27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
Kozaklı’ da 15 Gün ‘’İkinci Bölüm’’ (121.)
04 Eylül 2019 Çarşamba Bu yazı 10211 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu bölümde de Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine, çeşitli rahatsızlıklarına şifa bulmak – tedavi olmak için yurdun dört bir yanından gelenlerle yapmış olduğum röportajları okuyacaksınız.

          Burada okuyacaklarınız tamamen gerçek ve birinci ağızdan yaşanmış hayat hikâyeleridir.Sizler için çok basit veya hiç te önemli olmayabilir. Yahut ta ‘’insan böyle yapar mı?’’veya ‘’bunu bilmeyecek ne var ki?’’ de diyebilirsiniz.

          Ama bazen insanoğlu en hayatî öneme haiz bir konuda bile önemsememezlik yahut vurdumduymazlık gösterebiliyor. İşte ne oluyorsa o anda oluyor ve ondan sonrada o bir anlık ihmalin bedelini, icabında bir ömür çekmek zorunda kalıyor.

          Kazaya maruz kalanların hemen tamamının ortak paydası, kesinlikle güvenlik ve emniyet kurallarına riayet etmemiş olmaları noktasında birleşiyor!

          Mesela trafik kazası yapanların tamamının ne kendisinin ve ne de araçtakilerin hiçbirisinin ‘’Emniyet Kemeri’’ni takmamış olmaları gibi!

          İnşaat İş Kazası yapanların keza ne baret, ne ayakkabı, ne eldiven ve ne de güvenlik kemeri ve ipi gibi birinci derecedeki iş güvenliği materyallerinden yoksun olmaları!

Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) olarak adlandırılan bu materyallerin, ilgili işverenlerce sağlanmaması veya verildiği halde kullanılmaması ayrı bir konu olduğundan ele almıyorum.

Tüm bunların hepsinin ötesinde ve en önemlisi de, bilhassa İş Kazası mağdurlarının hiç birisinin de ‘’İş Güvenliği’’ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını ve yine tamamı noktasında sigortasız ve kaçak olarak çalıştıkları / çalıştırıldıklarını tespit etmiş bulunuyorum!

Yazı dizimin ana konusu bu olmadığı halde, tespit etmiş olduğum bu fevkalade olumsuzluklar sonucu, icabında bir ömür boyu mağduriyete uğrayanlardan dolayı, bu konuyla ilgili birkaç paragraf yazmak icap etti.

          Bunun da esas ve tam adı;‘’İş Sağlığı ve İş Güvenliği - İSİG’’ olan konunun, ilgili kanunu ‘’6331’’olup, işyerleri buna göre 3 kategoride mütalaa edilmektedir.

Bunlar; a – Çok Tehlikeli, b – Tehlikeli ve c – Az Tehlikeli işler olarak sınıflandırılmaktadır.

Ayırım gözetmeksizin sigortalı personel çalıştıran tüm işyerleri,İSİG ile ilgili olarak bu konularda eğitim veren özel kuruluşlardan eğitim ve sertifikaalmak zorundadır!

          İşyerlerinin konularına göre de (Belediye – SGK – İş Sağ. Gn. Md.) ğü nce kontrol ve denetimlerinin zorunlu yapılması icap ediyor!Bununla aituygulamalar ise ilgili prosedürlerden tespit edilebilir.

Buna bir örnek mi;İnşaat ruhsatına müracaat eden müteahhitten Belediye bu sertifikayı ister! Müteahhit SGK’ ya işyeri müracaatına gittiğinde de bu belge sorulur.Bunları tamamlayan işine başlar. İş Sağ. Gen. Müd. de zincirleme olarak denetleme yapar.Bu kadar basit!

Eğitim ve sertifika almak içinözel eğitim kurumlarının,sigortalı personel başına aylık olarak cüz’ i bir miktar (40 – 50 TL) gibi ücret almaları söz konusu.Bu eğitimler işyerinin özelliğine göre periyodik olarak devam ediyor. Dolayısıyla sorumluluk onların üzerinde oluyor.

