman Diyetisyen Açıldı
Şimşekler Adem'le Güldü 2-1
Şimşekler Adem'le Güldü 2-1
  YAZARLARIMIZ
Müzelerimiz ve Halimiz
05 Ağustos 2019 Pazartesi Bu yazı 11903 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ağustos ayı içerisindeyiz müzeler haftası olmasa da müzelerin belki de en fazla gezildiği aydır. Bu sebeple bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.

 

Müzeler; sanat, bilim, tarih, kültürle ilgili eserlerin halka gösterilmek için toplanıp sergilendiği yerlerdir. Eski eser; belge, anıt ve kalıntılar vardır müzelerde. Eski eserler, bize, geçmiş yıllarda insanların düşünüş, inanç, yaşayış ve yetenekleri hakkında bilgi verirler. Geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza yardımcı olurlar.

 

Dünya’da eski eserlerin toplanarak müze haline getirilmesi İngiltere’de oluşturulmuş, her ne kadar önceleri sadece bilim adamları ve devlet adamları yararlanabilirken 1850’den sonra halkın ziyaretine açılmıştır.

 

Ülkemizde ilk  müze çalışmaları 1846 yılında Ahmet Fethi Paşa tarafından başlatıldı. İlk müze İstanbul’da Aya İrini Kilisesi'nde kuruldu. Daha sonra aynı zamanda Türkiye’de müzeciliğin de öncü isimlerinden olarak  sayılan Osman Hamdi Bey zamanında yurdun çeşitli bölgelerinde özellikle Nemrut Dağı'nda eski Sayda kentinde yapılan arkeolojik kazılardan çıkan eserler İstanbul’a getirildi. Bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesi kuruldu.

 

Cumhuriyet döneminde bir yandan müzeler açılırken öte yandan da arkeolojik kazılar yapıldı. Roma Hamamı, Ahlatlıbel, Alacahöyük, Alişar, Boğazlıyan kazıları ilk milli arkeolojik kazılardır. Bu kazılardan çıkan eserler Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Bu süreçten geçen müzeciliğimiz maalesef bugün ziyaretçi açısından sıkıntılar yaşadığını düşünüyorum. Kültür Bakanlığına bağlı üçyüz’ü aşkın müze ve ören yerleri var. Kültür Bakanlığının müze giriş ücretleri olabildiğince makul iken diğer bazı müzelerimizin giriş ücretlerinin çok pahalı olduğunu görüyoruz.

 

Örneğin Topkapı Sarayı’na giriş 72 tl artı Harem’e giriş içinde 42 tl daha vermek zorundasınız. Ayasofya 72 tl, Türk İslam eserleri Müzesi 42 tl, Dolmabahçe 60 tl üstelikte müzekart bile geçerli değil. Müzekart gibi bir kolaylık olsa da 70 tl ve bir müze gezecek kişi için de herhangi bir avantaj getirmiyor.

 

Bir de müze ve ören yerlerindeki mağazalarda yiyecek içecekler var ki doğrusu ne yenilir nede içilir cinsten, Kapadokya’da ören yerinde 0.5 litre suyun 7 tl olduğunu görmek hepimizi şaşırtıyor.

 

Geçmişimizi genç kuşaklara öğretebilmenin belki de en kolay ve eğlenceli hali olan müzeleri yöneticilerimiz bir kazanç kapısı olarak görmekten vazgeçmeliler, hatta daha fazla insanın ziyaret etmesi için başka başka kolaylıklar ve imkanlar sağlamalıdırlar.

 

Müze konusunda şehrimizin sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Maalesef Kırıkkale’de bir tane müzemiz var. O da Silah Fabrikası içinde bulunan Silah Müzemizdir. Bu müzemizi de Kırıkkale’nin % 90’ının ziyaret etmediği gibi haberlerinin bile olduğunu düşünmüyorum.

 

Ayrıca son günlerde şehir merkezinde bir müze kurma projesinin somutlaşmaya başladığını duymak bizi sevindirdi doğrusu. Dünyaca ünlü ressamımız Rahmi Pehlivanlı’nın eserlerinin sergileneceği ve Silah Müzesininde içinde olacağı bir kompleksin şehrimize kazandırılacak olması hepimizi umutlandırdı

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Özlem Gürer
Kırlangıçoğlu Oktay
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Kasım 2020 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net