16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
İlmek İlmek Dokuyoruz
İlmek İlmek Dokuyoruz
834 Konut Satıldı
834 Konut Satıldı
Yiğit'e Son Görev
Yiğit'e Son Görev
Şampiyona Görkemli Kutlama
Şampiyona Görkemli Kutlama
  YAZARLARIMIZ
Yolda Yoldaş Gerek
12 Kasım 2019 Salı Bu yazı 10925 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İrfan ehli birisi,dostuna “Nasılsın?” diye bir sual yöneltir. Onun da boşluğuna denk gelir, “20 bin dirhem borcum var!” der. Soran zat neyi varsa satar,arkadaşının borcunu öder.Sonra da “Bir daha kimseye nasılsın sorusunu yöneltmeyeceğim.’’ der. Büyüklerimden dinlediğim kadarıyla dert edilmeyecekse nasılsın diye sormak kötü ahlâk sebebidir. Asıl dostluk, dost dediğin kimsenin derdiyle hemhal olmak değil midir? Başkalarıyla konuşup ona derdini anlatırsın ama çoğu zaman anlayan olmaz; dostum dediğine ise anlatmaya ne hacet;o, bir ahtan bile anlar. Büyüklere de nasılsın diye sorulmazmış, edebe mugayir derdine çare olamazsam diye.

Güzel gördüğüm, mütevazı denilince akla gelecek ilk insanlardan birisi olan ağabeyim bana bir söz söylemişti:“Biz sır olup yürüsek sana yol getiremeyiz pirim, sen güzellikle baktığın için güzel görüyorsun, senin yolun güzel

Aslında yolumuz güzeldi.Cihan bir han, bizler yolcuyduk. Elbet giderken yanlış yollara sapacaktık, işte o an bir yoldaş lazımdı. Bizi bize getirecek o dikenli, karanlık yolda, bize bir dal olacak bir yoldaş; güzel bakan, güzel gören, bizi güzel edecek… İsmet Özel’in “Oysa bu sürgün yeri, bu pıtraklı diyar”dediği gibi.

Bu diyarda ayağımız kanadığında bize merhem olacak bir yoldaş. Doktorluk yapmayan biri, bütün tıp literatürdeki kitapları okuyarak nasıl ki doktorluk yapamıyorsa yolunu kaybetmiş bizlere de o hakikatin yolunu bilmeyen kişi yoldaşlık yapamaz. Yoldaşın iyi olursa elbet doğru yola iletilirsin.Kiminin hocası, kiminin ağabeyi, kiminin sırdaşı…Mühim olan varlığında seni kötülüklerden koruyan, yokluğunda ise seni en çok Allah'a anlatan bir dost.Geldiğinde seni senden alan, seni başka âlemlere götüren…Üstat Necip Fazıl’ın dediği gibi “O yüz, her hattı tevhid kaleminden bir satır; /O yüz ki, göz değince Allah’ı hatırlatır…”

Hayatımıza birçok insan girip çıkıyor. Kimileri imtihan, kimleri mükâfat…Mühim olan o imtihandan sabırla erdem ile çıkabilmek. Mükâfata ise şükredilmek. Hayatımıza alacağımız insanı seçip alamadığımız gibi, yaşantımız da bir kadere bağlı olduğu için, ancak onu yaşamakla mükellefiz. Ondan mülhemdir ki hızlı giden bir yolculukta, saniyesini bile durduramadığımız gelip geçici bu âlemde, kibirli gururlu yürümenin bir anlam ifade etmeyeceğini kalbe ilmek ilmek nakşetmemiz gerekir.

Şairin dediği gibi‘’Mazhar-ı feyz olamaz düşmeyecek hâke nebât / Mütevazı olanı rahmet-i Rahman büyütür”Yani; bir tohum toprağa düşmeden asla büyüyüp gelişemez. Zira mütevazı olanı Allah’ın rahmeti büyütür.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Merve  -  12-11-2019 - 09:59
Etrafınız da böyle insanların olmasından dolayı gerçekten çok şanslısınız. Allah iyi insanları iyi insanlar ile karşılaştırıyor.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net