09 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
  YAZARLARIMIZ
EVLAT
23 Eylül 2019 Pazartesi Bu yazı 6271 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bunu sıkça dediğimi ve aslında tekrara düştüğümü biliyorum ama bazı öküz altında buzağı arayıp, iki kelimeyi bir araya getiremeyen ama kalemi veya klavyesi ile absürt yorumlarla karşısındakini kötüleyenlere vurgulamak gerekiyor.

            On bir yıldır yazı yazıyorum. Bazen çok ciddi konulara değindik, araştırdık, yazdık. Bazen de mizahı kullandık. Bu yazıların içinde de bazen özel konulara girdik. Bazen evladımıza bir yazı yazdık, bazen bizi üzen bir olayı dile getirdik.

            Aslında bu yazılarda içimizden yazılardı. Yani senin, benim, onun, bunun yaşadığı hislerdi. Bu kadarda özel olsun du yaniJ

            Geçen bir yazı yazdık. Aslında bir şiirden çıktı o yazı. Bir babanın ebede giderken kızına yazdığı bir şiirin son mısrasında “acımsı bir tat kalacak dudaklarının arasında, ölümüm denk geldiği günde” dediği için çıktık yazı yoluna ve hoş bir seda kalsın istedik tüm babalardan kızlarına.

            Hah işte tamda bu yazıdan sonra Allah onlardan razı olsun farklı kişilerden çok dönüş oldu. Birde oğullara yaz, bizimde oğul evladımız var diyen de oldu, bizimde babamız var diyen oğullardaJ

            Elbette kız oğlan ayrımı yapılmaz. Evlat evlattır. Hepsinin değeri candır. Parmaklarına diken batsın istenir mi? Asla.

            Candan öte bir can varmış oda evlatmış derler. Gerçekten öyle küçükken gece yatarken son bir kez daha üstü örtük mü diye bakmaktır evlat sahibi olmak. Gece oflayıp puflamadan kalkıp su vermektir. Başında sabahlayıp her nefes alırken zorlandığında ondan daha çok hasta olmaktır.

            Onunla okul heyecanını yaşamaktır, ondan daha çok yeni girdiği bu ortamda kimlerle karşılaşacak gailesi duymaktır. Resmi okula bırakıp dönerken geçilen üç il boyunda gözyaşlarının damlamasıdır evlat sahibi olmak. İlk eğitimi onunla yapmak, ilk nöbeti onunla tutmak, ilk tekmili vermektir evlat.

            Mezuniyet töreninde yaptığı her gösteride onun bedeninde olmaktır evlat sahibi olmak. Tayin yerini ondan önce gidip görmektir. Gece onun evine girdiğini telefondan duymadan uyumamaktır.

            Bir arkadaşı olduğunu öğrendiğinde heyecanı yaşamak ama ona bu konudaki heyecanını belli etmemektir. Kız istemeye gidildiğinde sanki tuzlu kahveyi senin içmendir evlat sahibi olmak.

            Seçtiği ve seçildiği kişinin dünyalara değer olduğunu bilmektir. Ailesi, ahlakı, terbiyesi, kişiliği, güzelliği, merhameti, saygısı ile birbirlerine ne çok yakıştıklarını düşündüğünde yüzünüzde tebessümün dans ettiğidir evlat sahibi olmak.

            Evini ziyarete gittiğinde yavruların adeta parçalanması ağırlamada yarışmalarıdır. Yaradan’a evladının eş olarak seçtiği kişinin böyle bir melek olmasından dolayı dua edip, şükrünü haykırmaktır.

            Evlat sahibi olmak Ali İmran Suresi, 38. Ayette “Ya Rabbi! Bana kendi katından çok temiz bir nesil (çocuk) bahşet. Muhakkak ki sen duayı hakkıyla işitensin.” Furkan 74.Ayet de “Ey Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve nesillerimizden gözler(imizin) nuru (olacak iyi insanlar) lütfet ve bizi (fenalıktan) sakınanlara rehber yap.” ayetlerini bol bol zikir etmektir.

            “Tay at olunca at dinlenir, çocuk adam olunca ata dinlenir” demiş atalarımız. Evet, ata olunca dinleneceğimiz çocuk yetiştirmektir bizim görevimiz ama ata olunca da beden dinlenir ama ruh hala o evladın attığı her adım ile yorulur düşünmekten merak etmekten.

            Hülasa yine şahsi yazı yazmış dersiniz belki ama size de Rabbim ben gibi 2 oğlan iki kız evlat versin. Hele birde onların yavruları olursa. Daha ne ister insan?

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Evlat  -  23-09-2019 - 10:33
Allah herkese ebeveyninden boyle cumleler duymayi nasip eylesin. \'\'Oğul babanın sırrıdır\'\' derler. Umarım sırrını ömrüm boyunca gururla taşırım. Tesekkur ederim gururum babam...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net