Pek çok konuda olduğu gibi, bu konularla ilgili olarakta aslında, adından gayrısı MİLLİ olmayan ‘’Milli Eğitim’’sisteminde,ilköğretim okullarından itibaren bu eğitimlerin verilerek,‘’Halk Sağlığı ve İş Güvenliği’’bilincinin oluşturulması icap eder!

          Yine benzer bir hususuburada bir kez daha zikretmeden geçemeyeceğim, trafik! Trafik konusunda da yıllardır yazıyoruz, söylüyoruz ama ilgili – yetkililere bir türlü ulaşmıyor!Yahut ta işlerine gelmediğinden önemsemiyorlar! Ama her bayram tatili süreci cenaze töreni olmaya devam ediyor bu ülkede!

          Trafikle ilgili olarak Avrupa ülkelerinde Anaokulundan itibaren pratik eğitim verilirken,bizim yap – boz tahtasına dönen eğitim sisteminde, bir seçmeli ders olarak müfredata konuluyor. İlgisi olmayanlara ek ders ücretine yönelik uygulanıyor. Arkasından da geriye iptal ediliyor!

          Hastanede görüşmüş olduğum kişilerin konularına göre (Trafik: 1, 2, 3, 5, 8 – İş Kazası: 4, 6, Yaralanma: 7, 9.) hikâyeleri,üç aşağı beş yukarı aynı noktalarda kesişiyor.

          Bu yaşanmış olaylardan ders alınması düşüncesiyle, kişilerin verdiği bilgileri sizlerle paylaşmak üzere ilk görüşmemizden başlıyorum.

          Umarım bu yazı dizisinde tespit etmiş olduklarımızla ilgili olarak, konularına yönelik bir takım ilgili ve yetkili merciler bundan bir ders çıkarırlar. Hiç değilse bundan sonrasına yönelik elde olup ta yapılmayanların sonucu oluşan kazaların önlenmesini sağlarlar!Ne diyelim artık.

* * *

Evet, tedavimiz süresince hastanede tanışıp,dertleşmiş olduğumuz kazazedelerden birebir not alarak yaptığımröportajlardır. Bunların dışında onlarcasıyla olan görüşmelerimin büyük çoğunluğu aşağı – yukarı aynı nokta birleşmekte olduğu için bunları sunuyorum:

* ) Trafik Kazası mağduru olan Uğur YILDIZ şu anda 29 yaşında. Aslen Çorum’ lular. Babası Ali YILDIZ 30 senedir İstanbul’ da ikamet ediyor.

İstanbul’ da muhtelif işlerde çalışarak ekmeğini kazanmış, süresini doldurunca da emekli olmuş bir Anadolu insanı.

          İlkokul mezunu ve evli olan oğluUğur, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı,Esenyurt Belediyesi adına ‘’Çöp Toplama’’işini yürüten özel bir şirkette, Nisan 2016’ da şoför olarak çalışmaya başlıyor.

2017 ve 2018’ in kış aylarına yönelik, kendisi de dâhil olmak üzere şirkette çalışan tüm şoförler, araçların lastiklerinin kabak olduğunu, kış lastiği takmaları gerektiğini, çalışma şartları gereği çoğu sahalarda hizmet vermeye yönelik tehlike yaşadıklarını, müteaddit kereler şirket yetkililerine iletiyorlar.

          Hatta birkaç sefer de gerek bu lastik ve araç bakımı konulardan,gerekse ücret ve hak edişlerinin zamanında ve tam olarak verilmediğinden dolayı eylem de yapıyorlar. Firma her direnişin akabinde kısmî ödemelerle işi geçiştiriyor.

Fakat tüm bunların hiçbirisi, olması gerekenlerin gerçekleşmesini sağlamaya yetmiyor!Belirtildiğine göre bunlara ödenmesi gereken meblağlar, firmanın başka şahsî yatırımlarına kanalize ediliyor!

