04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Oksızlıktan Bağımsızlığa
23 Eylül 2019 Pazartesi Bu yazı 22359 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarih boyunca Türk dediğimizde ilk akla  gelen kavram hiç şüphesiz “Bağımsızlık” olmuştur. Emek gibi, su gibi, nefes gibi vazgeçilmezidir bu yüce milletin.

Eski Türkçe’de bağımsızlık kavramı “oksızlık” terimiyle anılmış ve Türk Milleti için en vazgeçilmez değerlerden birisi sayılmıştır. Türk Töresi’nde; “Türk, devletsiz olmaz. Türk, töresiz olmaz. Türk, esir olmaz. Türk, vatansız olmaz.” denirken, işte hep bu duygularla kabarmıştır yürekler.

Orta Asya Türklerinin ongunu Bozkurt’tu (Börü) Bozkurt evcilleştirilemeyen, esir edilemeyen, esir edildiğinde ise yaşamına son veren asil bir hayvandır. Bu sebepledir ki Türkler Bozkurt’u kendilerine yakın hissetmişlerdir.

Tarihin her devrinde mutlaka düşman sahibi olan, barbar zalimler tarafından yok edilmek istenen Türk milleti istiklalini koruyabilmek için hep tetikte olmuştur.

Alp Er Tunga’nın da  Tomris Hatun’un da , 40 çerisiyle Çin sarayını basan Kürşad’ında  davası bağımsızlıktı. Vey ırmağı kenarında uçmağa varırken istiklal ateşini bir kez daha yakmıştı.

Anadolu’da yeni bir sayfa açan Selçukluların Haçlı sürülerine karşı göğsünü siper etmesi, azgın Moğollara karşı direniş hep hür yaşamanın mücadelesidir.

Mete Han’ın, Bilge Kağan’ın, Kürşad’ın Oksızlık dediği şey, Alparslan’ın, II.Kılıç Arslan’ın, Osman Bey’in ve dahi Mustafa Kemal’in İstiklal adıyla ortaya koyduğu mücadele, ismi farklı olsa da aynı mânâ ile  söylenegelmiştir.  

Osmanlı, istiklâli söz konusu olduğunda; “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe.” Yani ya bağımsız yaşarız ya da leş kargaları cesetlerimizi parçalar diyerek dünyayı titretmiştir.

Milli Mücadele’de İstanbul mitinglerinde bir muallimenin dediği gibi “Toprağımızın üstünde şerefsiz yaşamaktansa, Toprağın altında yatmayı şeref sayarız”derken üç bin yıllık bu geleneğim, kültürün devamını dillendirmiştir.    

Türk Milleti Mondros ile esir edilmeye Sevr ile yok edilmeye çalışıldığı günlerde yedi düvele yetmişiki millete karşı meydan okuyarak, “Ya istiklâl ya ölüm” parolasıyla adeta bir destan yazmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Toroslar’da dumanı tüten tek bir Yörük çadırı dahi varsa, şunu iyi biliniz ki hiçbir güç bizi yıkamaz” ifadesi Türk Milletinin bağımsızlık aşkına duyduğu inancın bir ifadesidir. Kaldı ki kendisi de tek başına kalsa dahi Elmadağ’a çıkar son kurşunum kalıncaya kadar düşmanla çatışacağım” ifadesi  Türk’ün bağımsızlığına ne kadar tutkun olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Mehmet Akif’in tam da “İstiklâl Marşı”nda dediği gibi, son ocak sönmeden istiklâl savaşının bitmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Oksızlık ile İstiklal arasında yüzyıllar olsa da duygu aynı duygu, 3000 yıllık fıtratın tezahürüdür.

Bizlere de bugün düşen atalarımızın kanlarıyla yazdıkları bu oksızlık destanına, bu istiklâl şarkısına sonuna kadar sahip çıkmak ve 21.yy’da Yüce Türk milletinin evlatları, gençleri olarak istiklalimize kasdecek dahili ve harici düşmanlara karşı kutsal vatanımızı korumaktadır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Cemalettin Özdemir  -  01-10-2019 - 10:49
Şevket hocam selçukluların bağımsızlık için haçlılarla ve moğollaral mücadele ettiğini belirtiyorsunuz haçlıları biliyoruz orda sıkıntı yok ama moğolları moğol yapan Cegizhan dır. Cengiz hanın Türklüğü konusunda ne düşünüyorsunuz, eğer türk diyorsanız selçukluların kendi bağımsızlığı için yapılan mücadele tamam, ama selçuklularla moğollar arsındaki mücadeleyi kardeş kavgası olarak değerlendirebilirmiyiz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net