01 Mart 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
Hırsızlık Şüphelisinin Hapis Cezası Ve 72 Suç Kaydı Çıktı
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
MHP Esnafın Sorunlarını Tespit Etti
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
Tükenmişliğin Bir İfadesidir
  YAZARLARIMIZ
30 YILIN ÖZLEMİ
19 Eylül 2019 Perşembe Bu yazı 33715 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale 1989 yılında il oldu. 1989 yılında Fikret Güven ile Valilik makamı şehrimize hizmet vermeye başladı. Fikret Güven’den günümüze 8 vali şehrimize hizmet etti. Sayın Yunus Sezer 9. Valimiz olarak ilimize geldi. Geçmişi kötülemek değil niyetim ancak Sayın Valimizden beklentimiz çok yüksek değildi. Sayın Valimizden şüphe ettiğimizden değil, Valilik Makamının şehrimize bu zamana kadar üst düzey hizmet etmediğini gördüğümüzden, yani hizmetsizliğe alıştığımızdan.  Hakkını yemeyelim Behiç Çelik dönemin şartlarına göre ilimize birçok hizmet etti. Sayın Yunus Sezer’in Behiç Çelik kadar hizmet etmesi ölene kadar anmamıza takdir etmemize neden olacaktı.

Ancak Sayın Valimiz öyle bir cevher çıktı ki hızına yetişemez olduk. Behiç Çelik’i unuttuk. Valilik Makamının şehrimize neler katabileceğini gördük. Ekonomik, sosyal, kültürel, sportif ve eğitim gibi alanlarda yaptığı, yapmaya devam ettiği ve yapmak üzere projelendirdiği birçok faaliyeti Üstelik aynı anda yaptığına tanık olduk.

Valilik Kupası, Camii Derneklerinin Kur’an Kursu ile birlikte spor kulübü kurması, Lavanta vadisi, Macera adası, yapımı imkânsız görülen ve anlatılan Yeşil Vadi Projesi, Oba Köy, Çeşnigir Köprüsü gibi birçok proje aynı anda yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Üstelik bunlar hizmetlerinin hepsi değil bir çırpıda aklıma gelenler. Düşünebilir yor musunuz? 30 Yılda Kırıkkale Valilerinin yaptığı yapamadığı bütün projeleri bir çırpıda sayabilirken daha bir yıl içerisinde Sayın Valimizin yaptığı hizmetleri sayamıyoruz.

 

Şimdi de Arkeoloji ve Şehir Müzesini kurmak için harekete geçti Sayın Valimiz. Halkımız o kadar güvenini kaybetmiş ki şehrimize Şehir Müzesinde onlarca, yüzlerce eser sergilenebilecek iken şimdi vatandaşlarımız müzede ne sergilenecek diyor. İşte bu zamana kadar bu şehre yapılan en büyük ihanet buydu inançsızlaştırmak. Kırıkkale’den hiçbir şey olmayacağına halkı inandırmak bir tarihi olmadığına ikna etmek, kurumları evrak işleri yapmaktan başka görevleri olmadığına inanmak, zaten yapmak isteseler de ödeneklerinin olmadığına inanmak. Yani bu şehirden hiçbir  şey olmaz dedirtmek

 

Bir adam çıktı geldi. Erzurumlu bir adam. Türbeler, Restorasyonlar, Kültürel çalışmalar, sportif faaliyetler, eğitim çalışmaları ekonomik ve sosyal çalışmalar derken bir müze yapacağım dedi. Üstelik çok anlamlı şehrimizin kimliğini taşıyan eski Sanat Okulunun tarihi binasına yapacağını söylüyor. Üstelik depreme dayanıksız olduğu tespit edilerek yıkılan ek binaların yerine betonlaşma olmayacağını söyleyerek sadece yeşil alan olmasını sağlayarak. Üstelik yalnızca tarihi eserlerin sergilendiği bir müze olmaktan ziyade Hacı Taşan ve Rahmi Pehlivanlı’nın eserlerinin ve özel eşyalarının sergileneceği bir mekan. Üstelik mekanı tamamlayan ve şehrimize çok büyük bir artısı olacak Resim, Müzik ve Dans (Ağırlama Halayı) kurslarının olduğu bir sanat galerisi ile birlikte faaliyete geçecek.

