27 Ocak 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Yatırımcıları Hacılara Taşıyor
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Türkyılmaz Başarılı Personeli Ödüllendirdi
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
Vergi Yapılandırmasında 1 Şubat Son Gün
69 Bin 380 Aracımız Var
69 Bin 380 Aracımız Var
  YAZARLARIMIZ
TRAFİK SAYFASI 56
04 Kasım 2019 Pazartesi Bu yazı 8509 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Trafiğin Görünmeyen Gören Gözleri

 ‘’Ceza kesmeyen FTM’ nin belgesi iptal edilecek!’’

Oktay KIRLANGIÇ – Fahrî Trafik Müfettişi (TFTM – KTYG İl Temsilcisi)

Resmi Gazete' de yayımlanan karar; İçişleri Bakanlığı, Fahri Trafik Müfettişliği yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Bir yıl içerisinde ceza kesmeyen müfettişlerin belgeleri iptal edilecek.

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ NEDİR?

Sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olup, yetkililere yardımcı olmak üzere görev yapan kişilerdir. Fahri Trafik Müfettişleri araç durduramaz, sürücülerle muhatap olamaz, belge veya evrak kontrolü yapamazlar. Yine görevlerini yaparken adil ve tarafsız olmak zorundadırlar. Fahri trafik Müfettişleri keyfi ceza yazamazlar. Hiçbir surette şahsî menfaat sağlayamazlar! Bu konu Karayolları Trafik Kanunda Açık şekilde suç olarak belirtilmiştir. Kanunun Ek 6. Maddesine göre: “Görevini kötüye kullandığı tespit edilen Fahri Trafik Müfettişleri iki aydan altı aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar. Yargılamaları tabi oldukları esaslara göre yapılır. Ayrıca belgeleri iptal edilir.” denilmektedir.

İçişleri Bakanlığı Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği' nde değişikliğe gitti. Resmi Gazete’ de yer alan düzenlemeye göre başvuruda istenen belgelerde bazı değişiklikler yapılırken, mevcutta Fahri Trafik Müfettişi olanların bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlememeleri halinde belgeleri iptal edilecek.

BİR YIL İÇERİSİNDE CEZA KESMEYEN MÜFETTİŞİN BELGESİ İPTAL OLACAK!

Resmi Gazete’ de yayımlanan kararda şu ifadeler kullanıldıBir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevleri, Emniyet Genel Müdürünün teklifi üzerine İçişleri Bakanının onayı ile sonlandırılabilir.

’SON DAKİKA (02. 11. 2019) !’’

Fahrî Trafik Müfettişi sayısı 35 bine çıkıyor!

Sürücülerin kurallara uyup – uymadığını kontrol eden, trafiğin görünmeyen fakat gören gözleri olan ‘’Fahrî Trafik Müfettişleri’’ ne 14 bin 716 kişi daha eklenecek.

Son yapılan açıklamaya göre; E. G. M. Nün teklifi ve İçişleri Bakanının da onayıyla, trafik denetlemeden sorumlu polis ve jandarma’ ya yardımcı olmak üzere, müracaat eden uygun kişilere, valiliklerce “Fahri Trafik Müfettişliği” görevi verilecek

Türkiye genelinde bu kapsamda halen 20. 000 FTM bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığının kararının uygulamaya girmesiyle, bu ay yeni katılacak olan 14. 716 FTM ile toplam sayı 34. 716’ ya çıkacaktır.  

Otobüs Yangınlarında akıllardan kalan üç nokta:

Yaz aylarında yaşanan otobüs yangınlarından sonra akıllarda kalan sorular. Makine Mühendisi Alpay Lök' ün uzman gözüyle otobüs yangınlarının nasıl önlenebileceğine yönelik değerlendirme yazısını okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.

