17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
SAADETİN SİYASİ HIRSLILARI
30 Eylül 2010 Perşembe Bu yazı 25670 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Referandumda ilk yönünü belirleyen mecliste grubu olmayan ve dik duruş sergileyerek kendinden seçim müddetince söz ettiren saadet partisinin içinde olduğu durumu yakından izliyoruz.

Her canlının mutlaka yaşadığı fizyolojik bir olgu olan “doğmak, büyümek, yaşamak ve ölmek” mutlakıyetine kesinlikle siyasi partiler ve bunların liderleri de dâhildir.

Ancak görülüyor ki gerçekten siyasi parti liderleri de diğer kamu çalışanlarının bazıları gibi tadında bırakmayı bilmiyor. Erbakan hoca tartışmasız Türk siyasi hayatının en önemli aktörlerinden biridir. Belki de en önde gelen birkaç kişiden en önde gelenlerindendir.

Ancak;

Görülüyor ki şu koltuk sevdası ve koltuk derdi erkesi sarabiliyor. Ülkeye, millete, partine ne kadar hizmet etmiş olursan ol, üstünden neler geçmiş olursa olsun maalesef o sevda hiç bitmiyor.

Efendim yaşlanmışsın, ufuk genişlemesi olmuş, gençler yetişmiş, tadında bırakma zamanı gelmiş, kitleler artık eskisi gibi teveccüh göstermemiş, dünya değişmiş, ülken gelişmiş, siyaset almış başını gitmiş olursa olsun yine bu liderlik sevdası bitmiyor.

Hoca yukarıda belirttiğim gibi gerçekten bir devrin emniyet sigortası olmuş, sağ sol kavgasının ayyuka çıktığı zamanlarda denge unsuru olmuştur. Ömründe asaleten başbakan olduğunda da gerçekten güzel şeylere imza atmış ancak devrin cuntası tarafından Fadime şahinlerle, Müslim gündüzlerle, aczimendilerle, tank ve tüfeklerle alaşağı edilmişti.

Siyaset maalesef öyle bir hastalık ki bir yerinden bulaştığınızda ardından yetmek zor oluyor. Toplum içinde siyasilere aşırı bir kızgınlık olmasına rağmen ve kimse siyasilerden memnun olmadığı halde onlarsız da kimse yapamıyor. Onlar ile bir araya gelmek ve onların etinden sütünden yumurtasından faydalanmak için yarış yapıyorlar. Hal böyle olunca siyasilerde bunun nimetlerinden fazlasıyla faydalanmak için elinden geleni yapıyor.

Saadet partisinin elbette bu iş iç meselesi. Ancak ülkede bir dönem söz sahibi olan siyasi bir partinin bu meselesinde taraf olmakta her ülke sevdalısının sanki göreviymiş gibi geliyor.

Numan kurtulmuş gerçekten kendini iyi yetiştirmiş bir siyasi lider. Bunun gelecekte çok güzel şeylere imza atacak olması kaçınılmazdır. Ama böyle bir siyasi çalım ile önünün kesilmesi çok acı. Kaldı ki bu insan o partiye gönülden bağlı ve başbakanın tüm istemelerine rağmen gemiyi terk etmeyerek yerinde kamış ve gerekli vefayı göstermiştir.

Numan kurtulmuş güzel söyledi. “İsteği olan toparlar, ihtirası olan dağıtır” gerçekten gerek siyasi olsun gerekse şahsi ihtirası olan maalesef dağıttı. Şimdi ne olacağı bugün yarın belli olur. Belki kayyuma devredilen saadet partisi Numan kurtulmuş ve ekibi olmadan yoluna devam edecek ama gerçekçi olmak lazım ne kadar başarılı olur. Fatih Erbakan’la bu iş ne kadar yürür. Kaldı ki bu parti geleneklerine bağlı bir partidir. Hal böyle olunca lidere mutlak itaat felsefesi nerde kaldı ki Fatih Erbakan Numan kurtulmuşu bu kadar sert ve acımasız eleştirerek partiden gitsin diyebildi.

Siyasi hırsı bir yana bırakan liderler efsane oluyor. Aksini yapanlar tarihin sayfalarında pekte sıcak yer almıyor. Erbakan bugünden tezi yok. Ben yokum veya ben ağabey veya bir bilen pozisyonunda devam edeceğim derse tarihte yıklımayan yerin alır. Aksi olursa…

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
KAYSERİLİ  -  02.10.2010 - 19:04
olaylar ne kadar kötü görünürse görünsün Gidişat Numan Kurtulmuşun hayrınadır. Aklı başında muhalefet yapan tek kişiydi o. Adamın adını duymayan kalmadı. şüphesiz şer gibi görünen şeylerde bir hayır vardır. N. Kurtulmuş yeni bir partiyle daha başarılı olur. Erbakanlar da kendilerine nasıl bir kötülük ettiklerini görümüş olurlar önümüzdeki seçimlerde...
HADİ BAKALIM  -  02.10.2010 - 16:28
2011 seçimleri çok kritik tabii. Ve ABD tarafından 2011'in parlemantosunda yer alacak siyasi partilerin dizaynı yapılıyor... Çünkü 2011'de oluşacak parlemantonun BOP açısından önemi çok büyük... Referandum sonrası eli kuvvetlenen hükümetin tüm yoğunlaşması, ilk adım "Özerk Kürdistan" için kamuyounun oluşturulması, olası direniş ve karşı duruşların basından başlayarak baskı altına alınıp muhalefetin sesinin iyice kısılması siyasi partilerin ve STK'ların dizaynı üzerine olacak... 2011 seçimlerinde istedikleri şekilde bir parlemanto aritmetiği çıkartılıabilirse zaten Türkiye'nin kırılma moktası geçilmiş olacak... Sonrasında seçimlere de ihtiyaç kalmayacak... REjim ve sistem değişikliği bile göstermelik sandıklarla, tipik Ortadoğu demokrasilerindeki seçimlerde yapıldığı kolaylıkla halledilecek... CHP, MHP ve Saadet'te kaynatılan bu kazanların anlamı budur....
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net