15 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
  YAZARLARIMIZ
Hacerin Şehrinden Hacire’lere Müjde
09 Eylül 2019 Pazartesi Bu yazı 15943 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İbrahim ( a.s.) hiç bir insanın olmadığı, suyun bulunmadığı Mekke’ye hanımı Hz. Hacer ve oğlu İsmail’i az bir su ve az bir azıkla birakıp tekrar Filistine döndü.
İsmail`in annesi Hacer, çocuğu İsmaili emziriyor, yanlarındaki sudan içiyordu. Kaptaki su bitince susadılar ve susuzluktan sütü de kesildi. Çocuğuda hem sütten hemde sudan mahrum kaldı. Her ikisi de susuzluktan perişan kaldı. Hacer (susuzluktan) kıvranıp, ızdırap çeken ağlayan çocuğu İsmaile çaresizlikler ıçinde bakıyor, Onun feryadına karşın dayanamayıp tepelerde su arıyordu. Anne idi, evladı için yüreği parçalanıyordu. İki yaşındaki ismaili bu halde seyretmenin acısına dayanamayarak atağa kalktı ve entarisinin eteğini toplayarak evlat şefkati hissi ile yüreğini yakan ateşle ile Safa ve Merve arasında oğlu için su aradı.Yedi kez gitti geldi yaklaşık 3 km. Bir evlat icin 3 ün, 5 in önemimi vardı.
Var gücüyle koşuyor ve var gücüyle kimse varmı diye feryad ediyor, sesini duyurmaya çalışıyordu.

Bir annenin bu yürek acısına, feryadına Yüceler Yücesi Cenabı Hak, yedi kat semadan inen Cebrail as ile ona yardim ediyor, Cebrail Annenin dağlarda su aradığı anda yetişerek kıyamete kadar akacak Zemzemi orada yatan Ismaile nasip edip ona ikram ediyordu. Çünkü annenin, Hacerin yüreği oğlu için yanmıştı. Allah annenin yüregini serinletmek için önce oğlu Ismaile suyu nasip etti. Öyle degilmi hangi anne evladından evvel su içer, yemek yerki ?

Bir annenin yüreğinin acısı ve evladına merhameti Suyun medeniyet, rahmet, bereket olduğunu ortaya koyarak bir şehir meydana getiriyordu. Yüreğin semalara ulaşan feryadı ile Gönül şehri, aşk ve muhabbet şehri Mekke doğuyordu.Anneler bu işte. Mekkenin ilk sakini Hz.Hacer dir.Oda annedir. O günķü o annenin evladına duyduğu şefkat, merhamet ile bugünkü evladını isteyen annelerin şefkat ve merhameti aynıdır.

Günümüzde yüreği yanan bir annenin feryadı, yüreği yanan diğer annelerin feryadını da harekete geçirerek heryer Hacer oldu ve heryere Hacer-i bir feryat yayıldı . Son günlerde yaşanan hadise ile her iki hikayenin benzer, yönü o kadar çokki.

Son söz;

Annelerin yüreği yandı ise, eteğini toplayıp Hacire’ler Hacer oldu ise Zemzem yakın.. Kurtuluş yakın, sevinç ve Allahın yardımı yakındır...
Zalimler, terör örgütleri, vatan hainleri, zulmünde boğulacak ve her zorluktan sonra verilen iki müjde ve kolaylık Rabbimin ihsanı ile bu millete, bu ümmete verilecektir.
Zira Annelerin feryadi yakar dağları, yikar bendleri, söndürür zulüm ateşini.
Zira onun ayağının altında, herkesin gitmek için, girmek için çalıştığı Cennet vardır.
Anne mukaddestir.
Anne Cennettir.
Anne Allah'ın rızasıdır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Nisan 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net