26 Ocak 2021 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
56 litre etil alkol ele geçirildi
56 litre etil alkol ele geçirildi
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Kazandığımız, Yakıt ve Yola Gidiyor
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Karakeçili'de sokak hayvanlarını unutmadı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
Kırıkkale'de 5 Bin 130 Kişi Aşılandı
  YAZARLARIMIZ
Ağaçlandırma
02 Ekim 2019 Çarşamba Bu yazı 17963 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ağaçların  dünyamızın süsü ve koruyucusu olduğunu hepimiz biliriz. Ağaçlar diğer birçok nimetlerde olduğu gibi her haliyle her türlü canlıya faydalı olması için yaratılmıştır.

 

Ağaçların faydaları saymakla bitmez, Bu faydalardan bazıları;

Ağaçlar yapılanmadan dolayı ısınan şehirleri serinletir.

Erozyon riskini azaltır.

Cildimizi ultraviyole ışınlardan korur.

Havayı kirleten gazların birçoğunu yaprak ve kabukları ile  filtreleyerek şehirleri temizler.

Aldıkları suyun daha fazlasını doğaya geri verir.

Dikilecek meyve ağaçları onlarca kilo meyve vererek sadece insanlar değil hayvanlar içinde gıdadır.

Yapılan araştırmalara göre ağaçla içiçe  olan insanların daha hızlı iyileştikleri görülmektedir.

 

Peygamber  Efendimiz, “Kıyamet kopsa bile, o zaman elinizde bir fidan bulunuyorsa ve onu dikmek için de bir engel yoksa derhal o fidanı dikin.”buyuruyor. Bu hadis-i şerif, ağaç dikmenin önemini net bir şekilde anlatmaktadır.

 

Ağaç dikmenin hem dünyanın geleceği açısından hem de dinimiz açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peygamber Efendimiz ağaç dikme en önemli sadaka-i cariyelerden olduğunu söylerken, şu  Çin atasözünü de unutmamak gerek “Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler.” Derken dikilen ağacın sevabının hiç bitmeyeceğini ve gelecek kuşakları kurtardığımızı bir kez daha anlıyoruz.

 

Fakat ağaç dikme konusunda üzerimize düşeni yapıyormuyuz? Bunu iyi düşünmeliyiz. Bundan 25-30 yıl önce ülkemizde ağaç dikme kampanyaları ile şehirlerde küçük ormanlar oluşturulmuştu. Kırıkkale’de de  bu ormanların örnekleri bulunmaktadır.

 

Maalesef günümüzde artık ağaç dikme kampanyalarının olmadığını görüyoruz. Sadece mevsiminde sembolik birkaç ağaç dikme programı düzenlenerek bu iş de geçiştiriliyor.

 

Ben özellikle Kırıkkale’de orman oluşturulması ve ağaç seçimi konusunda yanlışların ve eksikliklerin yapıldığını düşünenlerdenim. Bunun için birkaç proje ortaya koymak istiyorum. Bunlardan bazıları;

 

1-      Her kamu kuruluşu, STK’lar ve MEB’e  bağlı özel ve devlet okullarına ortalama en az 2 dönüm yer tahsis edilerek orman oluşturulması istenmeli, tahsis edilecek arazi az olacağı için kurumlar tarafından büyük bir şevk ve özveri ile  yapılmalıdır.  Kırıkkale’de ki il müdürlüklerini ve okulları düşündüğümüzde en az 400 dönümlük bir  orman oluşturulabilir.

2-      Çam gibi geç büyüyen ağaçlar yerine Kırıkkale iklimine uygun ağaçlar tercih edilmelidir. Bunlar meşe, akasya, kokar ağaç gibi hızlı büyüyen ve özellikle kendiliğinden dağılan ağaçlar tercih edilmelidir.

3-      Badem, ceviz gibi meyve veren ağaçlar tercih edilerek meyvelerinin hem köylüler tarafından toplanarak ekonomiye kazandırılması hem de dağdaki hayvanlar tarafından bu ağaçların meyvelerinden istifade edebilmeleri sağlanmalıdır.

Atalarımız “Eseri olmayanın yerinde yeller eser” demişler. İşte geldik gidiyoruz. Hiç yoksa bu dünyada bir eser bırakmak adına birkaç ağaç dikelim. Havasını soluduğumuz, suyunu içtiğimiz dünyaya hiç değilse bu kadarını borçlu olduğumuzu unutmayalım.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Ocak 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net