18 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Kozaklı'da 15 Gün (122) (2. Bölümün devamı)
05 Eylül 2019 Perşembe Bu yazı 14854 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Üçüncü kazazedemizde yine bir trafik kazası mağduru. Adı Mücahit AYAR. Kendisi Yozgat Sorgun’ un Araplı Kasabasından olup,26 yaşında ve lise terk.

2009’ da birlikte çalıştığı mermer ustası olan ağabeyinin arabasıyla birlikte Sorgun’ daki bir inşaatın mermer işini yapmaya giderlerken, yolda park halinde duran bir TIR’ a arkadan çarpmak suretiyle kaza yapıyorlar.

Ön koltukta oturan ve emniyet kemeri kullanmayan Mücahit, bu kazada kafasını ön cama vurmak suretiyle Kafa Travması geçirmek suretiyle yaralanıyor.

          Bir hayırseverin aldığı Akülü Engelli Aracının üzerinde ve ailesinin geçimini üslenmesi şeklinde tedavisi sürüyor.

          Hiçbir sosyal güvencesi yani sigortası olmayan Mücahit’ in on seneden beri her bir ila üç ayını tedavide, arada dört ila altı ayı da ev istirahatiyle hayatı devam ediyor.

* * *

* ) Dördüncü kazazedemiz ise bir inşaat işçisi olan,Diyarbakır Hani İlçesinden 30 yaşındaCelal KAYA adındaki Ortaokul tahsilli olan vatandaşımız.

          2005’ te daha 16 – 17 yaşlarında çocuk iken kaçak işçi olarak Müteahhitte çalıştırılırken, inşaatın 7 nci katında demir bağladığı sırada, oradan düşmek suretiyle beli kırılıyor.

 Çalıştığı yerde İş Güvenliğiyle ilgili hiçbir emniyet materyali (Baret – kemer – İp – Gözlük – eldiven - VS) yok!Kendisinin dehiçbir sosyal güvencesi yok!

          On dört seneden beri her bir ila üç ay arasında tedavi oluyor. Müteakip üç ila dört ay evde istirahatten sonra tekrar yine bir ila üç ay tedaviye gelmek suretiyle tekerlekli sandalye üzerinde hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

          Kaza olduğunda Celal’ in ailesi, bilinçsizliğinden dolayı hiçbir resmi müracaat veya şikâyette bulunmuyor.

 * * *

* ) Beşinci kazazedemiz yine bir trafik kazası mağduru olan Hayrettin GÖRÜR. Kendisi 27 yaşında, Urfa Viranşehir İlçesinden Ortaokul tahsilli.

Üçyıl önce Viranşehir’ den Diyarbakır’ a giderken, kendi Broadway aracını yol çalışması sırasında mıcır’ a kaptırmak suretiyle direksiyon hâkimiyetini kaybederek takla atıp devriliyor!

İfadesinegöreBroadway araçlarda emniyet kemeri olmadığından,kazada boynu kırılıyor ve omurilik felci sonucu, boyunda aşağı hiçbir yeri tutmuyor!

          Kazadan beri periyodik ve tedavilerin seyrine bağlı olarak,bir ila üç ay arası tedavi oluyor. Tedaviden sonra üç ila dört ay eve istirahate gidiyor. Sonra tekrar yeniden bir ila üç aylık tedaviye gelmek suretiyle, tekerlekli sandalye üzerinde ömür geçiriyor.

          Kaza yapmadan önce serbest işlerde çalışan Hayrettin’ in yalnızca ‘’Yeşil Kart’’güvencesi mevcut.

* * *

* ) Altıncı kazazedemizde bir inşaat işçisi. Aslen Muş Bulanık İlçesinden olan 34 yaşındaki Tuncay ZENGİN.Beş yaşındayken Manisa’ ya göçüp yerleşen bir ailenin çocuğu.

          2003’ deManisa merkezde inşaat işçisi olarak ve hiçbir emniyet ve iş güvenliğiyle ilgili materyal olmaksızın çalıştığı inşaatın 3 üncü katından yere düşmek suretiyle omurgası kırılıyor!

          Bu kazanın sonucunda belden aşağısı felç oluyor.Bunun akabinde İzmir Ege TıpFakülte sinde ameliyat oluyor.

İki aylık ev istirahatinden sonra Ankara Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesinde bası yarasından 7 ay tedavi görüyor. Buradaki tedavi bitince taburcu olup Manisa’ ya evine dönüyor.

Ankara’ daki tedaviden döndükten sonra (muhtemeldir ki psikolojik bir bunalımın sonucu), 17 sene hiçbir tedavi görmüyor / göremiyor! Kendisi bu süreçle ilgili olarak ‘’hiçbir sebep yok!’’şeklinde cevap veriyor.

          Bu 2019 Temmuz başında ilk kez Kozaklı’ ya geliyor. Burada kendisine iki aylık bir tedavi programı veriliyor. Şu anda da bunun yaklaşık yarısını tamamlamış bulunuyor.

          Tedavisi bitince buradan Manisa’ ya evine dönecek. Gideceği zaman hastanenin belirteceği devam tedavi programına uymak suretiyle tekrar buraya gelerek tedavinin devamını düşünüyor. Zira bu açıklamayı yaparken, şimdiye kadar yapmamış olmanın pişmanlığı içerisinde olduğunu belirtiyor.

