08 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de Love Erdoğan  görseli LED ekrana yansıtıldı
Kırıkkale'de Love Erdoğan görseli LED ekrana yansıtıldı
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
MHP kanun teklifi hazırlıyor: Korsan haberciliğe son
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
kısıtlamaya uymayan 28 kişiye 79 bin lira para cezası
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
Dezenfekte Tüneli Yeniden Açıldı
  YAZARLARIMIZ
Kerbela Katliam 2
11 Eylül 2019 Çarşamba Bu yazı 8036 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Anadolu Aleviliğini etkileyen ve Muharrem orucunu esas kılan Kerbela Katliamıdır. Matem Orucunun su içilmeden tutulması, katliamı protesto nitelikli yas orucu olarak bilinmesi ve tutulurken, Hz. İmam Hüseyin ve kerbela şehitleri için niyetlenilmesi bunu göstermektedir. Pişirilen Aşure ise Zeynel Abidin'in sağ kalmasına atfen şükran niteliğin dedir. Aşure bir tatlı değil, lokmadır, birlikte tüketilir, yaşlı ve hastalara ikram edilir. Zalimle, mazlumun karşı karşıya geldiği günlerdeyiz, Kerbela dayız. Hz. Hüseyin’in yol arkadaşlarıyla beraberiz. Sevgi ve saygıyla andığımız İmam Hüseyin darındayız. İmam Hüseyin deyince hep aklımıza- zalime boyun eğmeyenler gelir. Onun: “Zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. Ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım.” Sözü, insan olmanın, erdemli, vicdan sahibi olmanın gereğidir.

   İmam Hüseyin’i ve Ehlibeyti sevenlerin hepsi bilir. Bundan 1339 yıl önce,  680 yılının muharrem ayının onuncu günü- Ekim ayında, yezit in baskı ve zulmüne karşı mücadeleyi örgütlemek için Küfelilerin daveti üzerine, Küfe ‘ye gitmek için yola çıkan İmam Hüseyin'in yolu, Yezidi’n kuvvetleri tarafından Kerbela’da kesildi. Günlerce süren kuşatmada İmam Hüseyin ve Yoldaşları, yakınları kadın ve çocuklar aç ve susuz bırakıldı. Esir alınan kadın ve çocukların şam da yezidin sarayına götürüldükleri bilinmektedir. Kerbela’da yetmiş iki Şehit-i Şühedanın kanını akıtan emevi zihniyetini lanetliyorum. Yezit, Hz. Hüseyin'den kendisine biat etmesini istiyordu. Muaviye’nin ölmeden önce oğlu yezidi veliaht ilan etmesi Hz. Hüseyin’in hayatında bir dönüm noktası olur. Hilafetin saltanata dönüşeceğini gördüğü için. İmam Hüseyin Muaviye’nin bu uygulamasına karşı çıkar, Emevilere karşı mücadele edilmesi gerektiğini düşünerek, şiddetle eleştirir. Ve tüm baskılara rağmen, Yezide biat etmenin, zulme boyun eğmek olduğunu biliyordu. Hz. Hüseyin boyun eğmedi, Yezidin biat etmesi karşılığında sunduğu tüm teklifleri reddederek, zalimle uzlaşmadı. Birlikte geldikleri tüm canlarıyla, yol arkadaşlarıyla Aç ve susuz bırakıldılar. Yezit’ in ordusuna karşı, 72 kişi öleceklerini bile, bile onurluca direnerek, savaşarak, 10 Ekim 680 yılında Hakk’a yürüyerek ölümsüzleştiler. İmam Hüseyin, zalim yezide biat etmemiş, doğru bildiği yoldan dönmektense, canını vermeyi uygun gören, tarihin en büyük yiğit, dürüst, onurlu Hz. Muhammet ile Hz Ali ye yaraşır asaletli insan olmanın gereğini yerine getirmiştir. Bu nedenle mazlumların kalbinde bir yiğitlik abidesidir. kerbela zalimlere karşı, ezilenlerin boyun eğmediği bir başkaldırının, direncin sesidir. Bu nedenlerden dolayı, Hz.İmam Hüseyin’i sevenler Kerbela’nın yıl dönümünde yas tutarlar. kerbela zulme, haksızlığa, adaletsizliğe karşı onurlu bir direnişin adıdır. Ehlibeyti ve imam Hüseyin’i seven tüm insanların yası matemlerini yerine getirdikleri bu günleri İnsanlığın bir daha böyle bir vahşeti yaşamamasını diliyorum.

   Günümüzde özellikle Ortadoğu coğrafyasında yıllardır bir arada yaşayan kardeş halklar,  biri birlerini yok etmek için kan döküyorlar. S.Arabistan ın her fırsatta yoksul Yemen halkını bombalamak suretiyle katliam yapmaktadır. Bölgede gözyaşı, barut, yurtsuz, göçmen bir vaziyette, yaşamlarını sürdürüyorlar. Bir kısmı ülkemizde misafirler, Oysa Adalet, Akıl vicdan ve bilim ön planda tutularak, kan dökülmeden, insanlar ölmeden bir arada kardeşçe yaşanılması mümkün. Yasımızın; kaybolmaya yüz tutan Vicdan, adalet ve merhamet gibi erdemler yüreğinizde, yaşamınızda hep diri kalsın, bu anlamda on iki imamlar için tutulan matem orucunun Ülkemizde ve dünyada savaşların olmadığı, birlikteliğe, dayanışmaya, barışa sevgi ve hoşgörüye vesile olmasını diliyoruz. Sevgiyle kalın.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Bahattin Akyön
Hüseyin Güney
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net