18 Ocak 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
Kavlak'tan Keskin'e Ambulans
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
2020'de 6 Bin 383 Konut Satıldı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
Poşetten Uyuşturucu Madde Çıktı
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK SAYFASI 55
21 Ekim 2019 Pazartesi Bu yazı 8220 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

KTYG’ nin TALEBİYLE OKULLARDA

‘’ÇOCUK TRAFİK KLÜPLERİ’’ KURULUYOR!

Oktay KIRLANGIÇ (Fahrî Trafik Müfettişi) TFTM – KTYG İl Temsilcisi.               

        Yılda ortalama 1. 300. 000 kaza, 300 bin yaralanma, 10 binin üzerinde ölüm ve binlerce insanın ömür boyu sakat ve engelli kaldığı bir ülkeyiz! Yani 83 milyon vatandaşın 1 / 7 si trafik mağduru ve travma yaşamaktadır.

        Karayolları Trafik Kanunu çok başlı olduğundan, yetkiyi verip sorumluluğu vermemesi, trafik ve yol güvenliğine ait tüm bileşenleri bir araya toplayıp, seri karar ve çözüm üretecek bir ihtisas kuruluşu (Genel Müdürlük) olmaması, her geçen gün daha çok kaza ve ölümleri tetiklemektedir.

        İşte Karayolu Trafik Yol Güvenliği Derneği (KTYG) bu olumsuzluklardan dolayı, Ocak 2007 de Ankara’ da kurulmuş, duyarlı üyelerin aidat ve bağışlarıyla kendi öz malı ofisini almış, TPE marka tescilini yaptırmış, amacına uygun birde kütüphane kurarak, uygulama ve teoride bilgi tabanlı çalışmayı yürütmektedir.

        Siyasî ve ticarî düşüncelerden uzak, ilkokul çocuklarına, lise ve üniversite gençlerine eğitim, Meslek Odaları ve STK’ na eğitici konferanslarla, çalıştay ve sempozyumlara katılan bir eğitim ve Ar - Ge kuruluşudur. Tüm bu çalışmaları ise bir kuruş dahi devlet desteği olmadan, tamamen üye aidatları ve bağışlarla gerçekleştirmektedir.

        Karayolu Trafik Yol Güvenliği Derneği (KTYG) tüm bu çalışmalarına ek olarak, İlkokullarda ‘’ÇOCUK TRAFİK KLÜPLERİ’’ kurulması talebinde bulunmuş ve kabul edilmiştir.

        Avrupa ülkelerinin hepsinde trafikle ilgili eğitim, Anaokulundan itibaren başlatılmaktadır. Buralardaki okulların bahçelerinde çocukların yetişip öğrenmeleri için minyatür ‘’Trafik Parkları’’ bulunmakta ve öğrenciler hem nazari ve hem de pratik olarak bunu öğrenmektedir.

        Ülkemizde Trafik eğitimi konusu ise yıllardan beri ihmal edilmektedir! Bunun düzene girmesi amacıyla ihdas edilen ‘’Sürücü Kursları’’, 30 seneyi aşkın bir zamana rağmen, maalesef daha yeterli bir düzeye getirilememiştir!

        Milli Eğitim Bakanlığı tarafından zaman zaman ilkokullardan itibaren müfredata konulup – kaldırılan ‘’Trafik Bilgisi’’ dersleri, çeşitli sebeplerden dolayı yeterli ve verimli olamamaktadır!

        Kaza yeri tespit tutanaklarına geçen olaylara göre günlük ortalama 20 – 25 insanımızı, adına ‘’Trafik Kazası’’ dediğimiz katliamlarda, kan gölüne dönen karayollarında kaybediyoruz!

        İnsanın hafızasında kural ve kaidelerin kalıcı olarak yerleşebilmesi, görerek - duyarak ve uygulama yaparak öğrenmesi, iki yaşından itibaren başlar. Bunların temeli de Anaokulları ve İlkokullardır.

        Sürücü Belgesi almak için 18 yaşına gelen bir kişinin, o yaştan sonra öğrenebileceği ve uygulayacağı ne bir kural olur ve nede bir kaide! Ondan olsa olsa günümüzde gördüğümüz bir ‘’Trafik Teröristi’’ olur!  

        Türkiye’ de her yıl ortalama (0 – 14) yaş gurubunda 1. 000 çocuk, (15 – 24) yaş gurubunda ise 1. 500 gencimizi, trafik kazalarına kurban vermekteyiz!

        Bu olumsuzluklara temelden köklü çözüm ise; doğru zamanda doğru yaş ve doğru bilgilerle çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasıdır.

