06 Aralık 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Motosiklet Sürücüsü Açılan Ateş Sonucu Bacağından Yaralandı
Motosiklet Sürücüsü Açılan Ateş Sonucu Bacağından Yaralandı
Üçüz çocuk sahibi sağlıkçı çift omuz omuza çalışıyor
Üçüz çocuk sahibi sağlıkçı çift omuz omuza çalışıyor
Tartıştığı Amcasının Oğlunu Vuran Şüpheli, Evini de Ateşe Verdi
Tartıştığı Amcasının Oğlunu Vuran Şüpheli, Evini de Ateşe Verdi
Sağlıkçılar İş Bıraktı
Sağlıkçılar İş Bıraktı
  YAZARLARIMIZ
Dünyanın 5 Şartı
17 Eylül 2019 Salı Bu yazı 18542 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İslam dini hepimizin bildiği gibi 5 temel üzerine kurulmuştur. Müslüman bir kişinin mutlaka bilmesi ve yapması gereken durumlardır. Bunlar;  

1- Kelime-i Şehadet getirmek 2- Namaz kılmak 3- Oruç tutmak 4- Zekat vermek 5- Hacca gitmek

 

İslâm'ın şartları, kişinin toplum içinde İslâm'a mensup olduğunu gösteren ve açığa vurulan davranışlarıdır. İslâm'ın şartlarına uyan kimseye de “Müslüman” denir. 

 

Merhum hocamız Prof. Dr. Mustafa Kafalı’nın  tanımlaması ile de dünyanın 5 şartı vardır. Bu beş şart bizim yani Türk Milletinin  dünyada şerefle yaşamamızı sağlayacak olan şartlardır. Bunlardan birinin eksikliği  belki de dünyada yaşamamızı anlamsız kılacaktır. Bunlar;

1-Vatan

2-Millet

3-Devlet

4-Bayrak

5-İstiklal

 

Vatan, Bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin bağımsız olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak parçasıdır.


“Vatanını sevmek imandandır” ve Peygamber efendimiz de; "Allahü tealaya imandan sonra en faziletli ibadet, vatan savunmasıdır." Buyurmuştur.

 

Millet, “Aynı tarihe sahip olan ve birlikte yaşama arzusu gösteren insan topluluğudur.” Millet, manevi bir ruha dayanır.

Millet, manevi bir varlığın karşılığıdır. Millet halinde yaşayan bir topluluğun amacı diğer milletlere karşı ortak menfaatlerini korumak olmakla beraber, ortak inanışları, hayat tarzını, adet, fikir, bilinç ve iradeyi de devam ettirmektir.

“Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek bu milletin adını koyan Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda “Bu memleket tarihte Türk'tü, halen de Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.” Diyerek bu vatanında kime ait olduğunu anlatmıştır.

Devlet, Belirli bir insan topluluğunun, belirli bir toprak parçası üzerinde egemenlik sağlamasıyla oluşan ve hukukî kişiliğe sahip devamlı bir teşkilâttır.

Devlet olmak için gerekli olan üç unsur vardır: Ülke-Millet-Bağımsızlıktır.

Türk Devlet anlayışında devletin görevi; Vatanı koruyarak milleti huzur ve barış içinde yaşatmayı amaçlayan siyasi bir teşkilattır.

 

Bayrak, Türk bayrağı devletin hakimiyetini, bağımsızlığını ve şerefini temsil ettiği için bayrağa saygı gösterilir. Bayrağımız, yüz binlerce şehidin toprağımız ve vatanımız uğruna mücadelesini simgelemektedir. 

 

İstiklal, Özgürlük demek olan İstiklal, Türklerde çok eski zamanlardan beri var olan karakteristik bir özelliktir. Türk milleti için en büyük felaket özgürlüğünü kaybetmek olarak görülmüştür. Aynı zamanda Türk devleti ve milleti siyasi istiklal ile birlikte kültür istiklalinin de korunmasına önem vermiştir. Türk milleti bağımsızlığını kaybetmektense şereflice ölmeyi tercih eden bir millettir.

 

Türk milletinin varlığı için olmazsa olmaz bu beş kavram için kitaplar yazılabilecekken kurduğumuz birkaç cümle tabiî ki yetersizdir. Bir kez daha söylemek gerekirse Türk Milletinin haysiyeti ile yaşaması ve gelecek nesillere milli kimliğini taşıması için bu bilince  sahip olması gerekiyor

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  06 Aralık 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net