08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
İncelik ve Güzel Ahlâk
05 Kasım 2019 Salı Bu yazı 22060 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

                                                       İncelik ve Güzel Ahlâk

İstanbul’da, vapur biletini sürekli bozuk parayla alan bir ihtiyar, satış görevlisi gencin dikkatini çeker. Genç, bir gün merakı üzerine, ”Sanırım siz de bozuk parayla ilgili bir işle meşgulsünüz?” diye sorunca ihtiyar tebessüm ederek “Yok be evladım,  gelirken paramı bozduruyorum. Senin paramı bozmak için harcadığın zamanda, sırada bekleyen insanların hakkına giriyorum diye korkuyorum. Onun için hep bozuk para ile geliyorum.” der.

Biz böyle inceliklerden, düşüncelerden, mütevazı davranışlardan uzak kaldık. Böyle davranan bir insan gördüğümüzde veya böyle insanlara rastladığımızda, ”Kaldı mı böyle insanlar?” diye iç geçiriyoruz; fakat ben hâlâ böyle insanların var olduğuna, hatta dünyanın onların yüzü suyu hürmetine döndüğüne inananlardanım.

Sizinle bir anımı paylaşmak istiyorum.

Gerçekten dava aşkıyla yandığına itimat ettiğim, insanlara yardım etmek için çırpınan kendisine “üstadım” diye hitap ettiğim, imamlıkla iştigal eden bir ağabeyim var. Göreve yeni başladığı sıralardı. Kalbimin sıkıştığı, hayatın çekilmez olduğu günlerdi. Biraz ferahlamak için yanına gittim, bir gün misafiri oldum. Sessizliğin huzur verdiği şirin bir köyde kerpiç bir evi vardı. Evin tadilatını da kendi imkânlarıyla yapmış, epey çile çekmişti. Sofrası açıktı hep. Hâl hatır ettik; bir şeyler yedikten sonra elimi yıkamak için lavaboya gittim. Bir de ne göreyim? Lavabonun giderinde bir süzgeç takılı. Süzgeçten geçen su bir bidonda tekrar birikiyor. Hemen şaşkınlıkla içeri gidip bunu neden yaptığını sordum. “Boşa gitmesin onu tuvalette kullanıyorum.” diyerek beni şaşırttı. Yemek hazırlıkları için mutfağa gittiğimde ise iki tane çöp kovası gördüm. Domateslerin kabuğunu hangi kovaya atacağımı sorduğumda “ Beyaz olana atıver,  oradaki çöplerin hepsi gıda maddesi; köyün tavukları yesin diye ayırıyorum” deyince bir kez daha şaşırdım. Bu kadar ince düşüneceği hiç aklıma gelmezdi. Doğrusunu söylemek gerekirse hele de suyun bedava olduğu bir köyde ben bu kadar ince düşünemezdim. “Köyün tavuklarından banane, sahipleri ben miyim?” der geçerdim.

 Onun yanına her gittiğimde insanlığın gerektirdiği gibi yaşamanın ne kadar büyük bir erdem olduğunu bir kez daha anlayıp huzur buluyordum. Aslında insanlar ona giyim tarzından dolayı biraz da ön yargılı bakıyorlardı. Biz insanlar ilk önce dış görünüşe önem verip sonra fikir ve niyetlere bakar olduk. Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin bir beyiti düştü hatırıma “Harabat ehlini hor görme zakir, defineye malik viraneler var.” Öyle insanlar var ki; hayatımıza etki edecek, bizi yanlış yoldan çevirecek; fakat nedense onların dış görünüşlerine aldanıp fikirlerine ne zikirlerine önem vermiyoruz. İstişareyi bitirip kendi fikirlerimize daha anlam, önem katmaya başlamışız. Kendimiz olabilmemiz için aslında kendi olan insanlardan hayat dersi almamız onların yaşam kriterlerine bakıp kendimize biraz çeki düzen versek etrafımıza biraz daha faydalı olacağımızı düşünüyorum.

Yaşam dediğin bir ezan ile başlayıp bir sala ile sona eriyor. Bizler ise yazılanı yaşayan eşrefi mahlûkatız. Zaman mum misali eriyip giderken iyinin ve güzelin peşinde olmalıyız. Bu tamamen elimizde olan bir durum.  Etrafımızı, yaşadığımız şehri, mahalleyi dokunabileceğimiz her yeri güzel yapmayı ve insanlara yardım etmeyi şiar edinmeliyiz. Bir tebessüm, bir güzel söz bile iyiliğin fitilini ateşleyebilir. Naçizane fikrim, güzelleştirmek için önce kendimize, yani içimize dönmeliyiz.

Selam ile...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Bülent Filizcan   -  06-11-2019 - 03:01
Çok güzel bunların devamını bekliyoruz kardeşim
Sevgi yayan  -  05-11-2019 - 11:57
Umarım böyle dostlar bizim hayatımızda da olur ve çoğalır
Murat  -  05-11-2019 - 11:47
Güzel bir başlangıç. Allah devamını daim etsin inşallah.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net