21 Ocak 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
MHP YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
MHP YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
Ümit Özdağ, Açılışa Geliyor
Ümit Özdağ, Açılışa Geliyor
Tonga, 5. Kez Başkan
Tonga, 5. Kez Başkan
ABC, Sinop'tan Gururla Döndü
ABC, Sinop'tan Gururla Döndü
  YAZARLARIMIZ
Kırıkkale ve Tarihimiz
22 Ekim 2019 Salı Bu yazı 21487 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dersteyim, konuyu  bir şekilde Kırıkkale’nin tarihi ve turistik yerlerine getirdim. Getirdim diyorum özellikle bu bahse.  Çünkü gençlerimize Kırıkkale’yi anlatmak istiyorum. Biliyorum ki maalesef gençlerimiz yaşadıkları şehrin değerleri ile ilgili hemen hemen  hiç bilgiye sahip değiller.

Konuyu “Kırıkkale ve Tarihe” getirince sınıfta öğrencimin bir tanesi “Hocam, Kırıkkale’nin tarihi  var mı ki” diye bir soru sordu. Bunun üzerine maalesef sınıfta ki öğrencilerimin büyük bir bölümünün Kırıkkale’de ki tarihi yerlerden ve turistik değerlerimizden bihaber olduklarını üzülerek bir kez daha gördüm.

Anlattığım konuyu hemen yarıda keserek Kırıkkale’nin tarihi ve tarihi eserleri ile ilgili bilgileri aktarmaya başladım. Şehrimizin tarihi değerlerini en özet şekilde anlatmaya başladığımda bir ders saatinin bittiğini ancak zil sesi ile anlayabildik.

Delice’de tarihi konaktan, türbelere, Sulakyurt’ta Şeyh Şami, Keskin’de Sulu Mağara’dan Rahmi Pehlivanlı’ya, Kayı yurdu Karakeçili’den , Çelebiye, Köprüköy’den Yahşihan Demir Köprüye, Balışeyh’te Ballı Baba’ya sadece bahsettiklerimden bir kaçı idi. Gördüm ki öğrencilerimin  bir çoğunun bu eserleri bilmediği gibi bir çoğu da  adını bile duymamış.

Arkeolojik kazılar sonucunda ilimizde çıkan eserleri bir müzemizin olmaması sebebi ile sergileyemediğimizden başka şehirlerdeki müzelere gönderildiğini duymak bizi hepten üzmektedir.

 Siz hiç Kırıkkale’de Tuz mağarası olduğunu biliyor musunuz? Hiç kaya mezarlarını gördünüz mü ? Kırıkkale’de Gaziantep’teki mozaikler kadar ünlü mozaiklerin olduğunu duydunuz mu? dediğimde Kırıkkale’den değil de başka bir şehirden söz ediyormuşum gibi baktılar yüzüme. Tabiî ki bu eksikliğimizin sebebinin ailelerimiz ve özellikle öğretmenlerimiz olduğunu düşünüyorum.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik ortak bir çalışma yaparak öncelikle öğretmenlerimize şehrin tarihi ve turistik yerleri gezdirilerek öğretilmelidir. Arkasından da lise düzeyi bütün öğrencilerimize şehir gezdirilmelidir.

Gençlerimize böylece tarih şuuru verildiği gibi doğduğu ve yaşadığı şehri daha iyi tanıyarak sevmeleri sağlanacaktır. Başka şehre üniversite okumaya gittiklerinde veya taşındıklarında Kırıkkale’nin tanıtımını yapacaklardır.

Bunun yanında özellikle Orta Anadolu’nun bir çok şehirlerinden göç almak sureti ile oluşmuş bir şehir olan Kırıkkale’de ortak şehir bilinci oluşmasına da vesile olacaktır.

Ne yazık ki şehrimize üniversite okumaya gelen öğrencilerin büyük bir bölümü bırakın tarihi turistik yerlerini gezmeyi şehir merkezine bile inmiyorlar. Bu durum öğrencilerin şehrimizi tanımasına engel olmaktadır. Bari bunu başaramıyoruz kendi evlatlarımıza yaşadığımız şehri tanıtmaya ve sevdirmeye çaba gösterelim.

Unutmayalım ki tarih bilgisi ve bilinci olmayan gençlerin ne ülkesine ne  şehrine ne de ailesine faydası olacaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
kırıkkale   -  26-10-2019 - 09:48
kırıkkalenin tarihi bizleriz ben 65 yaşındayım ağabeyım ablalarım 80 yaşıdalar hepimiz dişarıdan geldik ve kırıkkalede doğduk buyuduk okuduk ve çok sevdik kırıkkaleyı hepimizin birbirine kırıkkale ile ilgili anlatacağı çok şey var ama hep beraberde bu guzel ilimizi geliştiremedik göçmen kuşu gibi kırıkkaleye geldik göçmen kuşları gibi iş,aş,için kırıkkaleyi terkettik ama halen gurbetteyım ama genede kırıkkaleyi çok seviyorum ve her yaz en az 2 ay kırıkkaledeyim işte kırıkkalenin tarihi bizleriz
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net