        Bunun içinde doğru metot ‘’TRAFİK KLÜPLERİNİN HER OKULDA AÇILMASIDIR’’. İşte Türkiye’ de de bu konuyu Karayolu Trafik Yol Güvenliği Derneği (KTYG) gündeme getirdi ve talep etti.

        Bu konuyla ilgili olarak KTYG Genel Merkezi, elinde mevcut dokümanları daha da zengin hale getirmek için okuyucularımıza birde çağrıda bulunuyor. Gönderilen bildiriyi okurlarımızın bilgisine sunuyorum  

*

        OKULLARDA TRAFİK KLÜPLERİNİN KURULMASI İÇİN;

Elinizde ve çevrenizde filmler var ise KTYG’ ye göndermeniz, Yoksa da birer araştırma yaparak derneğimizin; turkiyetrafik@gmail.com adresine göndermenizi, filmlerde genel ahlaka aykırı bir şey bulunmaması, net görünmesi ve anlaşılması, eğitici ve öğretici nitelik taşımasına dikkat edilmesini  talep etmekteyiz. Lütfen sizde çocuklarımız ve gençlerimiz için KTYG ye başvurun.

        KTYG’ nin ‘’ÇOCUK TRAFİK KLÜBÜ TARAFINDAN VERİLECEK EĞİTİM ve DONANIM MALZEMELER’’:

1 – ) 2 x 2. 5 m boyunda okulun ismi yazılı polyester renkli afiş, Beş adet büyük boy trafik afişi,

2 - ) Her sınıf yaş guruplarına göre ayrı ayrı 3 - 5 arasında örnek filmler ve filmleri destekleyen ayrı ayrı slaytlar ve bunları da destekleyen büyük posterler (10 tane),

3 - ) Her yaş gurubuna göre ayrı ayrı (A) ve (B) gurubu olarak hazırlanmış test soruları,

4 - ) Okullara fiziki durum uygun ise bir sınıfın TRAFİK KLÜBÜNE VERİLMESİ, yok ise eğitim için kullanılan bir sınıfın bu amaçla sıra ile kullanılması ve kapısına levhasının asılması,

5 - ) Her yıl öğrenci sayısı da dikkate alınarak Çocuk / Genç Trafik Kulübüne az da olsa bir bütçe yapılarak, çocuklarının can güvenliklerinin daha çok öne alınması,

6 - ) Okulda aktif araç kullanan ve anlatım tekniği düzgün ve en fazla 50 yaşını geçmeyen iki öğretmenimizin ( bir kadın ve bir erkek ), bu amaçla görevlendirilmesi ile onlara KTYG’ ce 2 saatlik bir eğitim verilmesi,

7 - ) Kullanılacak tüm eğitim malzemelerinin orijinaline uygun, ekleme veya çıkarma yapmadan kullanılması, telif haklarının korunması,

8 - ) Tüm kullanılan eğitim malzemeleri Milli Eğitim Müdürlüğü AR - GE tarafından verimlilikleri test edilmiş ve proje olarak ta iki üniversitede (Gazi ve İnönü Ünv.) bilimsel tebliğ olarak sunulmuştur.

9 - ) Okulunuz ile KTYG arasında bir yazılı mukavele yapılarak konunun her yönüyle izlenmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. (20. 10. 2019).

İhsan MEMİŞ                                     Osman DURAN                                     Fikret KOÇ

KTYG Genel Başkanı               Genel Başkan Yardımcısı                   Genel Başkan Yardımcısı

Adres: Sanayi Cad. Alsan İşmerkezi, No: 10, Kat: 5, Ulus - Ankara, www.trafik.org.tr

Trafik uzmanından ilginç öneri: İstanbul’ a trafik psikoloğu şart!

Özlem GÜVEMLİ (SÖZCÜ - 9 Ekim 2019)

İstanbul’ da son günlerde yaşanan kazalarla birlikle gündeme gelen metrobüsler mercek altına alındı. İBB kazaları incelemek üzere Teftiş Kurulu Başkanı’ nı görevlendirip, Makine Mühendisleri Odası' ndan bilirkişi talep etti. Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı olan İBB Meclis Üyesi Dr. Suat SARI’ da metrobüs şoförlerinin psikolojilerinin bozuk olduğunu ve birçok kazanın da bundan kaynaklandığını belirterek, “İstanbul’ daki metrobüs şoförlerinin, ABD ve Avrupa’ da çok yaygın olan trafik psikologlarının gözetiminde olmaları gerek” önerisinde bulundu.Günde 7 bin sefer ile 220 bin kilometre kat eden ve 1 milyon yolcu taşıyan metrobüs hattında oluşan kazalara karşı İBB yeni önlemler alıyor. Metrobüs hattında Halıcıoğlu ve Haramidere' de meydana gelen kazaların ardından İETT yönetimi, bir araya geldi. İETT Genel Müdürü Vekili Hamdi Alper KOLUKISA, kazaların oluş kaynağı ile ilgili detaylı bir inceleme başlatıldığını belirtip, idari soruşturmada Teftiş Kurulu Başkanı’ nın bizzat görevlendirildiğini ifade etti. Hamdi Alper KOLUKISA, Makine Mühendisleri Odası’ ndan da bilirkişi talep edildiğini açıkladı. Metrobüs kazalarının ardından İBB “Erken Uyarı Sistemi’ ni de devreye almaya başlamıştı.

