01 Ekim 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Zabıtadan Dilenci Operasyonu
Zabıtadan Dilenci Operasyonu
10 kişilik Hazır Destek AFAD Gönüllü ekibi kuruldu
10 kişilik Hazır Destek AFAD Gönüllü ekibi kuruldu
Kırıkkale'de İhracat-İthalat Arttı
Kırıkkale'de İhracat-İthalat Arttı
Bahşılı Belediyesi'nden kırtasiye yardımı
Bahşılı Belediyesi'nden kırtasiye yardımı
  YAZARLARIMIZ
Sigara Yasakları
11 Ekim 2019 Cuma Bu yazı 21784 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kristof Kolomb 1492'de Amerika Kıtasına ayak bastıktan sonra  Küba'nın iç kısımlarında ilk defa tütün içen insanlarla karşılaşmıştı. Amerika Kıtasından Eskidünya ya getirilen tütün 1570'lerde Osmanlı coğrafyasına girdi. Tütün, Anadolu’da ilk defa Milas'ta 1583'te üretildi. I.Ahmet döneminde 1609 yılında ilk defa yasaklanmışsa da  yasak konusunda en meşhuru hiç şüphesiz IV. Murat zamanıdır.

 

Cumhuriyet dönemine geldiğimizde ilk yasaklar 1943’de tramvay ve vapur gibi toplu taşıma araçlarında başlamıştır. 1963’de İstanbul’da belediye otobüsleri ve dolmuşlarda yasaklanmıştır.

 

1986’da Tütün tekeli kaldırılmış, yabancıların sigara üretmelerine izin verilmiş böylece vatandaş kaçak içmek zorunda kaldığı Amerikan sigaralarına rahatça kavuşmuştur.

 

Toplu yerlerde sigara içilmesi ile ilgili ilk tasarı 1991 yılında hazırlandıysa da Turgut Özal yabancı sigara yatırımcıları çekmek için bu yasağı veto etmişti.

 

1996’da toplu alanlarda sigara içmeyi yasaklayan kanun çıkmış, restoran, bar ve kıraathane gibi yerlerde sigara kullanımını sınırlayan en geniş kapsamlı yasaklama ise 2009 yılında yürürlüğe girmiştir. Son 10 yıl içerisinde çıkarılan yasalarla yasağın kapsamı genişletilmiş lakin sigara tüketiminde yeterince denetim ve bilinç olmadığı için, yasaklar sadece yerelde ve resmi kurumlarda kalmıştır.

 

İnsanların bilinçsizliği, sigara içmeyenlere saygı gösterilmemesi ve yasakları delmek için özellikle esnafların hiley-i şer’iyelerinden dolayı maalesef devletin her türlü çabasına rağmen sigara yasağı tam uygulanamamaktadır.

 

Toplumsal alanlarda sigara içilmesini önlemek aslında siyasilerin işi değildir. Sivil toplum örgütleri, sağlıkçılar ve uzmanlar çalışıp, kamuoyu oluşturmalı ve  içenlerin olduğu kadar içmeyenlerin de, yaşam ve nefes alma özgürlükleri olduğu ortaya konmalıdır. Toplumun ve insanların sağlıklarının korunması ve sağlıklı yaşamın geliştirilmesi adına kampanyalar düzenlemelidir.


Sigara yasaklarının uygulanması kolluk kuvvetlerinin cezalandırmaları ile değil ancak insanların sorumlulukları ve nasıl sağlıklı olabilecekleri konusunda  bilinçlendirilmeleri ile mümkün olacaktır.

 

Her gün sigara alışkanlıkları sebebi ile 200-250 kişiyi kaybettiğimizi düşünürsek özellikle zararlı alışkanlıklar için kurulmuş olan Yeşilay başta olmak üzere bütün sivil toplum örgütleri ve eğitim kurumları işbirliği içinde, “yasaklara uyalım” kampanyasına bir an evvel başlamalıdır.

 

Belki de iktidarın yaptığı en hayırlı işin kapalı alanlarda sigara yasağını kanunlaştırmış olmaları olmuştur diyebiliriz. Bu yasaklar vasıtasıyla sigara içme oranının daha da azaldığını görüyoruz. Aslında bu yasakların sigara tiryakilerinin sağlığını koruduğu gibi belki de daha fazla sigara içmeyenlerinde  sağlığını korumuş oluyor.

Bir de sigaraya gelen son zamlar sigara yasakları kadar etkili olmuş, tiryakilerin canına tak eden sigara fiyatları bu zararlı alışkanlığın terk edilmesine vesile olmuştur.  

Sigara ile mücadelede gösterilen ,  özel araçlarda dahi sigara içilmemesine kadar yasak getiren hükümetin aynı gayret ve özveriyi alkol ve uyuşturucu ile mücadelede de göstermesini bekliyoruz. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ömer ŞENGÜL
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  30 Eylül 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net