 

* * *

          * ) Yedinci kazazedemiz şiddet mağduru bir bayan. İsmi Handan AŞKIN.Aslen Kastamonu Abana’ lı olup, 32 yaşında ve Ortaokul mezunu.

Handan Hanım, günümüz Türkiye’ sinin bilhassa son zamanlarında hemen her gün medyaya yansıyan ve kamuoyunu meşgul eden, aile geçimsizliği ya da diğer adıyla ‘’Kadına Şiddet’’in mağduru olmuş bir bayan!

          Evli olup ve İstanbul’ da ikamet ederlerken,Mart 2016’ da 11 yıllık eşi tarafından, kendisi ve ağabeyi silahla yaralanıyor!

          Olaydan sonra ağabeyinden ameliyatla kurşunu çıkarıyorlar ve kurtulup iyileşiyor. Handan Hanım ise omurilik felci olarak 3. 5 yıldır tedavide!

          Olayın akabinde ilk dört gün yoğun bakımda kalıyor. Sonra İstanbul Cerrahpaşa TıpFakültesi Göğüs Cerrahisi bölümünde bir ay yattıktan sonra FTR’ a sevk ediliyor.

          3 ay tedaviden sonra bir ay evde istirahatten sonra bu defa Haydarpaşa GATA FTRde bir ay tedavi görüyor ve yine eve çıkıyor.

          Arkasından Erenköy FTR da bir ay yatarken bu defa Ankara GATA’ dan çağırılarak oraya geçiyor.GATA’ da da yine bir ay yatıp geri iki ay istirahatle eve gönderiliyor.

Bu tedavi süreçlerinin git – gellerinin devamında babasını kaybediyor. Başlangıçtan beri tedavinin tüm safahatını yürüten babasının ölümünden sonra bir yıl tedavisini aksatmak zorunda kalıyor.

          Bu sürecin neticesinde iki ay kadar önce Haziranda Kozaklı’ ya geliyor. İki aya yakın bir süredir burada tedavisi devam ediyor.

* * *

* ) Sekizinci kazazedemiz yine bir trafik kazası mağduru olan Hüseyin GÜNEY.30 yaşında, Ortaokul tahsili var ve Mersin Mezitli’ de ikamet ediyor.Başından geçen kazayıanlatırken, adeta komedi filmi dinliyor gibi oluyorsun!

          Yol boyunda bir benzinlikte çalışıyor.Temmuz 2011 sabahı şahsi arabasıyla işe gitmek için arabasına bindiğinde frenlerin olmadığını, hidroliğin kalmadığını görüyor.

          Evinin yerinin ana yola uzak ve o saatte de tamirci bulamayacağından, anayol kenarına kadar o şekilde sürerek gidip, oraya arabayı bırakmayı düşünüyor.

          Oradan geçecek bir dolmuş yahut otobüsle işine yetişmek istiyor. Fakat 15 – 20 dak.bir araç gelmeyince, çaresiz kendi aracıyla gitmeye karar verip geri arabasına biniyor.

          Önce emniyet kemerini takıyor. Ama bir an düşünüyor, giderken fren olmadığından ya bir durum olur veya kaza yapacak olursam, o zaman kendimi kurtarabilmem için takmayayım diyor ve kemeri geri çıkarıp öyle yola devam ediyor.

          Yola çıkınca da frensiz arabayla vitesler 1 - 2 – 3 – 4 derken,önünde giden araca arkadan çarpacak oluyor. Çarpmamak için mecburen onu solluyor. Solluyor fakat bu defada karşısından gelen araçla kafa kafaya çarpışma durumu var! Eee, ayak freni yok! Mecburen çekiyor el frenini!

          El frenini çekmesiyle birlikte araç yolun üstünde topaç gibi dönerek, yol kenarına park etmiş duran TIR’ a, gittiği istikametin tersi yönde dönerek ve kendi tarafından (aracın sol kısmıyla) çakılıyor.

Çarpmanın şiddetiyle sol kalça kemiği kırılıyor ve protez yapılıyor. Bu arada kafasını aracın döş kısmına vurmasından dolayı beyin travması geçirip 3 ay yoğun bakımda kalıyor. Boğazını delerek mama vermek suretiyle besliyorlar.

          Yine çarpmanın şiddetinden akciğerlerde yırtılma meydana geliyor. Ağır seyreden yoğun bakım sürecinden dolayı da, ailesi masadan kalkmaz diye ameliyata razı olmuyor.

Bunun üzerine Hüseyindevamlı balon üfleme egzersizleriyle kendi kendini iyileştiriyor. Fakat beynin yürüme merkezi hasar görmüş olduğundan FTR için, Mersin’ den sonra iki defa Ankara FTR a gidiyor.Bu arada burayı duyuyor. Onun üzerineKozaklı’ ya müracaat ediyor. Buradan gelen cevapla da dört dönemdir geliyor ve tedavisi devam ediyor.Tedavilerinin sonunda şifa bularak, tekerlekli sandalyesinden kurtulacağı ümidiyle günlerini geçiriyor.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net