27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
EFSANE İSTİHBARATÇI
03 Ekim 2019 Perşembe Bu yazı 19771 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kuşçubaşı Eşref…

            Bir efsanenin, bir maceranın, bir mücadelenin adıdır, Eşref. Babası Abdülaziz Çerkeş Mustafa Nuri Bey tarafından Çerkeş asıllı olan Kuşçubaşı Eşref, 1873 yılında doğduğunda, dünya tarihinin en büyük istihbaratçılarından biri de dünyaya gözlerini açmış oluyordu.

Harp okulu eğitiminin son demlerinde Jön Türkler ile münasebeti sebebiyle sürgün edildiği Hicaz’dan kaçtı ve Arabistan’da ayak basmadık yer bırakmadı. Arap yarımadasında sürdürdüğü faaliyetleriyle dostlar ve düşmanlar edindi. İstihbarat ağının ulaştığı boyut onun ‘’Uçan Şeyh’’ olarak anılmasını sağladı.

Meşrutiyetin ilanıyla birlikte, silah arkadaşlarıyla beraber kurduğu Teşkilat-ı Mahsusa bünyesinde istihbarat faaliyetlerine devam etti. 1911 yılında Trablusgarp’ta halkın örgütlenmesi, gayri nizami harbe hazırlanması için çalışmalar yürüttü. Bu çalışmaların devamında Balkan muharebelerinde aktif olarak katılım gösterdi.

Teşkilat-ı Mahsusa’nın lideri Süleyman Askeri Bey ile birlikte Batı Trakya Bağımsız Hükümetini kurdu ve Trakya bölgesindeki birçok vatan toprağının kurtarılmasında başrol oynadı. 1.dünya savaşı ile birlikte teşkilatın Arap yarımadasındaki görevlerine devam etti. Burada önceden yapmış olduğu vazifeler sayesinde kurmuş olduğu bağlantılar, örgütlenmeler ve insan kaynakları sayesinde büyük kahramanlıklar gösterdi.

Süleyman Askeri Bey’in vefatıyla birlikte teşkilatın liderliğini üstlendi. Arap yarımadasında İngilizlerin ünlü ajanı ‘’Arabistanlı Lawrence’’ ile adeta casusluk oyunları oynayarak mücadele etti. Bu mücadeleler kapsamında; 1917 yılında Zenci Musa lakaplı emir erini Yemen’deki Türk birliğine para ve altın ulaştırması için gönderdi. Zenci Musa nice badireler sonucunda Türk birliğine ulaşmayı başardı.

Türk ordusunun komutanı Ali Sait Paşa’nın anlattıklarına göre; Musa oraya varınca hüngür hüngür ağlar ‘’Çok şükür başardık ve hazineyi teslim edebildik. Fakat Eşref Beyimizin düşmanın eline düşmesine müsaade ettik’’ der.

Kuşçubaşı Eşref geride kalan 40 kişilik Teşkilat-ı Mahsusa birlikleriyle birlikte 20.000 kişilik düşmanla saatlerce savaştıktan sonra yaralanıp esir düştü. Kuşçubaşı Eşref’in birebir mücadele ettiği Çöl Tilkisi lakaplı Lawrence esaret haberini alınca, mücadelenin bitmiş olduğunu sandı ve Eşref’i ziyarete geldi, Eşref’in ‘’Lawrence, kazandığını sanıyorsun. Fakat henüz hiçbir şey bitmedi. Hükümetinin başına öyle musibetler salacağım ki, iki asır uğraşsanız bitiremeyeceksiniz’’ dediği bilinir.

Teşkilat-ı Mahsusa’nın İra (İrlanda Cumhuriyet Ordusu)‘nu desteklediğine dair bilgiler de bulunmaktadır. Eşref; Malta’da esaret altındayken esir değişimiyle birlikte yurduna döndü ve Çerkes Ethem’in yanında Milli Mücadele’ye destek oldu.

Çerkes Ethem ile birlikte düzenli orduya isyan edince yurdu terk etti ve yurda giriş yasağı yıllar sonra kaldırılmasına rağmen 1950 yılında Türk topraklarına geri döndü. 1964 yılında vefat etti. Kabri Aydın Söke-Kuşadası yolundaki mezarlıkta bulunmaktadır.