Biliyorum Kırıkkale daha Cumhuriyetle birlikte yerleşim yeri olmuş, devamında 1989 yılında il olmuş genç bir şehir ne kadar tarihi eseri olabilir diyorsunuz. Ancak öyle demeyin lütfen. Kırıkkale 4000 yıllık kalıntıların bulunduğu, 4000 yıl önce yaşamsal kalıntıların bulunduğu yani 4000 yıl önce dahi yerleşim yeri olduğu arkelojik kazılarla ispatlanmış bir şehir. Yalnızca bunlar değil, Kırıkkale yalnızca bugün şehirleri birbirine bağlayan yollara sahip bir coğrafya değil. Tarih boyunca ticaret yollarının merkezinde olan ve hem Doğu Asya’dan hem de Orta Doğu’dan gelen ticaret yollarını Avrupaya bağlayan bir ticaret yolu merkezidir. Yani Anadolu var oldu olalı Kırıkkale stratejik bir konuma sahiptir. Biliyorsunuz ki yol medeniyettir. Burada ki anlam yol iyiyse ülke gelişmiştir anlamında değildir, yolun olduğu yerde medeniyet vardır anlamı vardır. Karakeçili’de bulunan yer altı şehri kalıntıları, Delice’de çıkan mozaikler en bilinen kalıntılardır. Ancak Çorum, Ankara ve Kırşehir gibi birçok ilde bize ait arkeolojik eserler sergilenmekte. Bunların hepsini Kırıkkale’ye getirmek ve Kırıkkale’de sergilemek Kırıkkale’nin şehir kimliğini eline alması hususunda çok önemlidir.

Müzenin Sanat Okulunda yapılacak olmasının rahatsızlık yarattığını görüyorum. Arkadaşlar yapmayın, etmeyin, zulmetmeyin. Endüstri Meslek Lisesine ait atölyeler ve binalar Milli Eğitim Bakanlığınca teste tabii tutuldu. Tarihi sanat okulu binası hariç diğer binaların depreme dayanıksız olduğu tespit edildi devletimiz diğer şehirlerde olduğu gibi Endüstri Meslek Lisesini şehir merkezinin dışında daha rahat faaliyet gösterebileceği bir alanda yeni bir okul yapıldı. Bütün şartları eğitime daha uygun olan bu bina eğitim hayatına başladı. Teknolojik imkânları güçlü, depreme dayanıklı, eğitim imkanları kuvvetli bu bina öğrencilerimizin refah seviyesi daha yüksek bir eğitim almalarına vesile olacak. Eski binada eğitimin devam etmesi demek aynı okulu ikiye bölmek ve şartları zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Şehir merkezinde olmanın bütün imkanlarını kullanan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığında eş dost çevre faktörlerini kullanarak eski binada eğitimin devam etmesini sağlamaya çalışmasını ve aynı okul öğrencilerinin, sınıflarının bir birinden kopuk olarak eğitime devam etmesini istediklerini duyuyorum. O öğretmenlere sesleniyorum;

 

Bakın! Eğitimcisiniz biz bir harf öğretenin kölesi oluruz. Ancak bu şehre ihanet etmeyin, klasik bir bürokrat hastalığı olan tembelliklerinizde Şehrin önünü kesmeyin. Bu Valiyi yormayın! Hizmet etme aşkına ihanet etmeyin. Kızdırmayın, küstürmeyin bir eğitimciye yakışır şekilde davranın. Yoksa çok daha farklı yazılarla karşınıza çıkarım ki bırakın çocuklara ders verecek yüzü kendinizde bulmayı sokağa çıkacak yüzünüz olmaz. Kırıkkale halkı Valisinin arkasındadır, 30 yıl sonra ilk defa böyle bir Vali bulmuş onun heyecanının sönmesini sağlayacak her türlü zümrenin karşısına Denek Dağı kadar soğuk, Denek Dağı kadar heybetli, Denek Dağı Kadar sert çıkarız ki bunu kimse istemez! Ancak bu şehir için hizmet ederseniz, şehrin önünü açarsanız Denek dağı kadar kapsayıcı ve kucaklayıcı oluruz ki bunu da sanırım hepiniz istersiniz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Mart 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net