21 Ocak 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
MHP YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
MHP YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
Ümit Özdağ, Açılışa Geliyor
Ümit Özdağ, Açılışa Geliyor
Tonga, 5. Kez Başkan
Tonga, 5. Kez Başkan
ABC, Sinop'tan Gururla Döndü
ABC, Sinop'tan Gururla Döndü
  YAZARLARIMIZ
Eğitim Sorunu
10 Eylül 2019 Salı Bu yazı 19318 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Eğitim sistemimizde ki aksaklıklar her geçen gün kangrene dönmekte ve bu iktidar zihniyeti ile düzelmeyeceği de aşikar. Bu sorunların başında her zaman dediğimiz gibi öğretmen sorunudur. Öğretmen sorununu  veya öğretmenin sorununu çözmeden eğitimdeki problemleri bitirmeniz de mümkün değildir. Öğretmenlerin daha iyi yetişebilmesi ve görevlerini layığı ile yapabilmeleri için en kısa sürede bir dizi önlem almak gerekmektedir.

Milli eğitimde açıklanan hedefler de eğitim sorununu çözmeye yönelik olmadığı kesin. Eğitim deki sorunları çözmek için bir çok önlem alınmalı. Ancak bu önlemlerden sadece bazılarını sıralamak istedim ;

1-      Eğitim’de en önemli problem, eğitimin temel unsuru olan öğretmen yetiştirme sorunudur. YÖK ve MEB işbirliği ile öğretmen yetiştirme sistemi kökten değişmelidir.

Bu sorunu çözmek için Öğretmen Liseleri yeniden açılmalı, Öğretmenliği cazip hale getirerek üniversite sınavında rastgele tercih yaparak eğitim fakültelerine giren gençler yerine,  öğretmenlik mesleğini gerçekten  isteyen gençlerin eğitim fakültelerine girmeleri sağlanmalı.  İyi bir fakülte eğitiminden sonra eğitim ordusuna katılmalılar.

2-      Öğretmenlerimizin kendi alanlarında veya eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapmaları sağlanmalıdır.

3-      Ders sayıları ve süreleri kısalmalıdır.

4-      Şubat tatili bir ay olmalı uzayan tatilin iki haftası da yaz tatiline eklenebilir. Her ne kadar eğitim şimdi dört döneme ayrıldı ise de öğretmenler yine okula devam ediyorlar. Öğretmenler için seminer dönemi eğitim-öğretim yılına hazırlık, kendilerini yetiştirme konusunda iyi bir fırsatsa da bu seminer anlayışı kahvaltı sohbet konseptinin pek dışına çıkmıyor gibi.

5-      Bir çok gereksiz seçmeli ders kaldırılmalıdır.

6-       “Bu kadar paraya bu kadar iş” mantığı ile hareket ederek öğretmenlik mesleği haysiyetine uygun davranmayan öğretmenler derhal görevden uzaklaştırılmalıdır.

7-      Okullar tam gün olduğu sürece devlet–veli katkısı ile öğrencilere ve öğretmenlere kesinlikle öğle yemeği verilmelidir. Okullarda güvenlik ve sağlıkçı bulunmalıdır.

8-      Öğretmenlere 3600 ek gösterge bir an önce çıkmalı, böylece emekli olmak isteyen görev heyecanını yitirmiş, mutsuz öğretmenlerin emekli olması sağlanmalıdır.

9-      Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü derhal sağlanmalıdır.

10-  Ücretli öğretmenlik devletin taşeron sistemi ile öğretmen çalıştırdığı sistem olarak derhal kaldırılmalıdır. Asgari ücretin 2000 tl olduğu ülkemizde  ücretli öğretmen 24 saat ders ile ancak bu ücretleri almaktadır.

11-  Sözleşmeli, Ücretli, Kadrolu, Başöğretmen, Uzman öğretmen ayrımı kaldırılmalıdır.

12-  Mesai saatlerinin tam gün yapıldığı öğretmenlerin bugün itibari ile aldığı ücretler en az  10 bin tl olmalıdır.

13-  İdareci atamalarında kesinlikle liyakat esası eğitim kurumlarının olmazsa olmazı olmalıdır.

Bize göre sıraladığımız bu sorunların dışında eğitim ordusunun illaki daha çok ve önemli sorunları mevcuttur. Yıllardır ihmal edilen eğitimin sorunları çözülmeden ülkenin kalkınması mümkün olmayacaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net