DİNLENME ODASI VE TRAFİK PSİKOLOĞU ÖNERİSİ

Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı olan İyi Partili İBB Meclis Üyesi ve Ulaşım Trafik Komisyonu Üyesi Dr. Suat SARI’ da Sözcü' ye yaptığı değerlendirmede, kazalarla ilgili önemli tespit ve önerilerde bulundu. SARI, metrobüs şoförlerinin yoğun mesai nedeniyle psikolojilerinin bozuk olduğuna dikkat çekerek “Metrobüs şoförlerinin normal psikologların değil trafik psikologlarının gözetiminde olmaları gerek. İETT' nin istihdam ettiği trafik psikologlarıyla devamlı kontrol altında olmalılar. Trafik psikologluğu Avrupa' da ve ABD' de oldukça yaygın ama Türkiye' de yok. Almanya' da 30 senedir var. Psikoloji bölümünü bitirip trafik alanında yüksek lisans yapıp trafik psikoloğu oluyorlar. Çünkü trafikteki hal, tavır, davranış ve tutumlar ile normal bir insanın davranışları çok farklı. Bu uzmanlık Türkiye' ye de gelmeli” dedi. SARI ayrıca Zincirlikuyu ve Beylikdüzü' ne sürücü dinlenme odaları konulması gerektiğini de belirtti.

METROBÜS ARAÇLARI DA YORGUN

Dr. SARI, araçların çoğunun 1 milyon kilometre kullanıma ulaşmış ve 10 yaşını doldurmuş olduğunu vurgulayarak, “Dolayısıyla yapılan bakım onarımın da verimli olması beklenmez. Bu durum da kazaların bir diğer nedenidir. Dizel araç üretimi artık Avrupa ülkelerinde 2021 den itibaren sonlanıyor. Metrobüs filosu, ivedi yeni model elektrikli otobüsler ile yenilenmeli” dedi.

Trafik Müfettişlerinden Harekâta ‘'TAM DESTEK’’

Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği üyesi müfettişler,

 Barış Pınarı Harekâtı' na destek verdiklerini kamuoyuna duyurdu.

ULUSALSES.COM * ÖZEL HABER: MURAT AYDIN * (18. 10. 2019)

Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Başkanı Av. Sami Güleçyüz, yönetim kurulu adına yazılı basın açıklaması yayımlayarak, hain terör örgütlerine yönelik Suriye' nin kuzeyinde yürütülmekte olan ‘’Barış Pınarı Harekâtı'’ na destek verdiklerini kamuoyuna duyurdu.,

        Konuyla ilgili olarak, merkezi İstanbul’ da bulunan derneğin Basın Sözcüsü Halis Kahraman tarafından medya kuruluşlarına iletilen basın açıklaması’ nda şu ifadeler yer aldı:

“Tarihin her döneminde mazlumların sığınağı, hakkın ve adaletin savunucusu olan Peygamber ocağı şanlı ordumuz, ülkemizin beka ve istikbalini tehdit eden hain terör örgütlerine yönelik Suriye' nin kuzeyinde ‘’Barış Pınarı Harekâtı'’ nı başlatmıştır.

        Bu operasyon herkesin bildiği gibi sadece bölgede bulunan PKK, YPG, DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı yapılmamaktadır. Mehmetçiğin başlattığı bu harekât; hilalin haça, hakkın batıla, Habil' in Kabil' e, Hz. Hüseyin’ in zulme karşı kıyamıdır.

        Vatanına gönülden bağlı, yerli ve milli olan ülkemizin Fahri Trafik Müfettişleri olarak Mehmetçiğimizin her koşulda ve her zaman yanında olduğumuzu beyan ederiz.

        Bizler devletimizin istikbalimiz için attığı her adımın yanındayız ve ‘’Barış Pınarı Harekâtı'’ nın da sonuna kadar destekçisiyiz. Bu zor koşullar altında canıyla, kanıyla bayrak düşmesin, ezan susmasın diye mücadele eden Mehmetçiğimizin gözü arkada kalmasın...

        Şurası açıkça bilinmelidir ki, Türkiye artık eski Türkiye değildir. Bugün başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin Türkiye' yi hedef alan yaptırım tehditlerinin hiçbir karşılığı ve uygulanabilirliği yoktur.

