17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
YAP TA GÖRELİM
29 Ağustos 2019 Perşembe Bu yazı 22580 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sözlüklere bakmasak bile merhamet sözcüğünün ne anlama geldiğini bilmeyenimiz yoktur.

            Kimimiz acımak deriz, kimimiz şefkat göstermek deriz. Kimimiz kendimizden güçsüz olana gösterdiğimiz hoşgörü deriz.

            Bazılarımız da Rabbimin sıfatlarından birinin canlılar üzerindeki vücuda gelmiş halidir deriz.

            Elbette yaradan Rabbimiz bazı özellikleri canlılara verirken nizamı tesis etmiş ve kendisinin özeliklerinden vererek canlıların bir nizam bir intizam içinde yaşamasını sağlamış. Ancak elbette her canlıya da merhameti aynı ölçüde vermeyerek iradeye bırakmış ve onu merhameti ile imtihan etmiş.

            Hepimiz etrafımızda görmüşüzdür. Bazen birbirine düşman olan bir kedi yavrusunu bir köpeğin sütle beslediğini veya suya düşen bir serçeyi bir kedinin çıkarıp kenara bıraktığını. Bazen bir keçi yavrusu oğlağı adeta kendi kuzusu gibi emziren koyuna ibretle bakmışızdır.

            Hiç unutmam belki yıllar önce izlediğim bir belgeselde arka ayaklarından engelli bir ceylanı anne babasının nasıl taşıyıp, sürüye yetiştirmek ve yırtıcı hayvanlara yem etmemek için mücadele ettiğini.

            Rabbimiz yüce kitabında: Hz. Peygamber’in müminlere karşı çok şefkatli ve merhametli olduğu (et-Tevbe 9/128), yine Resûlullah(sav)’ın ve müminlerin birbirlerine karşı merhametli, inkârcılara karşı sert ve tavizsiz oldukları (el-Feth 48/29), Allah’ın karı-koca arasına sevgi ve merhamet koyduğu (el-Hadîd 57/27) bildirilmektedir. Evlâtlara yaşlı ana babalarının üzerine merhamet kanatlarını germeleri emredilmektedir (el-İsrâ 17/24).

Hadislerde de rahmet ve merhamet hem Allah’ın kullarına lütuf ve ihsanı hem de insanların birbirlerine ve diğer canlılara karşı şefkat, ilgi ve yardımları için kullanılmaktadır. 

            Rabbim diğer canlılara verdiği merhamet duygusunu elbette insanlığa da bahşetmiştir. Ama biraz önce dediğimiz gibi herkese aynı ölçüde vermediği için merhametli olunan kadar merhametsiz de olan var.

İşte bu hem Ayetlerde ve hem de hadislerde vurgulanan merhamet ölçüsü bazı kişilerde tezahür etmemiştir. Çünkü onların imtihanı ve onlar imtihan olurken etrafında bu olaya karşı verilen tepki ile diğer insanların imtihanı ortaya çıkar.

Ülkeyi ayağa kaldıran bir kadın cinayeti yaşandı maalesef.  Bu yaşanan vahşette bizim ilimizde oldu.

Her gün yaşanan maalesef merhametsizliğin hat safhaya ulaşması ile yaşanan bu olaylara yine yıllar önce tanık oluştuk memleketimizde. Gerçekten efendi, saygıdeğer ve herkese yardım peşinde koşan benim meclis üyeliğinden arkadaşım Erol beyin ağabeyi Erdoğan ağabey de bu tür bir vahşete kurban gitmişti. Damadı tarafından vurulmuş vefat etmiş kızı da ömür boyu yatağa mahkûm edilmişti.

İnsanların ne çektiğini kimse bilmez elbet. Herkes yaptığı evlilikte mutlu olacak diye de bir kural yok. Elbette Rabbimizin sevmediği ama ruhsat verdiği birde kolaylık var. Ayrılmak. Ayrı yaşamak. Tabi kimse istemez ayrılmayı ama eğer yaşanmaz duruma gelmişse ayrılma haktır.

Aslında bu durumda yani ayrılma durumunda eşe düşen karşısındakine şiddet uygulamak, vurmak, kırmak değil; Ona insanca yaşayacağı bir ortamı hazırlamaktır. Çünkü öyle veya böyle bir geçmiş var ve varsa çocuklarının anne babasıdır karşısındaki insan. Yani insanlık yok etmekten değil yaşatmaktan geçer. Kaldı ki İslam dinin de talakı yani boşanmayı bilip bir okunsa iki dünyayı da yıktığını bilmeli insan.

Hayvanlarda olan bu merhamet neden insanlarda yok. Tv mi müsebbip, internet mi, diziler mi? Kitap okumamamız mı? Tahammülsüz siyasiler mi? İnsanlığın gerçekten önce kendini sonra çevresini tahlil etmesi lazım.

Kolay olan yıkmaktır. Yap, yap ta görelim. Bir binayı, bir kuleyi. BİR KALBİ.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
fazli  -  02-09-2019 - 11:44
sayın kırlangıç ve reçete rumuzlu kardeşim. aynen doğru sözleriniz. eğitim ve caydırıcı ceza. okyay abi erdoğan abi çok iyi insandı tıpkı gardasi erol abi gibi. Allah rahmeti ile muamele eylesin. 9
Recete  -  29-08-2019 - 20:04
Bu gibi siddet olaylarinin recetesi tabiki caydirici cezalardir. Hadım gibi cezalar uygulamaya konulabilir. Ancak daha onemlo ve kokten bir cozum vardir. O da kesinlikle egitim. Cocuklara en kucuk yaslardan itibaren siddet, kadin erkek iliskileri konularinda psikologlar, sosyologlar, sosyal calismacilar,pedagoglar esliginde egitimler verilmelidir. Lafta degil saglam egitimler..
Oktay KIRLANGIÇ  -  29-08-2019 - 13:47
Sayın GÜVENTÜRK; Yıllar öncesinin bir olayıyla son günlerin hunhar cinayetini çok güzel bir şekilde bağlamışsınız. Önceki olayın mağduru da şahsen ailece görüşmüş olduğumuz, baba dostu olan bir müteveffa idi. Sonuncuyu tanımıyorum ama sonuç itibariyle ve şahsi hayatı, ne olursa olsun bir ana! Ve üstelikte müstakbel ana olan kızının yanında, kendisinin meydana gelmesine vesile olan baba tarafından o ananın katledilmesi söz konusu! Toplumun bu gün bu hâle gelmesinin müsebbiplerinin tümünü, son paragrafınızda özetlemişsiniz. Bu ülkenin insanlarının, Emperyalizmin kölesi yapılması mücadelesinde gelinen son noktada bulunuyoruz. Bu aile birliğinin temeline konulan bir dinamittir! Çok geç kalınmış olmakla birlikte, bu saatten sonrasına alınacak acil önlemlerle ancak gelecek neslin kurtarılabilmesi söz konusudur. Aksi takdirde bu treni kaçırdık demektir. Selamlarımla,....
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net