Yaz aylarında yaşanan otobüs yangınlarından sonra akıllarda kalan üç nokta oldu:
1) Piyasada dolaşan şehirlerarası otobüsler güvenli değil,

2) Şehirlerarası otobüslerin yakıt/elektrik / fren sistemlerinde tehlikeli değişiklikler yapılıyor,

3) Bu konuda aydınlatıcı bilgileri TMMOB üyesi makina ve elektrik mühendisleri veriyor.
6 Ağustos 2019 tarihli yazımın ardından sekiz adet daha otobüs yandı ve bugüne kadar 2019 yılında toplam 14 otobüs yanmış oldu. Bu yangınlarda ne yazık ki 5 vatandaşımız (2. 8. 2019) yaşamını yitirdi. Konu yazımızda çözüm önerilerini yazmakla birlikte daha da somutlaştırmak için bir güncelleme yapmak istedim. Bu somut önerilerle amacım 2020 yılında otobüs yangınlarını en aza indirmek ve can kaybını önlemek.

A) OTOBÜS YANGINLARINI AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER:

1) 8 bin şehirlerarası otobüse (CLASS III) 1 Haziran 2020’ ye kadar Otomatik Yangın Söndür me Sistemi  montajı yapılmalı,

2) OYSS’ nin geriye dönük zorunluluğu Karayolu Trafik Yönetmeliği 1 Sayılı Cetvel (Araçlar da Bulundurulması Gereken Teçhizat ile Bunların Niteliklerini Gösteren Cetvel) içinde yayınlanmalı,

3) OYSS’ nin ve Yangın Algılama / Uyarı sisteminin düzgün çalıştığı üreticisinde veya servisinde sertifikalı MMO mühendislerinin gözetiminde 3 ayda bir yapacağı teknik denetimle güvence altına alınmalı,

4) TÜV TÜRK araç muayenesi geçen yıl içinde yapılması gereken Yangın Algılama/Uyarı ve OYSS’ nin belgelerini görmeden otobüs muayenesi yapmamalı. Ağır Kusur (AK) olmalı, 

B) OTOBÜS KAZALARINI AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER:

B.1) PİLOT ÇALIŞMA:

5) Teknik Güvenlik Denetimi (TGD) listesi OSD üyesi otobüs üreticilerinin SSH / ARGE

bölümleri ve MMO işbirliğiyle hazırlanmalı. (SSH: Satış Sonrası Hizmetler Bölümü)

6) TGD: FREN / ABS / AEBS / LDW / ESP / ECE R 90, Yakıt / Emisyon / Egzoz / AdBlue / SCR

/ DPF, Jant / Lastik, Direksiyon, Aydınlatma / Far, Acil güvenlik çıkışları, Elektrik Tesisatı,

Yangın Uyarı / Söndürme Sistemi, Takograf / Hız sınırlayıcı, Havalı kapı kuvvetleri, yapılacak

teknik denetlemede donanım ve yazılımda fabrika çıkışı değerleri aranmalı,

7) Kasım ve Aralık 2019 aylarında çeşitli markalardan 400 otobüse yetkili araç servislerinde

(SSH) OBD (Araçüstü Arıza Teşhis Cihazı) kullanımı ve MMO işbirliğiyle TGD yapılmalı.

Trafikte can güvenliğini tehlikeye sokacak ve tip onayını düşürecek kusurlar bakım / tadilat /

parça tespit edilmeli. Bu aşamada Müdahale / tamirat yapılmamalı. 


B.3) ARA DEĞERLENDİRME:

8) 31 Aralık 2019’ da elde edilen sonuçlar değerlendirilmeli. TGD listesi elden geçirilmeli ve

TGD 02 hazırlanmalı.

9) Ocak - Mayıs 2020 aylarında Yetkili araç servislerinde MMO gözetiminde 8 bin otobüse TGD

02 yapılmalı. Ardından aynı serviste müdahale/tamirat yapılarak kusurlar giderilmeli. 

10) Eylül - Aralık 2020’ de TGD’NİN DEVREYE ALINMASI

11) Elde edilecek sonuçlara göre ve uzlaşılacak TGD 03 listesiyle yetkilendirilecek kuruluşlar

MMO’ yla birlikte şehirlerarası otobüslere kademeli şekilde artarak yıl içinde 4 (dört) sefer TGD

03 denetimi yapmalı. 

12) Uygulamadan elde edilecek sonuca göre diğer ticari araçlara TGD’ nin yaygınlaştırılması

düşünülmeli. Almanya’ da ağır ticari taşıtlara uygulanan Sicherheitsprüfung (SP) gibi.


