27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
SİZ BOSTAN KORKULUĞU MUSUNUZ? (125.)
27 Eylül 2019 Cuma Bu yazı 8041 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Her geçen gün biraz daha emekli şehri olduğu hissedilen Kırıkkale’ de, bilhassa emekliler arasında giderek yaygınlaşan ‘’TOKİ SKANDALI’’ ile ilgili olarak ‘’TOKİ SÖZÜNÜ TUTMADI!’’ haberi yayımlandı!

        (24 Eylül – Salı) günkü gazetemizde, Kırıkkale’ deki ‘’Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı’’ Sayın Zekeriya AYTEKİN ile yapılan görüşmede, haberin manşeti ‘’TOKİ SÖZÜNÜ TUTMADI!’’ şeklindeydi!

        Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezi Ankara’ da ve yurt genelinde (106) şubesi olan bir kuruluştur. Bünyelerinde (SGK – BAĞKUR – EMEKLİ SANDIĞI)’ ndan emekli olanlar bulunmakta ve ilgili kurumun verilerine göre Kırıkkale’ de (55.000) emekli mevcuttur.

        Dernek Genel Merkezi geçtiğimiz yıllarda Ahmet DAVUTOĞLU’ nun Başbakanlığı döneminde, emeklilerin genel problemleriyle ilgili olarak yaptıkları toplantıda, Kırıkkale Şubesi diğer konuların yanında, evi olmayan emeklilerin sıkıntılarını dile getiriyor.

        DAVUTOĞLU’ da genel bir çözüm projesi ‘’Altın Proje’’ adıyla bir öneride bulunuyor. Bu kapsamda ilgili belediyelerden arsa temini yoluyla ve TOKİ marifetiyle konut problemine çözüm getirilmesi kararlaştırılıyor.

        Emekliler Derneğinin talebine istinaden Kırıkkale Belediyesi projeye destek amacıyla, Yuva Mahallesinde 124. 000 metrekare (124 dönüm) arazinin her türlü işlemlerini tamamlayıp, bu amaç için TOKİ’ ye devrediyor.                    
        TOKİ’ ye mevcut arazi üzerine, her biri 24 daireden meydana gelecek 39 bloklu ve toplam 929 daireli bir site kurmak üzere 2017’ de ihalesi veriliyor.           

        Kırıkkale’ den 1. 473 kişi buradan daire almak üzere müracaatta bulunuyor. Bunlardan da 80 – 90 kişi üzerine kayıtlı evi olduğundan TOKİ şartlarınca eleniyor. İnşaatların % 75’ i bitince de geçtiğimiz haftalarda Başpınar Kapalı Spor Salonunda kuraları çekiliyor.

        Kura çekimine iştirak için, 2 + 1 daire talebinden 500. – TL, 3 + 1 daire için 1. 000. – TL. alınmak suretiyle çekimler yapılıyor. Fakat işin başlangıcındaki belirtilen değerlerle hiç alakası olmayan rakamlarla karşılaşılıyor ve emeklinin hevesi kursaklarında kalıyor! Şöyle ki;

        Başlangıçta 2 + 1 daire için; 85 m2, 388. – TL / Aylık taksit, 13. 900. – TL peşinat ile 180 Ay vadede toplam 116. 000. – TL ye alınacak iken, m2 si 59’ a küçültülüyor. Aylık ödemesi 621. 000. – TL ye yükseltiliyor. Peşinatı 15. 243. – TL ye çıkartılıyor ve toplamı da 127. 000. – TL ye artırılıyor! Yine 3 + 1 daireler içinde diğerine orantılı aynı farklılıklar söz konusu oluyor.          

        Hem daire alanlarının küçültülmesi ve fiyatların artırılmasından dolayı, exra mağduriyet yaşayan emeklilerin isyan ve itirazlarına, yetkililerin verdiği cevap çok basit! Zamlar sebep olmuş ve yaşanan ekonomik krizden kaynaklanıyor muş!        

        TOKİ’ nin normal üretiminde % 25’ inin emekliye tahsis edilmesi söz konusu oluyor. Ancak buradaki özel anlaşmadan dolayı (Belediyenin arsayı Emekliler Derneğine hibesinden), bu oran % 75 olarak gerçekleştiriliyor.

        Keza başlangıçta burasının tamamının emekliye yönelik yapılması söz konusuyken, sonra buna şehit aileleri ve daha sonra da engelliler dâhil edilmek suretiyle emeklinin kontenjanının düşürüldüğü söyleniyor.

        Dahası kura çekiminden sonra, başlangıçtaki müracaatçıların yaklaşık % 80’ inin buradan vazgeçtikleri, onlardan boşalan dairelerinde ücretsiz olarak Suriyelilere peşkeş çekileceği! Bunlarla ilgili bilgilerin ne kadarı gerçekleşecek, zaman içerisinde görülecektir.  

        Piyasada inşaat yapan normal müteahhitler, önce bir ‘’Örnek Daire’’ şeklinde yer yapmak suretiyle tanıtım ve pazarlamasını yaparlar.

        Ömürlerinin son çeyreğinde, yüzbinlerce lira ödeyerek daire almak isteyen garibim emekli, elde avuçta ne varsa vererek yahut bulup - buluşturup buraya girecek, kurasını çekip oturacağı yeri ne bilecek ve nede görecek! Üstelik bu duruma itiraz edecek bir mercide bulamayacak!

        Bu projenin uygulamaya konulmasına önayak olan Emekliler Genel Merkezinin, yurt geneline yönelik yapılacak çalışmasıyla ilgili olarak, bünyesindeki danışmanları – hukukçuları – muhasebecileri vasıtasıyla bir şartname, bir protokol – bir taahhütname ile karşılıklı oturup bir anlaşma yapılması gerekmez miydi?

        Sıradan bir mağazadan basit bir beyaz eşya – mobilya bile alırken, adı üstünde bir akit yapılıyor da, ömrünü çalışmaya vermiş vatandaşın son umudunun heba olmasını önlemeye yönelik hiç mi bir anlaşma - sözleşme yapılmaz! Sizler bu kadarını da mı bilmiyorsunuz?

        Emekliyi ev sahibi yapacağız diye belediyeden arsayı alacaksınız! Hiçbir karşılıklı ve bağlayıcı uygulama yapmadan götürüp teslim edeceksiniz! Lâf ve sözlerle, çeşitli vaat ve taahhütlerde bulunacaksınız! İyide lâf dosyaya girmez ki!

        Son dönemde adeta moda olan bir kelime çıktı ortaya; ‘’KANDIRILDIK!’’ Elin oğlunun eli armut toplamıyor! ‘’Atı Alan Üsküdar’ a geçiyor!’’ Ondan sonrada siz çıkıyorsunuz emekliye eee, ‘’TOKİ Sözünü Tutmadı!’’ diyorsunuz!

        Kusura bakmayın da beyler, adama demez mi; ‘’SİZ BOSTAN KORKULUĞU MUSUNUZ 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net