19 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Polis, 48 suçtan aranan 3 hırsızı yakaladı
Polis, 48 suçtan aranan 3 hırsızı yakaladı
Sezer, acılı annenin acısını paylaştı
Sezer, acılı annenin acısını paylaştı
Fahrettin Altun, Avrupa’daki Türk gençlerle buluştu
Fahrettin Altun, Avrupa’daki Türk gençlerle buluştu
Poyraz Kırıkkalespor'da
Poyraz Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
Eğitim Sorunu
10 Eylül 2019 Salı Bu yazı 10959 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Eğitim sistemimizde ki aksaklıklar her geçen gün kangrene dönmekte ve bu iktidar zihniyeti ile düzelmeyeceği de aşikar. Bu sorunların başında her zaman dediğimiz gibi öğretmen sorunudur. Öğretmen sorununu  veya öğretmenin sorununu çözmeden eğitimdeki problemleri bitirmeniz de mümkün değildir. Öğretmenlerin daha iyi yetişebilmesi ve görevlerini layığı ile yapabilmeleri için en kısa sürede bir dizi önlem almak gerekmektedir.

Milli eğitimde açıklanan hedefler de eğitim sorununu çözmeye yönelik olmadığı kesin. Eğitim deki sorunları çözmek için bir çok önlem alınmalı. Ancak bu önlemlerden sadece bazılarını sıralamak istedim ;

1-      Eğitim’de en önemli problem, eğitimin temel unsuru olan öğretmen yetiştirme sorunudur. YÖK ve MEB işbirliği ile öğretmen yetiştirme sistemi kökten değişmelidir.

Bu sorunu çözmek için Öğretmen Liseleri yeniden açılmalı, Öğretmenliği cazip hale getirerek üniversite sınavında rastgele tercih yaparak eğitim fakültelerine giren gençler yerine,  öğretmenlik mesleğini gerçekten  isteyen gençlerin eğitim fakültelerine girmeleri sağlanmalı.  İyi bir fakülte eğitiminden sonra eğitim ordusuna katılmalılar.

2-      Öğretmenlerimizin kendi alanlarında veya eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapmaları sağlanmalıdır.

3-      Ders sayıları ve süreleri kısalmalıdır.

4-      Şubat tatili bir ay olmalı uzayan tatilin iki haftası da yaz tatiline eklenebilir. Her ne kadar eğitim şimdi dört döneme ayrıldı ise de öğretmenler yine okula devam ediyorlar. Öğretmenler için seminer dönemi eğitim-öğretim yılına hazırlık, kendilerini yetiştirme konusunda iyi bir fırsatsa da bu seminer anlayışı kahvaltı sohbet konseptinin pek dışına çıkmıyor gibi.

5-      Bir çok gereksiz seçmeli ders kaldırılmalıdır.

6-       “Bu kadar paraya bu kadar iş” mantığı ile hareket ederek öğretmenlik mesleği haysiyetine uygun davranmayan öğretmenler derhal görevden uzaklaştırılmalıdır.

7-      Okullar tam gün olduğu sürece devlet–veli katkısı ile öğrencilere ve öğretmenlere kesinlikle öğle yemeği verilmelidir. Okullarda güvenlik ve sağlıkçı bulunmalıdır.

8-      Öğretmenlere 3600 ek gösterge bir an önce çıkmalı, böylece emekli olmak isteyen görev heyecanını yitirmiş, mutsuz öğretmenlerin emekli olması sağlanmalıdır.

9-      Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü derhal sağlanmalıdır.

10-  Ücretli öğretmenlik devletin taşeron sistemi ile öğretmen çalıştırdığı sistem olarak derhal kaldırılmalıdır. Asgari ücretin 2000 tl olduğu ülkemizde  ücretli öğretmen 24 saat ders ile ancak bu ücretleri almaktadır.

11-  Sözleşmeli, Ücretli, Kadrolu, Başöğretmen, Uzman öğretmen ayrımı kaldırılmalıdır.

12-  Mesai saatlerinin tam gün yapıldığı öğretmenlerin bugün itibari ile aldığı ücretler en az  10 bin tl olmalıdır.

13-  İdareci atamalarında kesinlikle liyakat esası eğitim kurumlarının olmazsa olmazı olmalıdır.

Bize göre sıraladığımız bu sorunların dışında eğitim ordusunun illaki daha çok ve önemli sorunları mevcuttur. Yıllardır ihmal edilen eğitimin sorunları çözülmeden ülkenin kalkınması mümkün olmayacaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
ÜLKÜ'CE
Yener Kazan
Meryem Avcı
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net