17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ÖRNEK OLSUN LİDERLERE
08 Ağustos 2019 Perşembe Bu yazı 21469 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Lügatimize baktığımızda kalabalığın kelime manası çok sayıda insanın bir araya gelmesi ile gereksiz ve karışık biçimde toplanmasıdır der.

            Topluluğun ise pek çok anlamı vardır. . Nitelikleri bakımından bir bütün oluşturan kimselerin hepsi, toplum, camia, cemiyettir. Bu müşterek duygu ve anlayış birçok zevkleri birleştirir ve bir topluluk meydana getirir.

Başka bir anlamı aynı yerde bulunan insan kalabalığıdır. 

Birbirleriyle çok sıkı işbirliği kurarak ortak bir yaşam savaşı sürdüren, belli bir yerde ve bir arada oturan ailelerden oluşan birliktir.

Topluluğun bir başka anlamı da üyeleri birbirine duygusal bağlarla bağlı, toplumsal ilişkilerin yüz yüze olduğu yüksek ölçüde bütünleşmiş, kültürün türdeş olduğu toplumsal küme; toplumun karşıtı; cemaat. Olarak tanımlanır.

Pek çok kalabalık veya topluluk gören hemen hepimiz bu günlerde aynı amaç, aynı düşünce, aynı birlik, aynı gaile ile bir araya gelen Kabe’de ki hacı adaylarının toplamı kadar kalabalığı bir arada görmemişizdir.

Yaradan Rablerinin rızasını kazanmak, manevi doyumu yaşamak, günahlarının affını istemek, bir dada hata yapmamak sözü vererek “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk. Lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnne'l-hamde ve'n-ni'mete leke ve'l-mülke, lâ şerîke lek" “Davetine sözüm ve özümle geldim Allah'ım, emrin baş üstüne. Davetine sözüm ve özümle geldim ey ortaksız olan sen! Emrin baş üstüne. Hamd senin, nimet senin, mülk de senin. Yoktur senin ortağın” diyen insanların kalabalığı gibi topluluk görülmemiştir.

Her geçen yıl biraz daha artarak kalabalıklaşan aynı amacı güden insanların bir araya gelmesi aslında İslam devletlerini gururlandırmakla beraber gayri Müslimleri de çekindirmesi lazım. Ancak gerçek pekte öyle değil. Zira maalesef farklı toplum ve devletlerin halkları bir araya geliyor ve aynı gözyaşlarını akıtıp, Rablerine aynı yakarışta bulunuyor. Ancak devletlerin yöneticileri maalesef aynı derecede topluluk ve birlik olma gailesini çekmiyor.

Devletlerin halkları Kâbe’ye geldiklerinde veya Peygamberimizi (Sav) ziyaret ettiğinde Allah (cc)nin “Mü’minler ancak kardeştirler.” (el-Hucurat: 48/10) ve Resulullah(sav)’ın “Müslüman Müslümanın kardeşidir.” (Buhârî-Müslim) ayet ve hadisleri ışığında karşılarındakini incitmiyor. Çünkü onlar biliyor ki “Îmân etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de (kâmil mânâda) îmân etmiş olmazsınız.” (Müslim-Ebû Dâvud) diyen Allah(cc) Resulü(sav) onlara ne yaparsanız yapın, ne kadar ibadet ederseniz edin Müslüman kardeşine saygısızlık yapan, zulmeden insan iman etmiş sayılmaz demektedir.

İnsanların bu denli birbirlerine muhabbetle baktıkları böylesine devasa bir topluluk daha yoktur. Ancak farklı Müslüman devletlerin yöneticileri kendi halklarının gösterdiği bu sevgiyi yansıtamıyor. Adeta birbirleri ile hırlaşmayan, kuyusunu kazamaya çalışmayan, gayri Müslimlerle iş birliği yapıp bir başka Müslüman ülkeye yan gözle bakmayan yok gibi.

Hal böyle olunca Hac için bugün Kabe’ye toplanan yarın bir gün Arafat’ta bir araya gelecek ve hep birlikte aynı anda vakfeye duracak olan gözleri yaşlı, gönülleri coşkun insanların bu duruşları devletlerin yöneticilerine örnek ve ders olmalıdır. Birbirleri ile uğraşmak yerine sözde değil özde ve sadece Müslüman kardeşinin çıkarını önceleyen bir birlik kurmalı ve hayata geçirmelidir. Elbet Rabbim “Ey insanlar! Sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi soylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en üstününüz en çok takva sahibi olanınızdır. Allah bilendir, (her şeyden) haberdar olandır. “ demiştir. Farklı toplumlar halinde yaratmıştır ve herkes toplumunun çıkarını koruyacaktır. Ama öncelik kardeşinin de çıkarlarını gözetmekle olur.

Kısaca şunu demek istiyorum. Kâbe taşıyor, maşallah hacca ciddi bir talep var. Bir iki güne kadar Arafat mahşer yeri olacak. Burada çeşitli ülkelerden gelen farklı insanlar hep birlikte yürekleri ile Allah(cc)’a arzda bulunacak. İşte bu birlik ülkeleri bir araya getiren halkların talep ve duaları bu ülkelerin liderlerine de örnek olsun isteriz. Onlarda birlik olsunlar, beraber olsunlar, bir ayara gelsinler ve tek yumruk olsunlar isteriz.

Hz İbrahim gibi Allah(cc)’a verdiğimiz sözü tutmamız, Hz Hacer gibi eşimizin yaptıklarına Allah( cc) rızası için onay vermeyi ve Hz İsmail gibi “babacığım Rabbine söz vermişsen yerine getirmelisin o âlemlerin Rabbidir” diyebilmeyi nasip etsin Rabbim. Kurban bayramı size, ailenize, devletimize ve insanlığa hayırlı olsun.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mana  -  11-08-2019 - 12:25
Anlamli ve yerli yerinde bir yazi kaleme almissiniz. Emeginize saglik.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net