Uyarılar fayda etmiyor, tablo ‘endişe verici’

Milliyet (20.10.2019/ 07,51-MERT İNAN-İstanbul)

Öğrenci servislerinin güvenliğine yönelik henüz okullar açılmadan başlayan uyarılar yine sonuçsuz kaldı. İstanbul’ daki toplam 9 bin 436 servis denetimi neticesinde 5 bin 714 servis aracına 1 milyon 691 bin 293 lira para cezası uygulandı. Yapılan onca uyarıya rağmen okul servislerinde yaşanan aksaklıkların devam ettiği denetimler sırasında ortaya çıktı.

İstanbul Valiliği, 1 Eylül - 15 Ekim tarihleri arasında İstanbul’ daki 9 bin 436 servis aracından

5 bin 714’ üne, 1 milyon 691 bin lira para cezası uygulandığı ve bu tarihler arasında 24 yaralamalı kazanın meydana geldiğini duyurdu. Uzmanlar ise bugüne kadar birçok talihsiz olay ve kazanın ardından yapılan tüm uyarılara rağmen, 45 günlük sürede ortaya çıkan tablonun endişe verici boyutta olduğunu söylediler.
‘Limitlere uymuyorlar’
Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Motorlu Araçlar Komisyonu Başkanı Alpay LÖK, bağımsız ve etkin bir teknik denetimin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek; “Makine Mühendis leri Odası, 
okul servislerinin özel teknik denetimini yapabilir. Okul taşıtı mevzuatında net olmayan bir husus var. Okul taşıtı olarak tasarlanmış bir araç, bazı zamanlarda farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Bu durumda fazla koltuk ve yükle çalıştırılan araçlarda teknik sorunlar çıkabiliyor. Bir araç ya okul taşıtıdır ya değildir. Servis araçları şehir içindeki hız limitine uymuyor. Her sürücü, 6 ayda bir Psiko - teknik testinden geçmeli. Cezaların detayları açıklanırsa tablo daha net anlaşılır” dedi.

ABD’ deki okul taşıtlarında emniyet kemerinin zorunlu olduğunu belirten LÖK; “Araçlar, kemer takmayı unutan öğrencilerin güvenliği tasarlanarak monte ediliyor. Türkiye’de eksiklerimiz var. ‘DUR’ uyarısını gören diğer araçların belli bir mesafede durması ve okul aracını asla geçmemesi gerekir. ‘DUR’ uyarısına uymayanlara ceza kesilmiş olsa, milyonlarca sürücünün kural ihlali yaptığı ortaya çıkar. 45 günlük sürede ortaya çıkan tablo endişe verici. Ancak yetkililerin meselenin üzerine düşmeleri ve denetimlerin sıklaştırılması sevindirici bir durum” diye konuştu.
Ertelemeye eleştiri
Toplu taşıma ve servis araçlarının teknik donanımları üzerine çalışan uzmanlardan Bilal Yeşil ise okul araçlarındaki sensörlü koltuk kriterinin bir yıl ertelenmesini eleştirerek şunları söyledi: “2019 - 2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla bu kriter zorunlu olacaktı. Fakat yapılan bu değişiklikle 1 yıl daha öğrenciler için servis araçlarındaki bu önemli güvenlik unsuru olmayacak. Önemli olan denetimin sürekli ve caydırıcı olması. Okul servislerindeki en büyük sıkıntı hız sınırlarının sürekli aşılması. Araçlara gaz kesici sistemler monte edilmesi ve böylelikle sürücü istese de hızlanmasının engellenmesi sağlanmalı. Okulların açıldığı ilk hafta birçok sürücünün arananlar listesinde olduğu tespit edilmişti
Yarıdan fazla servise ceza!
İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada; 1 Eylül - 15 Ekim arasında yapılan denetimlerin detaylarına yer verildi. Açıklamada, “İstanbul’ daki 9 bin 436 servis denetimi neticesinde 5 bin 714 servis aracına 1 milyon 691 bin 293 lira para cezası uygulandı. Hedefimiz, eğitim öğretim yılı boyunca her ay, her servis aracını en az bir kez denetimden geçirmek” denildi


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Ahmet Koç
Hakan Öztürk
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ocak 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net