İstihbaratın doğası gereği; mutlak doğru veya mutlak yanlış diye bir kesinlik her zaman olmayabilir. Buna bağlı olarak yıllarını aktif şekilde istihbarat ve karşı istihbarat faaliyetlerine harcayan Kuşçubaşı Eşref’i bulunduğu döneme göre doğruları ve yanlışlarıyla kabul etmek, hatırasına ve başarılarına saygı duymak gerekiyor. Kaldı ki, İngilizler Lawrence’ın ihanetle dolu casusluk öyküsünü filmleştirebiliyor, Amerikanlar hayal ürünü kahramanlarıyla istihbarat teşkilatlarını yüceltiyor, lakin bizim isimsiz kahramanlarımız hak ettiği mertebeyi yıllar sonra dahi göremiyor.

Keşke bizler de İngilizlerin Lawrence’a sahip çıktığı gibi Eşreflerimize sahip çıkabilseydik. İsimsiz Kahramanlara selam olsun.

Evladımın kitap çalışmasından bir parçasını tamda günümüzde istihbarat savaşlarının olduğu günlerde paylaşmak istedim.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı Güventürk  -  07-10-2019 - 17:05
İnanın özellikle Vural adlı okuyucu gardaşımın yorumunun aynısını yazdım Oktay abiye cevap olarak. Ama defalarca silinince çıkmadı yorum. Aynen katılıyorum.Bu kahramanları küçümseyen anlayışı bir yana bırakıp ecdadımız ile bütünleşmek ve gurur duymak lazım. İsimsiz nice kahramanlar var.Bizler tarihimizi bilmezsek geleceğimizi inşa edemeyiz. Yorumlarınız için varolun sağolun nurolun
Okur  -  06-10-2019 - 15:24
Kuscubasi hakkinda daha fazla bilgi ve hatiralara ulasabilmek icin cemal kutayin eserleri de arastirilabilir
Degerlerimiz  -  06-10-2019 - 14:32
Esref sencer ve nice ismi bilinmeyen kahramanlarimizin ruhu şad olsun.
a.vural  -  05-10-2019 - 13:48
Sayın Güventürk biz Cuneyt Arkın\'ın Malkoçoğlu. Kartal Tibetin Karaoğlan ve Tarkan gibi bize ait kahramanlık filmleri ile dalga geçer, bir ok ile bir şehri imha eden saçma sapan rambo filmlerini ağzımız açık izlersek bu isimsiz kahramanlarımızı da kimse tanımaz evet belki teknolojinin eski olması ile o kahramanlık filmlerimizde absurd kareler olabilir ama bence tam bir kahramanlık ve Türkun ihtişamını gösteren filmlerdir her zamanda büyuk bir zevkle izlerim ramboyu bir defa seyrettım bir defa daha seyretmem 200 yıllık kulturun kahramanlığı mı olur
Fazlı Güventürk  -  04-10-2019 - 17:55
Oktay ağabey iki defa yorum yazdım son kelimelere gelirken silindi galiba fazla uzun yazdım:)) Haklısın abi. Biz görev yıllarımızda Dünyanın diğer ucunda görev yapan, dağ taş gezdiği için evladının büyüdüğünü göremeyen kahramanlara \" seçilmiş bilinmeyenler\" derdik. Bizlerde filimi yapılacak dizisi çekilecek öyle seçilmiş bilinmeyenler var ki destan olur destan. Anılarımızı toparladığımız bir kitap çalışmamız var inşallah bizimde. Evladımızın hazırlığı için güzel temennileriniz içini teşekkürler ağabey.
Oktay KIRLANGIÇ  -  04-10-2019 - 13:56
Sayın GÜVENTÜRK, çok doğru ve haklısınız. Nedendir bilemiyorum biz millet olarak kendi öz kahramanlarımıza sahip çıkmıyoruz da, gidip elin gâvurunun türettiği hayâlî kahramanların, yalan - yanlış - bu toplumun aleyhine ince ayar oyunlara kanıyoruz! Çok yazık oluyor. Dediğiniz gibi tarihimizde nice sayısız tarihe mâlolmuş vatansever kahramanlarımız varken, diyebilirim hiçbirisine yönelik böyle bir film - dizi - belgesel yapılmamıştır! Oysaki bunları kamuoyuyla buluşturacak nice yönetmen ve sanatkârları var bu ülkenin. Bu arada yeğenimizin hazırlamakta olduğu kitap hakkında bir bilgim olmamakla birlikte, ona da bu çalışmasında başarılar dilerim.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net