Mart 2018’ de topladıkları çöplerin dökümünü yapıp dönerlerken,Büyük Çekmece civarında otobanda bir TIR’ ın sıkıştırmasına maruz kalan Uğur, yağışlı havanın da etkisiyle direksiyon hâkimiyetini kaybediyor.

Lastikleri de muntazam olmadığı(ki bu noktada kaza mahalliyle ilgili araca ait resimler de mevcut!)ve yeterince tutunmayı sağlayamadığı için yoldan çıkarak, şarampoldeki kanala çakılıyor.

          Kazanın sonucunda da yan kapı camından araziye savrulmak suretiyle ‘’Omurilik Zedelenmesi’’sonucu ayakta duramaz hale geliyor!

          Kazadan sonra Uğur’ u İstanbul İstinye Hastanesine kaldırıyorlar ve ameliyata alıyorlar. Devamında Ankara Numune Hastanesinde Mayıs’ tan Temmuz 2018’ e kadar yatırılıyor ve ikinci ameliyatı yapılıyor.

          Geçen tedavi süreci içerisindeki şahsi araştırmalarında,KOZAKLI FTR Hastanesinin bu durumuna yararlı olacağı bilgisine ulaşıyorlar.O ana kadarki tüm hastanelerin tıbbi bilgilerini kapsayan ‘’epikrizleri’’ni Kozaklı’ ya Fax’ lıyor.

Buradaki inceleme ve değerlendirmeden sonra Şubat 2019’ da çağırılmak suretiyle gelip, iki ay tedavi gördükten sonra, bir süre ev istirahati dinlenmeyi müteakiben, Temmuz ortasında tekrar yine iki aylık periyotta tedaviye geliyor.

Görüşmemiz ve tedavisi, benim hastanede kaldığım iki haftalık süre zarfında devam eden Uğur’ unbabası Ali Bey’ de, büyük bir titizlikle oğlunun egzersizleri ve tedavisiyle ilgileniyor.

Konuyla ilgili olarak ayrıca ve aynı zamanda mahkeme sürecinin olmasından dolayı da, biz kazanın o yönüne yönelik herhangi bir şey zikretmek istemiyoruz.

          Ancak ortada bir gerçek varsa ki, o da bu sonuç itibariyle meydana gelmiş olan bir kazadır. Ve sonuçta bir genç öyle veya böyle bu yaşta tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuştur!

* * *

* ) İkinci kazazedemizde bir trafik kazası mağduru olan Orhan ALP.Elazığ Keban ilçesinden olup,37yaşında ve lise mezunu.

11 sene önce Keban’ da bir arkadaşının arabasında ve ön koltukta oturuyor vaziyette kaza yapıyorlar.

          Arkadaşıyla birlikte Elazığ’ a gezmeye gitmek üzere çıktıkları yolda, alkollü olarak aracı kullanan arkadaşı, yolda direksiyon hâkimiyetini kaybediyor ve 150 Km / sa. hızla elektrik direğine çarpıyorlar!

          Her ikisinde de emniyet kemeri olmadığı için,Orhan ön camdan yola fırlamak suretiyle beli kırılıyor! Aynı şekilde araba sahibi arkadaşının da beli kırılıp sakat kalıyor. Araba da tabii ki pert (hurdaya!).

          Götürdükleri Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinde sosyal güvencesi yani sigortası olmadığından dolayı, mevcut ‘’Yeşil Kart’’ ile de yapılacak operasyonda kullanılacak olan ‘’Platin’’verilmediğinden dolayı ameliyat gecikiyor.

Durumun acili yetine yönelik biran önce ameliyat yapılması gerekirken bu gecikmeden dolayı omurilikteki rahatsızlık daha da artıyor ve yürüme şansını daha da zorlaştırıyor.

          Şimdi bir ila altı ay tedavi görüyor. Tedavinin sonucundaki kontrol – muayenesine bağlı olarak altı ay ila bir yıl ev istirahati verilerek evine gidiyor. Bu şekilde ve daha bu yaşta böyle bir yaşama mahkûm edilmiş bulunuyor!

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net