        Çünkü artık ülkemizde kendi milli silahlarımız; yerli İHA ve SİHA' ları mız, helikopterlerimiz, zırhlı araçlarımız ve toplarımız üretilmektedir. Bunlardan daha da önemlisi Türk milletinin sergilemiş olduğu milli birlik ve beraberlik şuuru ile yüreğindeki iman ve cesarettir.

        İstanbul’ da fahri olarak görev üstlenen müfettişler ailesi olarak; ülkemiz ve milletimize yönelik oynanan oyunların bozulması, bölgeye barış, huzur ve güvenin getirilmesini hedefleyen ‘’Barış Pınarı Harekâtı'’ nın başarıyla sonuçlanacağına yürekten inanıyoruz.

        Bu operasyonun hem Türkiye’ mizin bölgede lider bir ülke olduğunu hem de bu coğrafyada şanlı tarihinden gelen sorumluluğunu ortaya koyması bakımından önemli olduğuna inanıyoruz..."

Direksiyon Başında Sızan Sürücüyü Polis Uyandırdı!

ULUSALSES.COM * (16. 10. 2019)

KARABÜK' te, direksiyon başında uyuyan alkollü sürücü, kendisini uyandıran polise, "Ben sürmedim. Bir arkadaşım vardı, beni buraya bırakıp gitti" dedi. Polis ekipleri, "Bana bir güzellik yapacak mısınız?" diyen D. G.’ yi polis otosuyla evine götürdü.

Dün gece polise, Kurtuluş Mahallesi Ceylan Sokak' ta otomobilin, bahçe duvarına çarparak kaza yapmış olabileceği yönünde ihbar yapıldı. Hemen harekete geçerek adrese giden polis, yol kenarında park halinde bir otomobil buldu. Otomobile yaklaştıklarında ise sürücünün direksiyon başında sızdığını fark etti. Polis memurları, otomobilin kapısını açıp, sürücüyü uyandırdı. Polislerin otomobilden inmesine yardımcı olduğu sürücü D. G.., ayakta durmakta güçlük çekti. alkolün etkisiyle evinin adresini de hatırlayamayan D. G.., otomobilde bulunan pet şişe içerisindeki rakının ise su olduğunu iddia etti.

Polislerin, "Buraya nasıl geldin? Otomobili kim sürdü?" soruları üzerine, "Kendi isteğimle geldim. Ben sürmedim. Bir arkadaşım vardı, beni buraya bırakıp gitti. Sürücü koltuğunda değildim" diye yanıtladı. D. G. arkadaşının ismi sorulduğunda ise "Boş ver abi. Sen bizi bırakıyor musun? Çocuk muyuz biz, kendimizdeyiz. Ben niye buradayım, onu anlayamadım. 45 yaşındayım algılayamadım halen daha. Kusura bakmayın yanlışım yok. Vardır belki ilerleyen zamanlarda bir yanlışımız ama şu anda niye buradayım, niye bu şekildeyiz algılayamadım. Yanlış anlamayın arabamın muayenesi yok, dikiz aynası yok, öbür tarafında da yok. Hiç bir şeyim yok. Alkollü kafayla dersen kafamıza göre bir zevk yapalım dedik. Beni ona göre yargılayın. Cezayı bana yüklerseniz ayıp edersiniz. Benim bir terbiyesizliğim varsa, trafikte bir sıkıntım varsa ona göre işlem yapın bana" diye konuştu.

Polis ekipleri; "Bana bir güzellik yapacak mısınız?" diyen D. G.’ yi polis otosuyla evine götürdü.

Araçlara Abartılı Egzoz Yasağı

Kırıkkale Valiliğince motorlu taşıtlarda abartılı egzoz kullanımı, tamiri ve satışının yasaklandığı bildirildi.

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR!

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, özellikle şehir içi trafiğinde seyreden motorlu taşıtlardan egzoz takmadan veya abartılı egzozla trafiğe çıkanların gürültüye ve hava kirliliğine yol açtığı belirtildi. Bu suretle halkın huzur ve sükûnunun bozulmasının önlenmesi amacıyla tedbirlerin alındığı aktarılan açıklamada, "Bu karar, Kırıkkale Valiliği tarafından 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu' nun ilgili maddelerine dayanılarak alınmıştır. Motorlu taşıtlarda abartılı egzoz kullanımının, tamirinin ve satışının yasaklanmasına karar verilmiştir. Yasağa uymayanlar hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu' nun yanı sıra 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu' nun ve 2872 sayılı Çevre Kanunu' nun ilgili maddeleri uyarınca cezai işlem uygulanacaktır." ifadelerine yer verildi.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sıla Ayça Ertunç
Ahmet Koç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
Başar Özdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Ocak 2021 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net