25 Mayıs 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Karantina Süresi Dolan 70 Kişi Evlerine Gönderiliyor
Karantina Süresi Dolan 70 Kişi Evlerine Gönderiliyor
Teşekkür Mektubu Yarışmasında Kırıkkale’den Derece
Teşekkür Mektubu Yarışmasında Kırıkkale’den Derece
Mezarlıklara Özel Bakım Yapıldı
Mezarlıklara Özel Bakım Yapıldı
TÜRK DÜNYASI 2020 YILI BELGESELİNİ SEÇİYOR
TÜRK DÜNYASI 2020 YILI BELGESELİNİ SEÇİYOR
  YAZARLARIMIZ
BEN SANATA SANAT DEMEM…
27 Eylül 2010 Pazartesi Bu yazı 22054 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Zaman zaman dinlediğiniz eski bir şarkı, baktığınız bir fotoğraf ya da işittiğiniz bir haber içinizde tatlı bir meltem estirir bir zamanlar yaşadıklarınıza dair. Kim bilir belleğinizin hangi köşesinde gizli kalmış anılar birden canlanır. Gülümseyerek etrafınızdakilerle paylaşmak istersiniz. Etrafınızdakiler akranlarınızsa mesele yok, ama kuşak farkı var, denilebilecek kardeşleriniz çocuklarınızsa dikkat. Yüzlerinde beliren şaşkın bir ifadeyle niye, neden, amacınız neydi gibi soruları karşısında birazcık utanırsınız, yüzünüz hafiften kızarır. Aslında anlattığınız olaylarda hiçbir etkiniz olmadığı halde, sorumsuzluktan doğan sorumluluğunuzdan dolayı.

- Biz küçükken kara tahtamız vardı. Siyahtı okul önlüklerimiz beyaz yaka takardık. 10 Kasımlarda yaka takmak yasaktı.

Üzerinizde o bakışlar.

-Niye

-O akşam tv, de ilk Ferdi Tayfur filmi yayınlanıyordu. Obakışları üzerinizde hissettiğiniz anda -Eskiden yasaktı. Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses gibi sanatçılar TRT ye çıkamazlardı. Arabesk müzik devlet radyo TV lerinde yasaktı.

-Niye

-Ne bileyim çocuğum yasaktı işte.

Son günlerde, referandumun arkasından tabelalarını indiren indirene. Kenan Evren Okulu,12 Eylül Sokağı gibi levhalar birer birer değiştiriliyor. Ancak o günleri yaşayanlar bilir. İnsanlar sadece okullara sokaklara değil çocuklarına da Kenan ya da Evren ismini verdiler. Şimdi o çocuklar tabela değilki isimlerini indirip kurtulsunlar.

-Yani darbeyi destekleyenlerde vardı? Darbeyi desteklemek mi?

Olayın bir darbe olduğunu bilmiyorduk. Hele de referandum sürecinde 12 Eylül mağdurlarının anlattıklarından sonra böyle bir şeyi desteklemek mümkün mü? Biz sadece anarşik olaylar, kardeş kavgası son buldu diye mutlu olduk. Hem bu bir şey mi biz küçükken Logan ın Kaçışı vardı. Dallas vardı. Şahin tepesi vardı. Çok severdik bu dizileri. Hatta bazıları çocuklarının isimlerini Jessica, Logan Melisa koymuşlardı.(Melisanın Türkçe anlamını buldukta içimiz rahatladı.)

Bu süreçte referandumda evet oyu kullandığı için ismi yazılı sokak tabelası indirilen bir kişi daha vardı. Kendimi bildim bileli keyifle dinlediğim SEZEN AKSU. O sokağa ismi siyasi görüşlerinden dolayı verilmemiştir ama sokak sakinleri tabelayı bir asıp bir çıkarmışlar. Bir kadın biz onu yanlış tanımışız, onun için sokağımıza adını vermiştik ama şimdi kaldırıyoruz diyor. Kadın ın siyasi bir kimliği olsa neyse. Yıllardır en güzel şarkıların sözünü yazıyor, besteliyor, yorumluyor. Kaybolan Yıllar, Sen Ağlama, Gülümse, Git, kuzum siz bunlardan hangisini yanlış anladınız.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Profesör  -  12.10.2010 - 17:28
Merak etmeyin zaman gelir bu hükümete de aynısını yaparlar. Zaman gelir çocuklarının adına Tayyip koyanlarda aynı şeyi kendilerine sorarlar. Zaten bu nedenlerden dolayı aynı şeyleri yapıp yıkmaktan bir adım bile ilerleyemiyoruz.
sanatkar  -  28.09.2010 - 19:51
hanımefendi tanık olduğunuz olaylar haricinde bilgi sahibi olduğunuz durumlardan bahsetmeniz, yazmanız okuyucu ile iletişim kurmanızı etkinleştirir. bir kere başlık yanlış, kendi eleştirinizi bile bu şekilde dile getiremezsiniz. sanat saygı diyorum
ahmet tanyürek  -  27.09.2010 - 18:07
yazarımız bizi şaşırtmadı evet demedim akp'nin oyununa da gelmedim elbet darbe marbe dertleri değil biz iyi biliriz...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
Başar Özdemir
Kırlangıçoğlu Oktay
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net